Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Bingöl Milletvekili Taş: Zazaca Eğitim Dili Olmalıdır

Haberler

Bingöl Milletvekili Taş: Zazaca Eğitim Dili Olmalıdır

AKP  Bingöl Milletvekili Eşref Taş, “Ülkemizde tüm dillerin yaşatılması ve geliştirilmesinin anayasal güvenceye alınması gerekmektedir. Resmi dil dışındaki dillere pozitif ayrımcı davranılmalı” dedi.

Dersimnews.com/Ankara – AKP Bingöl Milletvekili Eşref Taş, “Ülkemizde tüm dillerin yaşatılması ve geliştirilmesinin anayasal güvenceye alınması gerekmektedir. Resmi dil dışındaki dillere pozitif ayrımcı davranılmalı” dedi.

meclis-zazaca

Taş, Birleşmiş Milletler Uluslararası Ana Dil Günü dolayısıyla TBMM’de düzenlediği basın toplantısına basın mensuplarını Zazaca selamlayarak ve aynı dilde “Her dil bir dünyadır” diyerek başladı.

Zazaca’nın tarihi ve kullanma yoğunluğu hakkında bilgiler veren Taş, UNESCO raporlarına göre Türkiye’de 18, dünyada ise 2 bin 473 dilin kaybolmaya yüz tuttuğunu, Türkiye’deki dillerden Zazaca’nın da bu tehlike altında olduğunu söyledi.

“ZAZACA’NIN YOK OLMAMASI İÇİN DUYARLI OLMALIYIZ”

Bazı üniversitelerde Zaza dili ve kültürü üzerine akademik çalışmalar yapan, lisans ve lisans üstü eğitim veren bölümlerin bulunmasının Türkiye’nin bir kazancı olduğuna ve bu kazancın AK Parti iktidarı sayesinde gerçekleştiğine dikkati çeken Taş, şöyle konuştu:

“Ülkemizde tüm dillerin yaşatılması ve geliştirilmesinin anayasal güvenceye alınması gerekmektedir. Resmi dil dışındaki dillere pozitif ayrımcı davranılmalı. Bunlar okul müfredatlarına eğitim dili olarak konmalıdır. Merkezi ve yerel yönetimlerce, anadilinde faaliyet yürüten dernek, vakıf ve benzeri kuruluşlar desteklenmelidir. Dilimiz Zazaca’nın yok olmaması için her kesimi duyarlı olmaya, bu konuda faaliyet yürüten kurumlara destek sunmaya davet ediyoruz.”

ZAZACA EĞİTİM DİLİ OLMALIDIR

Taş, bir gazetecinin “Siz, Zazacayı ders olarak değil de eğitim dili olarak Milli Eğitim’in kabul etmesini talep ediyorsunuz herhalde?” sorusu üzerine “Şu anda zaten AK Parti iktidarıyla Zazaca, Kürtçe, diğer diller seçmeli ders olarak bazı okullarda alınıyor. Biz özellikle onu istiyoruz” karşılığını verdi.

Zazaların yoğunluklu yaşadığı bölgelerde bu derslere talep olduğunu belirten Taş, “Eğitim dili de olmasında fayda var diye düşünüyorum. Tabii ki bu benim görüşümdür, partimi bağlamaz” dedi.

Taş’ın Meclis’te düzenlediği basın toplantısına Bingöl Zaza-Der ve İstanbul Zaza-Der Şube başkanları katıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

 1. Usaro Newe

  22/02/2014 at 08:25

  Zof rınd, zof rınd!
  Haq/Homa, Xızır fır/fer u quwetê sımado.

  Weşiya zonê ma ma destdera, ma ke est ho ver,
  ma ke qesey kerd,
  ma ke zonê ho musnavê domonunê
  (qıskekunê ho, qıçkekunê ho, leyirunê ho ……. )ho,
  ma ke salığda (musna),

  ma ke bi serm qeseykerd,
  ma ke eskera qeseykerd,
  ma ke zonê ho kerd kaset, kerd kıtav,
  ma ke teyna zerrê kaseti de nevındarna,
  teyna zerrê kıtavide nevınderna,
  serbest qeseykerd, bi ters qeseykerd,
  eskera eskera qeseykerd,

  ma ke eve zonê ho qezenta vete,
  ma ke zonê ho de televizyon kerd ra,
  ma ke mektev kerd ra
  u waxt zonê ma nêmıreno!

  Yane karo kız/karo qıskek ra hata karo pil,
  çıke ma dest ra yeno, ma gereke ey bıkeme.

  Karo qıskek roz ve roz jêdino!
  Karo qıskek beno gırs, beno pil.

  Weşiya zonê ma ma destdera!

 2. Hardo Şên

  22/02/2014 at 21:33

  Zazaca´yı iki şey öldürüyor: birincsi Zazaların duyarsızlığı, zayıflığı, Zazaların psikolojik durumu, yani kendini ve kendi dilini önemli görmüyorlar.
  İkincisi: Türk devletinin ve gelen giden hükümetlerinin baskısı, kanlı zulmü ve kitlesel katliamları. Bu kanlı katliamlar daha çok bu dilin hayat alanında oldu (Palu-Piran Katliamı, Koçgiri Katliamı ve Dersim katliamı). Bugün devletin Zazaca´ya ilgisizliği ve duyarsızlığı halen ciddi şekilde sürüyor ve büyüktür!
  Bu ilgisizlik ve duyarsızlık Zazacayı bu duruma ittiyor, bu durumda bırakıyor!

  Bu yüzden Zazaca´nın kaybolması kime dert? Kaç kişiye dert?

  Ve ilk önce sorumluluk bizde, bizler bir şeyler yapamıyoruz, önemli şeyler yapamıyoruz? Niye?

  Ma sero wela mezelu esta, ço?
  (Üzerimizde ölü toprağı mı var, ne?)

  Umarız ki bu durum kısa anda değişir, Zazaca bu ülke uygarlığının önemli bir parçası olarak ve büyük bir hediye, büyük bir armağan olarak hayatda kalır!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 11 =

More in Haberler

To Top