Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

BDP’nin Şerafettin Hoca “Krizi” Üstüne / Hüseyin Aygün Yazdı…

Siyaset

BDP’nin Şerafettin Hoca “Krizi” Üstüne / Hüseyin Aygün Yazdı…

Hoca BDP’nin çarpıtmalarına karşı; Alevilerin haklarını savunmaya devam ediyor. Tarihimizi bize yeniden anlatıyor. Unutmamaya, unutturmamaya çabalıyor. ‘İslam Tarihi’ denen sürecin cinayetler, toplu kırımlar, sürgünler, asimilasyonlar süreci olduğu konusunda hepimizi uyarıyor.  

Hüseyin AYGÜN

Şerafettin Hoca’ya dair daha evvelden kısaca bir iki kelam etmiştim. İstifasından önce başlamıştı. BDP’nin Aleviler ve özellikle Kızılbaşlar konusundaki siyasetiyle TBMM’de BDP milletvekiliyken dahi ters düşmeyi göze almıştı. “BDP Dersim’de Kürdi bir siyaset izlememeli; Dersimi bir tutum almalıdır” diyerek çok önemli bir uyarıda bulunmuştu. Bu çıkışın milletvekilliğini kaybetmesinde kesin bir etkisi olduğu düşünülebilir. Daha sonra da tutumu değişmedi; “BDP’deki Aleviler biyolojik Alevidir” gibi son derece entelektüel bir tanım yaptı. Neyse “Hoca”nın bir özelliği de şairliğidir. Nupelda’yı yazalı yıllar geçti. Böyle güzel cümleler kurması oralardan gelir.

Şerafettin Halis kimdir? BDP Milletvekili Kışanak’ın deyişiyle “zaten görevden alacaktık” denebilecek, “başarısız” bir siyasetçi midir? “İslam Birliği” tezine itiraz ederek istifa etmesine karşı BDP Genel Merkezi niçin onu karalayarak konuyu saptırmış; “Hoca”yı itibarsızlaştırmak; fikirlerini ve itirazlarını unutturmak ve kişiliğini rencide etmek istemiştir? Hocayla –aslında Alevilikle- yaşanan krizi neden “AKP’yle ittifak yaptı” gibi saçma bir suçlamayla kapatma –ucuz- yolunu seçmiştir?

Soydan gelen üstünlüğe, “ağırlığa”, “cedde” ve başka genetik özelliklere hiç inanmadım. Soydan gelen kötülüğe, “ihanetçiliğe”, “düşkünlüğe” de yüz vermedim. İnsan yaşadığı şartların bir ürünüdür. Toplumsal koşullar onu şekillendirir ve kişilik verir. Hoca da yüzyıllardır katliamlarla, sürgünlerle, idamlarla şekillenen Alevi Kızılbaş halkının bir evladıdır. Yavuz Sultan’dan beri Aleviler kırılıyor, ateş kuyularına atılıyor, dillerini bilmedikleri Fizan’a, Trablusgarp’e gönderiliyor, idam sehpasına çıkarılıyor, un ambargolarına maruz kalıyor, cemleri basılıyor, ibadetleri yasaklanıyor, dedelerinin sakalları kesiliyor, hotellerde yakılıyor, derslerde aşağılanıyor, “elinden ekmek yenilmez” deniliyor, “Cemde ana bacı tanımazlar” diyerek hakarete uğruyor. Ancak Aleviler işte bu “soydan gelen” mağduriyetlerini, kayıplarını, gözü yaşlı anılarını hiç unutmuyor; nesilden nesile aktarıyorlar.

Şeyh Hasanlıların bir kolu olan Karaballıların bir evladı olan Hasan Hayri Bey, Hamidiye Aşiret Mekteplerine gidebilmiş çok az sayıda Dersimliden biridir. Okulunu başarıyla bitirir; sonunda Binbaşı olur. Henüz Erzincan Ordu Kumandanlığında görevliyken Osmanlı Ordusunun Miralay Cibranlı Halit Bey liderliğinde ‘Dersim Islahatı’ adı altında Pülümür’de yaptığı katliamları eleştirdiği için gözaltına alınır.

Osmanlı Meclis-i Mebusası’nda son dönem Dersim Mebusluğu yapar. Mustafa Kemal’in çağrısıyla TBMM’ye katılır. Birinci Meclis’in en önemli simalarından biri olarak İkinci Grup ile hareket eder. Hasan Hayri Milli Mücadele’ye de yürekten inanır.

Meclis’te kurulan İstiklâl Mahkemeleri görüşmelerinde ‘Dersimlilerin İstiklâl Mahkemelerinde yargılanmaması gerektiğini’ ileri sürer. Gerekçesi çok net ve haklıdır: ‘Hükümet Dersimlilerin soygun ve yağma yapmasına yol açan açlık ve yoksulluğa çare bulmadıkça onun işleyeceği suçları da yargılayamaz. Eğer Hükümet çare bulursa ve buna rağmen soygun olursa o zaman İstiklâl Mahkemeleri yargılama yapabilir.’

 Hasan Hayri’nin bu konudaki yaklaşımı Vali Cemal Bardakçı ile aynıdır. Bardakçı’ya göre de Dersimlinin silahlı olmasının sebebi ‘müthiş yoksulluk ve kendini koruma kaygusu’ olmalıdır. Hasan Hayri Türkler ve Kürtlerin kurtuluşunun birbirine bağlı olduğunu söyler. Sonradan Kürtçülükle itham edilip idam edilen Hasan Hayri henüz 1920’lerde meclisteki bir konuşmasında ‘Dersim’de Kürdistan propagandası yapanların İstiklâl Mahkemelerinde yargılanması’ çağrısı yapmıştır. Kasım 1925’te İstiklâl Mahkemesi’nce idam edildiğinde Şeyh Sait İsyanı ile ilgili amcazadesine yazdığı bir mektup ve isyanın liderlerinden Şeyh Şerif’i evinde misafir etmesi kanıt gösterilmişti. Onu kurtarmaya çalışan başka bir Karaballı olan Celalzade Mehmet Efendi de onunla birlikte asılır. Bu idamlar haksızdır. Mevcut delillere göre bile idam edilmesi mümkün olmayan Hasan Hayri Bey ‘Ankara’dan af dilemesi halinde bağışlanacağı’ tavsiyesini de reddeder.

Şerafettin Halis, geçen yüzyılda haksız bir idam ile hayatı sona eren işte bu Hasan Hayri Bey’in torunudur. Aynı yüzyıl içinde, 1956’da Hozat’ta doğdu. Babasının adı Hasan Hayri, aynı zamanda idam edilen dedesinin adıdır.

Bu şair ruhlu, katledilmiş bir Dersim büyüğünün torunu bugün Alevilerin haklarını savunduğu için BDP’nin ‘ateşi’ altında. Oysa Altan Tan gibi ‘Şeriat isteyen’ bir milletvekili ‘İmralı Görüşmeleri’ni yürüten adam’ olarak her gece TV’lerde boy gösteriyor. ‘İtibarlı ve akil milletvekili’ olarak her yerde övgülere boğuluyor. ‘Hoca’ ise BDP tarafından ‘yetersiz olmakla’, ‘AKP ile birlikte hareket etmekle’ suçlanıyor, aşağılanıyor. Siz BDP Genel Merkez yöneticileri bizi kör mü zannediyorsunuz? ‘İslam Birliği’ altında Sosyalistleri, Alevileri, Ezidileri, Laikleri, Solcuları, Ateistleri, Feministleri yok sayan ‘yeni stratejinizin’ ne anlama geldiğini herkes görüyor. Dersimliler ise bu ‘süreci’ en iyi görenlerdendir.

Bugün bu görüşleri yüzünden ‘kafasına sıkmakla’ onu tehdit edenler bilmelidir ki; kurşun gerçeği öldüremez. Eğer öldürmekle fikirler yok olsaydı Hasan Hayri’yi hatırlayan hiç olmazdı.

Hoca BDP’nin çarpıtmalarına karşı; Alevilerin haklarını savunmaya devam ediyor. Tarihimizi bize yeniden anlatıyor. Unutmamaya, unutturmamaya çabalıyor. ‘İslam Tarihi’ denen sürecin cinayetler, toplu kırımlar, sürgünler, asimilasyonlar süreci olduğu konusunda hepimizi uyarıyor.

‘Hoca’ öğretmeye devam ediyor. Tıpkı atası/atamız Hasan Hayri Bey gibi..

DüzeltmeNotu: Sayın Şerafettin Halis, Hasan Hayri Bey’in torunu değil akrabasıdır. Düzeltir okurlarımdan özür dilerim.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. ali kaya

  28/04/2013 at 19:58

  Sayın Şerafettin Halis, Hasan Hayri Bey’in torunu olmadığı gibi, akrabasıda değil.Şerafettin Halis Bahtiyar aşiretindedir.Dedesi Bahtiyarli İbrahim Ağadır.Babası Hasan Hayri Halis’tir. Şerafettin Halis en sonunda özüne döner ve doğru yolu bulur.Hayırlara vesile olur.

 2. DERSIME ALEVI BAYRAGI SART !

  29/04/2013 at 01:41

  Sayin Hüseyin Aygün ve de Serefettin Halisin geldigi asamada Dersimli Kizilbas durusunu Jaru Dijar ülkesinin Halki adina Selamliyoruz.

  Dersime kurd ve tirk gören ilhakci ihanetciler sonunda Dersimi terketmek zorunda son söz bizde.

  Hüseyin Aygünün TBMM kürsüsünde sözünü bitirdigin gibi düsmana inat olsun ihanetle mücadele etmek boynumuzun borcu…
  ACIYI BAL EYLEDİK

  KIMSEYI KENDIMIZE YÜK ETMEK YOK!
  BIZ ALEVI HALKIYIZ BU BILINE

  «pir sultan ölür dirilir»
  bak şu bebelerin güzelliğine
  kaşı destan
  gözü destan
  elleri kan içinde
  kör olasın demiyorum
  kör olma da
  gör beni

  DÖNEN ARKASINA TAKILMAK YOK
  BIZ DERSIMIZ ASLANLARIYIZ !

  damda birlikte yatmışız
  öküzü hoşça tutmuşuz
  koyun değil şu dağlarda
  san kendimizi gütmüşüz
  hor baktık mı karıncaya
  kırdık mı kanadını serçenin
  vurduk mu karacanın yavrulusunu
  ya nasıl kıyarız insana

  DERSIMLIYE KURDIR DIYE DILENMEKTEN VAZ GECIN
  BIZ MÜLKI JARU-DIYARDA KIZILBAS MILLETIYIZ!

  sen olmasan öldürmek ne
  çürümek ne zindanlarda
  özlem ne ayrılık ne
  yokluk ne yoksulluk ne
  ilenmek ne dilenmek ne
  işsiz güçsüz dolanmak ne
  gün gün ile barışmalı
  kardeş kardeş duruşmalı
  koklaşmalı söyleşmeli
  korka korka yaşamak ne

  kahrolasın demiyorum
  kahrolma da
  gör beni

  SERRIYAT BAYRAGI YAKISMAZ KIZILBASA
  DEVRIMDE BIZIZ DEMOKRASIDE BIZ !

  kanadık toprak olduk
  çekildik bayrak olduk
  döküldük yaprak olduk
  geldik bugüne

  ekmeği bol eyledik
  acıyı bal eyledik
  sıratı yol eyledik
  geldik bugüne

  BIZ KI HALKLARA KIZIL ISIK
  EZILENLERE UMUT DIRENIS BAYRAGIYIZ!
  ekilir ekin geliriz
  ezilir un geliriz
  bir gider bin geliriz
  beni vurmak kurtuluş mu

  kör olsanı demiyorum
  kör olma da
  gör beni

  BATSIN SERRIYAT BAYRAGI
  BILMELIYIZ KI BIZDEN BASKA BIZ YOK!

  Kizilbas Hasan Hüseyin KORKMAZGİL hatilliyoruz….

 3. akarcay ibrahim.

  29/04/2013 at 22:14

  sayin huseyin aygun .sen benim gozumde ve 53yillik akil suzgecimden zalimlere hic aman dilemeyen seyit rizadan sonra anadolu alevi kizilbas halkinin ortaya cikardigi en yurekli alevisisiniz: neden? bilmeyen veya isitmeyenler icin soyluyorum avrupada ve turkiyede kendilerine fedfederasyon baskanlarina alevimisin diye soruldugu zaman evet turkmen ve ya kurt alevisiyim diyor.hele birde bazilari varki onlarda alevi muslumanim diyor. ahmet hakanin tarafsiz bolgede sana suyle sormustu sayin aygun sen turkmusun turkmenmisi kurtmusun zazamisin alevimisi kizilbasmisi? cevap ben aleviyim peki kizilbasli oda benim onurumdur demistiniz .nokta nokta.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =

More in Siyaset

To Top