Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ey Diyarbakır Suskunluğun Niye?

Siyaset

Ey Diyarbakır Suskunluğun Niye?

Ey Diyarbakır! Ben senin uğruna büyük acılar yaşayan bir Dersimliyim. Hayallerim yokoldu, umutlarım tuz buz.
Gezide neden yoktun Diyarbakır?

 

Biri bunları yazmalı diye bekliyordum. Soldan gelip Kürt cephesinde yer alan Alevilerden, Dersimlilerden. Kürdistani siyaset içinden yetişip bedeller veren Alevilerden. Onlardan olmuyorsa, hiç olmazsa Kürt halkı uğruna 30 yıla yakın zamanını cezaevinde geçiren İsmail Beşikçi den bu sorunun sorulmasını bekliyordum.

Diyarbakır BERKİN’in acısına karşı neden suskunsun?

Ey diyarbakır, sana zulmedildiğinde biz Aleviler sessiz kalmadık.
Ey Diyarbakır! senin zindanında senin çocuklarına bok yediren (aslında bok yiyen sisytemin kendisidi tabi) 12 eylül karanlığına karşı biz Aleviler susmadık. Kürt halkının özgürlük mücadelesi damgalı her türlü mücadeleye destek verdik. Özellikle biz Dersim Alevileri bu uğurda telefisi imkansız bedeller ödedik. Binlerce gencimiz toprağa verildi. Yüzlerce gencimizin cenazelerine ulaşamadık mezarları bile yok.
Ey Diyarbakır!  Biz senin davana destek verirken, Hamidiyelerden farklı olacağına inandığımız içindi. Biz Diyarbakır eksenli özgürlük yürüyüşüne destek verirken, senin Çaldıran felaketinin ortağı olan İdrisi Bitlisi geleneğine mesafeli hatta ona ihanetçi diyen tespitine inandık.
Ey Diyarbakır!  Biz sana destek verirken, Ahmet Arif’in 33 kurşun dizelerinde ki yaraları unutmayacağınıza inanıyorduk.
Ey Diyarbakır! Biz sana destek verirken, ‘Bir padişahımız olsaydı ‘ diyen Mem u Zin destanının özlemine bağlılıkla dinlerin, dillerin, renklerin, ırkların birarada yaşamasının sembolü olacak siyasi ahlakın o padişahın yerine oturmasını arzuladığımız bir Federasyon içindi.

Ey Diyarbakır! Ben senin uğruna büyük acılar yaşayan bir Dersimliyim. Hayallerim yokoldu, umutlarım tuz buz.
Gezide neden yoktun Diyarbakır?

Gezide Sırrı Süreyya’nın dolaşmasını yeterli mi gördün yoksa. Şimdi Sırrı bey Taksim’in İstanbul’un AKP nin elinde baki kalması için çalışmıyor mu? Ben Bingöl’deki Dersimlilere dedim ki, AKP’den kurtulmak için BDP’yi destekleyin. Diyarbakır sen neden İstanbul’un AKP’de kalması için çalışıyorsun?

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gezi katliamlarında yedinci evladımızı toprağa verdik:  BERKİN ELVAN.

Yedisinin de Alevi olması ne garip ‘tesadüf? Tabi ki öldürülen insanların ne ırkı ne de inancı önemli değil. Önemsenmesi gereken kanlı karanlık sistemin katliamlarının görüp karşı duruş göstermektir. Bu de bilinmeli ki,Gezi den beri yapılan katliamlarda öldürülenlerin Alevi oluşu tesadüf değildir.
Ey Diyarbakır!  2010 AKP referandumunda, Alevi düşmanlığının startı verilmişti. Sen Tayyip Erdoğan’ın Alevi düşmanlığını görmezden geldin neden? Neden referanduma boykot çekip Tayip Erdoğan’ın başarmasına yardım ettin?
Suriye’de Aleviler üç yıldır soykırımdan geçirilirken, sen niye sadece Rojava ile ilgilenirsin?
Ey Diyarbakır!  ‘Rojavayı kurtardık, Laskiye yi alırsak Kürdistan denize bağlanır’ diyordun ya. Peki nasıl olacak? Laskiyede soykırımdan kurtulan Alevileri ne yapacaksın?

Ey Diyarbakır! Öcalan diyor ki, ‘on yıldır AKP’yi biz ayakta tutuyoruz’. Peki AKP’nin on yıldır Alevilere, Kürtlere, Solculara, aydın insanlara, Hrıstiyan çocuklara, yaptığı zulümden , AKP’yi ayakta tutanların payı yok mudur?
DÜN BERKİN’İ uğurlama günüydü. Se neden suskundun Diyarbakır?

Çözüm süreci, barış süreci her ne ise! bu sürecin hassasiyetine dikkat etmek elbette şart. Sürein çözüm de ilerleme olmasa bile, Diyarbakır eksenli mücadelenin nefsi mücadele hariç şiddetten uzak durması hep istediğim mücadele biçimidir.
BERKİN için yakacağı bir mum, Dicleye atacağı bir karanfili olmayan Diyarbakır, bu suskunluğun bana işkence gibi geliyor.

Kürt halkının Özgürlük mücadelesi adı ile yürüyen Özgürlük yolu içinde verdiğim mücadeleden dolayı gördüğüm işkence ve 8 yıl devam eden tedavim süresinde çektiğim acılardan daha ağır acı veriyor bana suskunluğun ey Diyarbakır.
Türk devleti ile barış masasına oturmak Kürt halkının hakkıdır. Onurlu bir barış mutlaka olmalıdır.
Başta Öcalan olmak üzere, ileri pozisyondaki tüm çocukların barış için Çaldıran’ı referans verirlerken çok ciddi bir tehlikenin sinyallerinide veriyorlar.
Ey Diyarbakır!  Çaldıran ittifakı tarihin en korkunç en vicdansız vakasıdır. Sakın 500 yıl önceki ihanet çukuruna Kürt halkını sürükleme. Zira AKP ve başında ki yavuz hayranı İdrisi Bitlisi Yavuz ittifakı için her türlü dümeni çevirmektedir.
Kürt halkının onurlu geleceği çaldıran benzeri ittifakta değildir.
Ey Diyarbakır Dün Berkin Elvan günüydü. Sen hiç ses vermedin.
17 Aralık yolsuzluk hırsızlık operasyonundan sonra ‘bu operasyon AKP’ye karşı darbedir’ deyip AKP’yi kurtarmaya çalışan çocukların AKP’nin zulmünün devamınımı istiyorlar?
Kürt çocukları katledilirken biz Dersimliler hiç susmadık. Aleviler’in önemli kısmı susmadı.Susan Aleviler de utanca gömüldüler.
Ey Amed! AKP’nin Alevi katliamlarında ne denli istekli ve pervazsız olduğunu görüyorsun ve susuyorsun.
Berkin için bir mum bile yakmıyorsun, Dicleye bir karanfil bile bırakmıyorsun.

Yavuz siyaseti, Amed’i bir kez daha İdris potasına düşürmenin hinliği peşindedir.Bu potaya düşme Ey AMED!
Mehmet Gülmez

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. ahmet atak

  15/03/2014 at 09:23

  yüreğine sağlık

 2. hamiyet nene

  15/03/2014 at 10:16

  Diyarbakir suskun degil.Ciddi bir abarti.Diyarbakir beklemede.. Berkinì yakinda sembolik lider yapma oyununa gelmek istemiyor genelde Kurdistanli. Onbinlerin yoka sayildigi bir cografyada “barisa” umudun iplerini koparmama bekleyisidir, suskunluk degil. Siteminizi anlamaz degilim. Bir olgunun altini hemen cizmeli: Turk solunun soylem cukuruna dusmeyin. “SIZ VE BIZ”, parcala-yonet. Kanim dondu okudugumda: BIZ ALEVILER- SIZ DIYARBAKIRLILAR.. Kimin bunu istedigini sadece siz mi bilmiyorsunuz? Kurdistanliyi bolmeyin. Bu cografyada birey hak ve ozgurluklerinin cignenmedigi,adil paylasimin vazgecilemez/tavizsiz bekcisi olmayi istiyorsak birbirine sarilmanin gunudur, parcalanmanin degil. Kaldi ki GEZENLERIN kaci ROBOSKI`ye gelip yaninda oldu? Onlarca yildir Firaìn dogusunda dokulen kana suskun (h.Cemal ornegin) Bati Solunun Berkinè sahiplenmesinideki samimiyet dozunun ne oldugunu gorun. Olasi “asker vesayeti” hortlarsa, Gezenler,pasaportlari ceplerinde Avrupa`ya yolculuga cikarken, Firatin Dogusunu kan golu yapar. Bati demokratlari susar. Kurdistan alevisiyle-gayrimuslimiyle-zazasi-kurmanciyla YAPAYALNIZ kavgadadir..Boyle olageldi. Siteminizi anliyorum, fakat katilmiyoru. Not: Yazdiklarimi sitenize koymayacaginizi biliyorum. Elestiriye tahammulsuzluk, sansure “evet” eger bana dokunuyorsa mantigi oldugunu da biliyorum. Saygi selamlar tasina topragina-insanina. Nene

 3. mehmet Gülmez.

  18/03/2014 at 11:36

  Hamiyet Nene adı ile yazan kardeşim.
  Keşke muhabbet etme olanağımız olsa içimizi birbirimize açsak.
  Ben Roboski için defalarca yazdım söyledim.
  Vekilimiz Sayın Aygün ve Dersimli Kılıçdaroğlu Roboski ile candan ilgilendiler. Roboski nin arka planında yapılan pazarlıkları keşke anlayabilseydiniz. Siz Dinlemek isteyen, görmek isteyen bir insana benziyorsunuz. Bana özel yazmak istediğiniz bir şey varsa, Site üzerinden bana ulaştırın tartışalım.
  Selam.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 16 =

More in Siyaset

To Top