Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün: Türkiye’ye Gaz Satışını Durdurun!

Siyaset

Aygün: Türkiye’ye Gaz Satışını Durdurun!

Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, polisin kullandığı gazları üreten Güney Kore ve Brezilya hükümetlerine mektup yazarak Türkiye’ye gaz satışının durdurulmasını istedi. 

Gezi parkı eylemlerinde polis böceklere ilaç sıkar gibi insanların üzerine gaz sıktı.

Gezi parkı eylemlerinde polis böceklere ilaç sıkar gibi insanların üzerine gaz sıktı.


Dersimnews.com/Ankara
Dersim Milletvekili  Aygün, Gezi Parkı eylemlerinde polisin kullandığı gazların satışının durdurulması için, Güney Kore ve Brezilya hükümetlerine mektup yazdı.

Aygün, Türkiye’de üç haftadan beri barışçıl gösteri yapan insanlara karşı öldürme amaçlı olarak kullanılan ve pek çok insanın yaralanmasına ve komaya girmesine, organ-uzuv kaybına yol açan gazların satışının durdurulması için Güney Kore ve Brezilya Cumhuriyeti hükümetlerinin Ankara Başkonsolosluğu’na resmi başvuruda bulundu.

İşte Hüseyin Aygün’ün Brezilya Büyükelçisi Antonia Luis Espinola Salgado ve Güney Kore Büyükelçisi Sangkyu Lee’ye yazdığı o mektup:       
“Türkiye’de 31 Mayıs tarihinde başlayan ve halen devam eden Gezi Parkı eylemlerinde güvenlik güçleri göz yaşartıcı ve biber gazı olarak bilinen değişik gazlar kullanmaktadırlar. Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) Kimya Mühendisleri Odası polisin kullandığı biber gazı bombalarının kimyasal silahlar sınıfında olduğunu ve gazların Kimyasal Silahlar Konvansiyonu’na göre ‘kullanılması yasaklanmış OC, CR, CS sınıfından öldürücü kimyasal silah’ olduğunu açıklamıştır. Buna rağmen günlerdir Türkiye’de devam eden eylemlerde milyonlarca insana bu gazlardan sıkılmıştır. Bunun yanı sıra gaz fişekleri kurşun gibi kullanılarak ve hedef alınarak insanlar başlarından vurulmuştur. Hem kullanımı yasak olan, hem de kullanım şekli düşünüldüğünde öldürme amaçlı kullanılan bu silahlarla insanlar ölmüş, binlercesi yaralanmıştır. Eylemlerin ilk gününden itibaren bu gazlar nedeni ile ciddi şekilde yaralananlar, gözünü kaybedenler hatta silah olarak sıkıldığı içinde hayatını kaybedenler olmuştur. Gaz fişeklerinin kafalarına isabet etmesi sonucu başta 14 yaşındaki Berkin Elvan, Dilan Dursun, Duran Akbaş olmak üzere toplam altı Türkiye yurttaşının hayati tehlikesi devam etmektedir.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) yaptığı açıklama ile 31 Mayıs’tan itibaren meydana gelen olaylarda 4 ölü, 59’u ağır, 7822 yaralı, 11 kişi göz kaybı, 100 kişinde beyin travması ve 6 ağır yaralının hayati tehlikesinin devam ettiğini açıklamıştır.

 

İŞLENEN SUÇLARA ORTAK OLURSUNUZ

Türkiye’ye vermiş olduğunuz gazlar, tonlarca kullanılarak göstericileri dağıtmak yerine sakatlamak, yaralamak hatta öldürmeye yönelik ‘amaç dışı’ kullanılmaktadır. 45 derecelik bir eğimle doğrudan yaşamsal fonksiyonları hedef almadan ve ‘caydırma’ amacıyla kullanılması gerekirken gaz fişekleri, kurşun gibi kullanılarak insanların ölümlerine neden olmaktadır. Bu silahları Türkiye’ye vermeye devam etmeniz halinde işlenen suçlara Hükümetiniz de ortak olacaktır. Tunceli-Dersim Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi olarak bu gaz ve silahların Türkiye’ye satışının durdurulmasını talep eder, saygılarımı sunarım.”

gezihukuk

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + seven =

More in Siyaset

To Top