Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Belediyesi'nden Anadili Günü etkinliği

Kırmancki

Dersim Belediyesi'nden Anadili Günü etkinliği

Etkinlikte tiyatro, çocuklardan şiir, tekerleme, bilmece sunumu ve farklı dillerde müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim Belediyesi, 21 Şubat Dünya Anadili Günü nedeniyle Belediye Konferans Salonunda etkinlik gerçekleştirdi.

Etkinlikte Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile Zazaca (Kırmancki) üzerine araştırmaları bulunan yazar Mehmet Mükan konuşma yaptı.

Zazaca konuşmaların yapıldığı etkinliğe vatandaş ile çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

Sunumda açılış konuşmasını gerçekleştiren Nilüfer Aktağ, anadilin önemine değinerek belediyenin bu anlamda yaptığı çalışmaları aktardı.

Maçoğlu: Anadilimizi konuşalım

Ardından söz alan Başkan Maçoğlu, “Dilimizi konuşalım, dilimize sahip çıkalım. Biz eskiden okula giderdik ve dilimizi konuşurduk. Öğretmenlerimiz bize kızardı. ‘Dili unutursak biz yok oluruz. Eskiden bizim öğretmenlerimiz anne babalarımız, komşularımızdı. Şimdi de biz çocuklarımızın öğretmeniyiz ve dilimizi onlara öğretmeliyiz. Dilimiz kaybolursa ziyaretlerimiz kurur. Tarlamız yeşermez.  Her şey sahipsiz kalır. Dilimiz kökümüzdür dilimize sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

Mükan: Çocuklarımıza Zazaca öğretelim

Zazaca (Kırmancki) üzerine birçok araştırma yazar Mehmet Mükan ise, “Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günü, Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) verilerine göre dünya üzerindeki 6 bin dilden 2 bin 473’ü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bizim dilimiz de bu kaybolan diller arasında. Bu yüzden dilimize sahip çıkalım. Evde, sokakta her yerde dilimizi konuşalım. Eskiden yazı dilimiz yoktu. Sözlü olarak bu dil bu güne geldi. Şimdi yazılı dilimiz var. Eğitimin çoğalması ve bu dilin yok olmaması için çalışmalar var. Çocuklarımıza bu dili öğretelim” çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından tiyatro, çocuklardan şiir, tekerleme, bilmece sunumu ve Zazaca, Türkçe, Ermenice dillerinde müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen − 9 =

More in Kırmancki

To Top