Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

BDP Dersim’de Seçim Miting Düzenledi

Siyaset

BDP Dersim’de Seçim Miting Düzenledi

BDP’nin Dersim’de adaylarını  tanıtmak için düzenlediği seçim mitingine 3 bin kişi katıldı. 

Dersimnews.com/Dersim – BDP Dersim adayları için tanıtım mitingi düzenledi. Diyarbakır, Elazığ, Bingöl ve ilçelerden  yüzlerce araçla insanlar mitinge taşındı.

bdp-dersim-mitingi

Palavra Meydanı’nda düzenlenen mitingde alanı yarısı ancak dolabildi.

Palavra Meydanı’nda düzenlenen miting beklenilenin altında katılım oldu. Mitinge  3 bin civarında kişi katıldı.  BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, Pertek, Ovacık ve Hozat Belediye başkanlarının katıldığı mitinge EMEP, ESP ve PARTİZAN’da destek verdi.

Mitingte BDP’nin merkez ve ilçe belediye başkan adayları tanıtıldı. Dersim’in sorunlara yönelik çözüm önerilerinin dile getirilmediği mitingte Selahattin Demirtaş bir konuşma yaptı.

Demirtaş, Suriye’de Alevilerin katledilmesine tepki göstererek, “Alevi Halkı sahipsiz olmadığını,   YPG’nin  Alevi halkının yanında olduğunu iddia etti.

Demirtaş, “Bizden hesap sormak isteyen mahkemeler, hakimler varsa hesap vermekten kaçmadık, halen hazırız. Halka karşı hesap vermekten kaçmadık halen hazırız. Anlımız açıktır, başımız diktir. Nerede ne söylediysek arkasında durduk. Nerede ne yaptıysak her yerde arkasında durduk. Herkes bunu yapabilecek mi merak ediyorum. Yarın hepimizi mahkemenin karşısına çıkarsınlar. AKP’lileri de, BDP’lileri de, CHP’lileri de, devrimcileri de çıkarsınlar mahkemenin karşısına. Hakim sorsun bize, zaten bütün suçlarımız konuşmayla ilgilidir. Bütün mal varlığımız dilimizdir. Ne yaptıysak konuşarak yaptık. Hesabını vermeye de hazırız” dedi.

Miting, Demirtaş’ın konuşmasının ardından sona erdi.

BDP SURİYE’DE ALEVİ KATLİAMLARINA SESSİZ KALMIŞTI

Selahattin Demirtaş’ın 2013 yılında basına verdiği bir demeçte  Alevilerin yaşadığı Lazkiye şehri için  “Lazkiye Kürtlere verilmeli” demiş ve büyük tepki çekmişti. Suriye’de Alevi katliamlarına yönelik düzenlenen protesto eylemine  BDP destek vermemiş ancak Rojava için defalarca basın açıklaması yapmıştı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

 1. mustafa

  15/02/2014 at 17:58

  sivas ta,maraş ta,çorum da,gazi de,dersim de,gezi de..nerdeydi bu kürtler nerdeydi bu partiler pkk içinde öldürülen alevilerin sesi neden olmadı bunlar…yüz kere araştırma yaptınız yok dersim kürt alevisi yok dersim türk alevisi bilmem ne…dersim yüzde yüz kızılbaş ALEVİ….kürtçe bile konuşan yok bilen yokken neden halen kürt oldugunuzu idda edip duruyorsunuz..kendi kültürünüze sahip çıkmanız gerekirken neden asimile etme çabası içindesiniz..nerde sizin bu kürt partileriniz suriyede alevi katliamları olurken sessiz kalmışlar..atalarımızın kestigi kurbanı bile yemeye tahammül edemiyen bu zihniyetlerin pençesinden kurtulun artık bizler tarihte de hep yanlızdık şimdide öyleyiz..okuma oranlarımız geçmişe baktıgımızda yüzde yüzken en iyi seviyedeyken şimdi ise gençlerimiz herşeyden yoksun bırakıldı uyuşturucu tuzagına itildi..ama bizler herseferinde bu gerçekleri devlete bahane edip asıl gerçekleri görmemezlikten geldik..uyuşturucunun kaçakçılıgın bütün cahilligin altında bu zihniyetler yatmakta toplumumuzu cahillige sürükleyen bu politikalara bu zihniyetlere artık bir dur diyin yeter yazık etmeyin DERSİME…yarın çok geç olabilir..bu kürtler alevileri madem bu kadar çok seviyolar o zamn suriyede ki kürtler neden alevilerin yanında degilde cihatçı örgütlerle birlik olma peşindeler…abdullah öcalan denilen şahıs sözde çözüm süreci altında diyarbakırda okuttugu mektubunda alevilikle ilkili sol kesimle ilgili hiçbir cümleye yer verilmezken hatta nerdese fetva verecekken sizler halen daha bije apo diye bagırmaya devam edin ama sıra bizlere geldigi zaman yarının geç oldugunu anlıyacaksınız….DERSİMİ O KADAR ÇOK SEVİYORUZ Kİ NE GEÇMİŞİMİZİN NE TARİHİMİZİN NEDE KÜLTÜRÜMÜZÜN YOK EDİLMESİNE İZİN VERMİYECEGİZ…

  • Kizilcik

   18/02/2014 at 03:18

   Sayin yorumcu birak dersimlileri sen kendin cok cahil kalmissin. Tarihten ve Dersim realitesinden haberin yok bir kere, önce biraz arastir ulu orta konusmadan önce.Kim kendini ne hissediyorsa odur zaza,kürt veya türk ve ben herkesin de kendi kültürüne yeteri kadar sahip ciktigina inaniyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =

More in Siyaset

To Top