Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Subaylar TSK’dan Temizleniyor

Siyaset

Alevi Subaylar TSK’dan Temizleniyor

CHP’li Atilla Kart, 700 kişi hakkında Alevi oldukları için işlem yapıldığını öne sürdü. 

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Hava Kuvvetleri’nden tasfiye edilmek istenilen 800 kişinin 150’ye yakını hakkında ahlaki gerekçeler ve borçlanma ilişkileri; 700’e yakın kişi hakkında ise Alevi olmaları nedeniyle işlem yapıldığını ileri sürdü.

Kart, dün düzenlediği basın toplantısında, Hava Kuvvetleri’nde, 200 subay-astsubay hakkında “iffetsizlik, şans oyunları oynamak, Facebook’ta yanlış işler yapma” suçlamalarıyla toptan soruşturma başlatıldığını belirterek, Balıkesir’de görev yapan 20’ye yakın astsubay ve uzman hakkında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nca “bir ekip” tarafından sorgu kayıtları tutulduğunu her personele, “kusurları, ilişkileri, aileleriyle ilgili özel konular, internette hangi siteleri ziyaret ettikleri, Facebook’ta Başbakan aleyhinde söylemde bulunulan bir makaleyi neden beğendikleri” yönünde sorular yöneltildiğini açıkladı. Kart, bu kişilere, yasadışı yollarla elde edilen, özel hayatlarıyla ilgili görüntüler izletildiğini, hukuki ve yasal dayanağı olmayan fiili soruşturmalar yoluyla kişilerin, emekli olmak ya da istifa etmek zorunda bırakıldığını belirterek, “Hava Kuvvetleri bünyesinde tasfiye edilmek istenilen 800 kişinin 150’ye yakını hakkında ahlaki gerekçeler ve borçlanma ilişkileri nedeniyle; 700’e yakın kişi hakkında ise tamamen Alevi olmaları nedeniyle işlem yapılmıştır. Devlet içinde, yasal ve anayasal dayanağı olmayan güç odakları oluşmuştur. Bu odaklar, kendi özel hukuklarını yaratmışlardır. Kamu personel yapılanmasında inançlar üzerinden ayırımcılık yapılmaktadır. Olay münferit ya da kişisel değildir. Kadrolar tasfiye edilmektedir” dedi.

Reyhalı’da deliller yok edildi
Reyhanlı’daki patlamalara ilişkin, delillerin yok edildiğini söyleyen Kart, “Bütün delillerin yok edildiğini görüyoruz, olay mahallinden delillerin anında süpürüldüğünü görüyoruz. Tıpkı Uğur Mumcu cinayetinde olduğu gibi. Delillerin devlet eliyle yok edildiğini görüyorsunuz” dedi.

Cumhuriyet

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − 4 =

More in Siyaset

To Top