Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Bekir Bozdağ Hakkında Fezleke Hazırlandı

Siyaset

Bekir Bozdağ Hakkında Fezleke Hazırlandı

İzmir’de yapılan yolsuzluk operasyonunu Bozdağ’ın da bizzat etkilemeye çalıştığı ve hakkında fezleke hazırlandığı öğrenildi. Bozdağ iddiaları doğruladı.

adalet-bakanina-adaletsizlik-fezlekesi-1

CHP Genel Başkan yardımcısı Bülent Tezcan, İzmir operasyonu kapsamında yargılamayı etkilediği iddiasıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında fezleke hazırlandığını ve fezlekenin 14 Ocak günü Adalet Bakanlığı’na ulaştığını açıkladı. Bozdağ, hakkındaki iddiayı doğruladı.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nca hazırlandığını belirttiği fezlekenin örneğini gösteren Tezcan, “14 Ocak 2014 tarihli 883 numaralı bu evrakta, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, yargı görevini etkilemeye teşebbüs ettiğine ilişkin iddialar yer almakta. 14 sayfalık bir fezleke. Ekinde 32 klasör var” dedi. “Bozdağ, ayağının tozuyla Adalet Bakanlığı’na gelir gelmez hakkında fezleke düzenlenmesini sağlayacak bir fiil işleme maharetini göstermiş” diyen Tezcan hazırlanan fezlekenin Adalet Bakanlığı’na ulaştığını açıkladı. Yargının görevini engelleme suçunu içeren 14 sayfalık belgenin 14 Ocak 2014 tarihli olarak hazırlandığını söyleyen Tezcan, fezlekede Adalet Bakanı, Müsteşarı, İzmir Valisi ve İzmir İl Emniyet Müdürü’nün yer aldığını söyledi.

DEVLET SIRAYA GİRMİŞ
İzmir’de yapılan operasyondan önce müdahalenin başladığını ifade eden Tezcan, 7 Ocak’ta Müsteşar Kenan İpek’in Cumhuriyet Başsavcısı’nı arayarak tehdit ettiğini söyledi. Fezlekede yer alan konuşma kayıtlarından ifadeler okuyan Tezcan, İzmir Emniyet Müdürü ve İzmir Valisi’nin, İzmir Mali Şube Müdürü’nü arayarak “Operasyon yapılmayacak. Savcı ararsa çalışıyoruz deyin. Operasyona adam göndermiyoruz” dediğini aktardı.
İzmir Mali Şube Müdürü’nün baskı geleceğini anladığından görüşmeyi kaydettiğini ve sonrasında Cumhuriyet Savcısı’na verdiğini belirten Tezcan, İzmir Valisi’nin de Mali Şube Müdürü’ne, “Ankara’nın çok net tavrı var, anlatabildim mi” ifadelerini kullandığını belirtti.

‘ADALET’ BAKANI!
Soruşturma sürecinde 7 Ocak günü Adalet Bakanı’nın da Cumhuriyet Başsavcısı’nı arayarak soruşturmaya müdahale ettiğini söyleyen Tezcan, Bozdağ’ın içerik hakkında bilgi istediğini, “Cumhuriyet Savcısı’ndan al, sen yürüt” dediğini bildirdi.
Fezlekede, “Müsteşar müdahalesinin Bakan’ın bilgi ve talimatında olduğu kanaatine ulaşılmıştır” ifadesinin yer aldığını belirten Tezcan, “İktidar suçüstü yakalandı. Bozdağ’a sesleniyorum: Dört Bakan’ın fezlekesini tutuyorsun. Ama bu seninle ilgili. TBMM’ye göndermek zorundasın” dedi.

BOZDAĞ DOĞRULADI
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise hakkındaki iddialardan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, fezleke iddiasını doğrularken “fezleke” ifadesini kullanamadı. Savcılığın hakkında hazırladığı fezlekelere ilişkin, “Benim bir görüşmem var. Tamamen hukuka uygun, soruşturmanın hukuka uyulması, soruşturmanın gizliliğine ilişkin hükümlerin dikkate alınması, insanların lekelenmemesi hakkına riayet edilmesi yönünde görüştüm. Başsavcıya baskı yapmam söz konusu değil, böyle bir şey aklımın ucundan bile geçmez. Müsaade etmem. Adalet Bakanı olarak insan onurunun korunmasını istemem kadar doğal bir şey olamaz” dedi. Bozdağ şöyle devam etti: “Arkadaşlar CHP’ye eksik bilgi vermiş. Adana’da iki savcı tutanak tutmuş. Yasalar dışında bir şey değil. Suç oluşturacak bir şey değil.”

***

Müsteşara da fezleke

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden, İzmir Liman İşletmesi’ne yönelik operasyonun ardından Samsun’a atanan Başsavcı Hüseyin Baş’ın, Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek hakkında fezleke hazırlayıp HSYK’ye gönderdiği öğrenildi.
Baş’ın HSYK’ye gönderdiği tutanağı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM Parti Grup Toplantısı’nda ‘Dehşet verici belge’ diye okumuştu. Tutanakta, Adalet Bakanı Müsteşarı İpek’in kendisini iki kez telefonla aradığını, soruşturmayı durdurmasını, ilgili savcıyı görevden almasını istediğini belirtmişti.

BirGün

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 3 =

More in Siyaset

To Top