Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Üniversite tercihinde Zazaca Bölümünü seçenlere burs verilecek

Haberler

Üniversite tercihinde Zazaca Bölümünü seçenlere burs verilecek

Üniversite tercihlerinde Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümünü tercih ederek yerleşen öğrencilere aylık 750 ila 2 bin lira arasında tercih bursu verilecek.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Üniversite tercihlerinde dil bölümlerini birinci sıradan tercih ederek yerleşen öğrencilere ‘tercih bursu’ verilecek. Burs verilecek bölümler arasında Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü de var.

Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, sosyal bilimler alanında tercihi yapacak üniversite öğrencilerine verilecek burslara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

“Dil bölümlerinde birinci sırada tercih yapmış öğrenciler burslandırılacak”

Hekimoğlu, burslara ilişkin şu bilgileri verdi:

“750 liradan 2 bin liraya kadar bir burslandırma yelpazesi belirledik. Son yapılan YKS’de ilk bine girmiş, Türk Dil Kurumunun ve Tarih Kurumunun ilanda belirtilen alanlarında ilk 3 tercihine bu bölümleri yazarak yerleştirilen öğrencilere, 2 bin lira gibi çok ciddi bir burs vereceğiz. İlk 5 bine giren öğrencilere bin 500 lira, 5 bin ila 10 bin sıralamasına girenlere bin lira, 10 bin ila 15 binlik dilimde tercih yapanlara ise aylık 750 lira burs vereceğiz.

Bu yıl ilk defa, yabancı dil alanında tercih yapacak öğrencilere, ilk bine girmiş ve ilk tercihini ilana çıkacağımız dil bölümleri arasından yapacaklara 2 bin lira burs vereceğiz. Dil bölümlerinin hemen hepsinde birinci sırada tercih yapmış öğrenciler burslandırılacak.”

Bu bursları “başarı bursu” olarak tanımladıklarını belirten Hekimoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye’de başarılı öğrencilerimiz çok. Ama genelde bir algı vardır ki ‘Çok başarılı öğrenciler öncelikle tıp fakültesi, sonra hukuk fakültesini tercih eder.’ Kurumlarımızın görev alanına giren bölümler, yani dil bölümleri ve sosyal bilimler biraz dezavantajlı duruma geldi maalesef. Bunu avantaja dönüştürmek, YKS’de ilk 100’e, ilk bine girmiş öğrencileri sosyal bilimler alanlarına çekmek istiyoruz ki sosyal bilimlere nitelikli öğrenciler gelsin. Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacını karşılayacak nitelikte bilim insanı, araştırmacı yetişsin.”

Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümünü tercih edenlere burs

Hekimoğlu, Türkiye’nin kültür coğrafyaları ve komşularının dilleri olan Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çağdaş Yunanca, Çince, Ermenice, Farsça, Fransızca, Hintçe, Macarca, İbranice, İtalyanca, İspanyolca, Japonca, Zazaca, Rusça, Süryanice, Kürtçe, Ukraynaca, Urduca ile Yunanca dil ve edebiyat ile mütercim tercümanlık bölümlerini tercih edecek öğrencilerin de burs imkanlarından yararlanabileceğini ifade etti.

Burstan Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümünü tercih edecek öğrenciler de yararlanabilecek. Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümünü birinci sıradan tercih ederek yerleşen öğrenciler tercih bursu kazanacak. Bölümü kazanan öğrencilere aylık 750 ila 2 bin lira arasında burs verilecek. Burs 4 yıl boyunca öğrencilere verilecek.

Türkiye’de Munzur Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi’nde Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü var. İlk kez 2012 yılında Munzur Üniversitesi’nde açılan bölüm 2013 yılında da Bingöl Üniversitesi’nde açıldı.

2012 yılından beri ortaokullarda seçmeli Zazaca dersleri veriliyor. Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları ortaokullarda Zazaca Öğretmeni olarak görev yapabiliyor.

Tercihler 6-14 Ağustos tarihleri arasında

2020- YKS tercih işlemleri, 06 Ağustos 2020 tarihinde saat 10.00’da başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 06-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından T.C. Kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 14 Ağustos 2020  tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Bu yıl Munzur Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü için 30, Bingöl Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü için 35 kontenjan ayrıldı.

Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümüne sözel puan türüyle öğrenci alınıyor.

Munzur Üniversitesi için tercih kodu: 109510165
Bingöl Üniversitesi için tercih kodu: 102010252

Burslara ilişkin detaylar, “https://burs.ayk.gov.tr/” internet adresinden öğrenilebilecek.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − 1 =

More in Haberler

To Top