Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Halkından Erdoğan’a ‘Alevi’ ve ‘Zaza’ Tepkisi

Siyaset

Dersim Halkından Erdoğan’a ‘Alevi’ ve ‘Zaza’ Tepkisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kemal Kılıçdaroğlu için ‘Alevi’, Selahattin Demirtaş için de ‘Zaza’ ifadesini kullanmasına Dersim halkı tepki gösterdi.

Dersimnews.com – AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de Kılıçdaroğlu’na “Sen Alevi olabilirsin, ben de Sünni’yim” derken; Selahattin Demirtaş için ise “Kendisi Zaza ama benim Kürt kardeşlerimi aldatıyor” ifadeleri, Dersim halkı tarafından ‘ayrımcılık’ olarak değerlendirildi.

Başbakan’ın İzmir’deki açıklamasının bir siyaset ve devlet adamına yakışmayan ifadeler olduğunu belirten Cemal Açıkgöz, bu tür ibarelerin ülkenin geleceği açısından olumlu gelişmeler olmadığını söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dersim’de yaşayan ağabeyi Ziya Kılıçdaroğlu da Başbakan’ın söylemlerinin ayrıştırıcı olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Başbakan bu haliyle insanları bölüyor ve ötekileştiriyor. Birlikte yaşamamız için dini ve siyaseti alet etmemek lazım. İnsanları birleştirmek ve bütünleştirmek lazım, yoksa ülkenin geleceği karanlığa gider.”

Başbakan Erdoğan’ın son açıklamasıyla Türkiye’nin Başbakanı olmadığını gösterdiğini söyleyen CHP’nin yerel seçimlerde Belediye Başkan adayı olan  Hızır Bahtiyar Aytaç, “Türkiye’nin başbakanı gibi davranmıyor. Türkiye’nin başbakanı, barışı ve huzuru sağlaması gereken bir profil çizmesi gerekirken ayrıştırıcı bir profil çiziyor. Biz Alevi olmaktan gurur duyuyoruz. Bu ülkenin bütün renklerinden biz gurur duyuyoruz. Başbakan doğru şeyler söylemiyor. Doğru şeyler yapmıyor.” diye konuştu.

cihan

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =

More in Siyaset

To Top