Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Meclis’te fezlekesi bulunan 138 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Siyaset

Meclis’te fezlekesi bulunan 138 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Haklarında fezleke hazırlanmış tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının bir kereliğine kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi TBMM Genel Kurulu’nda 376 oyla kabul edildi.

Dersimnews.com – Meclis’te hakkında fezleke olan 138 milletvekili içinde Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş da bulunuyor.

meclis-oylama

Teklifin birinci maddesi 373, ikinci maddesi 374, tümü ise 376 oyla Meclis’ten geçti.

Son oylamada 140 ret, 5 çekimser, 7 geçersiz, 3 boş oy çıktı.

Böylece referandum eşiği de aşılmış oldu.

Oylamada 330-367 arasında oy çıkması halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teklifi referanduma götürme yetkisine sahipti.

Anayasa değişikliği paketi şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından yürürlüğe girecek ve haklarında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıkları kalkacak, bu vekiller yargı önüne çıkacak.

Teklifin birinci maddesi; yürürlüğe girdiği tarihten itibaren idari mercilerden, başsavcılıklardan ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına intikal ettirilerek, dokunulmazlığın kaldırılması talep edilen dosyalardan başlamak üzere, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon’da bulunan tüm dokunulmazlık dosyaları ile İçtüzük’te öngörülen usul uygulanmaksızın ve herhangi bir ayırım yapılmaksızın bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarınının kaldırılmasını içeriyor.

İkinci maddede ise “Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve halkoylamasına sunulması halinde oylanır” deniyor.

TBMM’de 138 milletvekili hakkında fezleke bulunuyor.

Bu milletvekillerinin 27’si AKP, 51’i CHP, 50’si HDP, 9’u MHP üyesi. Hakkında fezleke bulunan bir diğer isim ise CHP’den ihraç edilen Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka.

138 milletvekili hakkındaki toplam dosya toplam sayısı ise 667. Bunların 46’sı AKP, 192’si CHP, 405’i HDP, 20’si MHP milletvekillerine, 5’i ise Aylin Nazlıaka’ya ait.

HDP’nin eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında da hazırlanmış fezlekeler var.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Salı günü yaptığı açıklamaya göre, dokunulmazlık fezlekelerinin suç nitelikleri şöyle:

“Terör suçlarından 216 adet, hakaret suçu 201 adet, yaralama suçu 11 adet, görev suçları 38 adet, sahtecilik suçları 6 adet, tehdit suçu 18 adet, gizliliğin ihlaline ilişkin suçlar toplamı 11 adet, suçu ve suçluyu övmek 55 adet, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamak 24 adet, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet 119 adet, 298 sayılı Seçim Kanunu’na muhalefet 11 adet, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet 3 adet, iftira 13 adet, 5253 sayılı Dernekler Kanunu’na muhalefet 1 adet, halkı askerlikten soğutmak 2 adet, mala zarar verme 1 adet.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 14 =

More in Siyaset

To Top