Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün, 12 Eylül Mağdurlarıyla Meclis’te Açıklama Yaptı

Siyaset

Aygün, 12 Eylül Mağdurlarıyla Meclis’te Açıklama Yaptı

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümü dolayısıyla darbe mağdurlarıyla basın toplantısı düzenledi.

Dersimnews.com –   Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, 1981’de Maraş’ta işkence ile öldürülen Ali Ekber Yürek’in hayatını yazan Şükran Yılmaz, 1985’te İstanbul’da işkencede öldürüldükten sonra cenazesi ailesine tam 29 yıldır verilmeyen Maksut Tepeli’nin eşi ve ’78’liler Birliği Ankara yöneticisi Hüseyin Yılmaz ile TBMM’de 34. yıldönümünde 12 Eylül darbesini lanetledi.

aygyun-12eylul-meclis

 

Aygün, 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümü dolayısıyla darbe mağdurlarıyla basın toplantısı düzenledi.

Aygün, TBMM’deki basın toplantısında darbenin üzerinden 32 yıl geçtiğini belirterek, “12 Eylül’ü kınıyorum. 12 Eylül darbesine karşı samimiyetsizlik devam ediyor” dedi.

78’liler Federasyonu üyelerinden Hüseyin Yılmaz da darbe mağdurlarının açtığı davalarda zaman aşımı kararları verilmesini eleştirdi. Yılmaz, “Şunu herkes bilsin, nasıl ki 12 Eylül darbecilerini kamu vicdanında teşhir ettik, biz mücadelenin sonuna kadar arkasında olacağız” diye konuştu.

 

 

12 EYLÜL MAĞDURLARININ MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Daha sonra söz alan 12 Eylül 1980’de öldürülen Ali Ekber Yürek‘in yeğeni Şükran Yılmaz ile Maksut Tepeli‘nin kendisi de hakkındaki yakalama kararları nedeniyle uzun yıllar yurtdışında kalan eşi Şehriban Tepeli yaşadıklarını anlattılar. Yılmaz ve Tepeli 1980 darbesinde öldürülen yakınlarının cenazelerine bile ulaşamadıklarını belirterek, mağdurların mücadelesinin sürdüğünü ifade ettiler.

Aygün, açıklamaların ardından gazetecilerin IŞİD tarafından kaçırılan Musul Başkonsolosluğu çalışanlarına ilişin sorusu üzerine, “49 rehine zaten bilerek, rehine verildi. IŞİD’e hamilik yapmak için. O yüzden rehineleri bol bol Erdoğan ve Davutoğlu kullanıyorlar. Herkes biliyor ki IŞİD’in dünyadaki hamisi, radikal İslami terörün dünyaya ihraç edicisi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Dolayısıyla buradaki mesele, rehine meselesi değildir” iddialarında bulundu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 6 =

More in Siyaset

To Top