Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Demirtaş HDP’nin Dersim Mitinginde Konuştu

Siyaset

Demirtaş HDP’nin Dersim Mitinginde Konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erzurum’da partililerine yönelik düzenlenen saldırılarak tepki göstererek, “Bakmayın bunların saldırganlığına. Hukuk, anayasa tanımıyorlar.

 

Dersimnews.com – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin Dersim mitinginde halka seslendi.

hdp-demirtas-tunceli

Dersim merkez Seyit Rıza Meydanı’nda akşam saat 18.00’da yapılan mitingte konuşan Selahattin Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinde barajı aşacaklarını söyledi.

Erzurum’daki HDP mitingi öncesi ve sonrası yaşanan saldırılara tepki gösteren Demirtaş, “Her yerde bizlere dönük saldırılar gerçekleştiriliyor. Onlar saldırdıkça biz sağduyuyla mücadele ettik.Erzurum’da da provokasyon yaptılar. Gençleri, kadınları linç etmeye çalışarak ciddi provokasyon gerçekleştirmek istediler. 81 ilde ne dediysek Erzurum’da da onu dedik. Biz, ülke bölünmesin, hep birlikte kardeşçe yaşayalım dedik diye mi saldırıyorlar? Sanmıyorum, iktidarları gidecek diye korkuyorlar. ve bu yüzden durmadan saldırıyorlar” dedi.

DİRİ DİRİ YAKILMAK İSTENDİ

Erzurum’da partilerine ait aracın yakılan fotoğrafını gösteren Demirtaş, “Bir arkadaşımız arabanın içinde diri diri yakılmak istendi. Elbette siz diri diri yakmayı iyi bilirsiniz. Bizim paramızla yayın yapan TRT, bu olaya ‘terör örgütü propagandasına sert tepki’ başlığı atmış. TRT demek AKP demektir. Diri diri yakmak isteyenlerin ki tepki, bizim mitingimiz terörmüş” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, geçmiş yıllardan bu yana Ak Parti’nin kendilerine sürekli milletvekili çaldığını bu seçimlerde bu milletvekilliklerini geri alacaklarını ifade ederek, “Bingöl Karlovada dün gece bir arkadaşlarımızı katlettiler, ama Başbakan ve Cumhurbaşkanı’ndan açıklama bile yok. Umurlarında bile değil. Her yerde hedef haline getirildik. Bunu bizzat tarafsızım diyenCumhurbaşkanı bile yaptı. Biz barajı aşmak istiyoruz. Hakkımızı almak istiyoruz hakkımızı. AKP’nin bizden çaldığı milletvekillerini geri almak istiyoruz” dedi.

hdp-dersim-mitingi

SANDIKTA ALAMADIKLARI OYLARI HIRSIZLIKLA ALMAK İSTEYECEKLER

Sandığa sahip çıkmanın oy kullanmak kadar önemli olduğunu vurgulayan Demirtaş şöyle devam etti: “Bunlar hırsızlığa alışmış bir kere. Sanmayın ki bunlar sandığa sahip çıkacak. Daha bugüne kadar Cumhurbaşkanı ve Başbakan çıkıp ‘oylarınızı gönül rahatlığı ile kullanın. Seçim ihlallerinin yaşanmaması hazırlıklarımız şu şekilde’ bile demediler. Belli ki bunlar başka şeylerin hazırlığındalar. Sandıktan alamadıkları oyları hırsızlıkla almak isteyecekler. Gençlerimiz sandıklarına sahip çıkacak.”

Dersim’in önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de Ak Parti’nin düşüşüne katkı sunacağını söyleyen Demirtaş, “AKP bir Dersimlinin oyuyla düşsün istiyoruz. En çok hakarete uğrayan, ötekileştirilen Dersimlinin oyuyla düşsün bu diktatörlük.” dedi.

Selahattin Demirtaş, Ak Partili yöneticilerin kendilerini ülkenin tek sahibi olarak gördüğünü belirterek, “Onlarda olmayan bir şey var bizlerde. Onlarda para çok maşallah. Paraları, zırhlı araçları, Kaymakamları, Valileri var. Kalın gazeteleri var, ama onlarda bir şey yok. Onlarda zeka yok zeka. Zeka parayla alınmıyor. Aklı başında insanların ülkeyi yönetmesini istiyoruz artık. Gezinin gençleri ülkeyi yönetsin istiyoruz” dedi.

HDP’nin meclise girmesi halinde ezilenlerin daha güçlü olacağını belirten Demirtaş şöyle devam etti: “Dersimden Maraş’a, Çorum’dan Zilan’a kadar geçmişte ne yapmışlarsa hesabını vermek zorunda kalacaklar. Çalıp çırptıklarının hesabını verecekler. DAİŞ’e gönderdikleri silahların hesabı sorulmayacak mı sanıyorlar. Devran böyle gelmiş böyle gidecek sanıyorlar. Ama tüm yaptıklarının hesabını soracağız.”

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + fifteen =

More in Siyaset

To Top