Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Metin Altıok Şiir Ödülü 28 Eylül’de

Haberler

Metin Altıok Şiir Ödülü 28 Eylül’de

“Acıyla, alevle, isle, dumanla, kötülükle değil sevgiyle, sanatla, şiirle, şarkıyla andığımız bir derin bakışlı, kırılgan adam Metin Altıok.”

metin-alitok

Zeynep ALTIOK 

Metin Altıok Şiir Ödülü bu yıl 6. kez veriliyor. Benim için anlamı büyük..

Babamın öldürülüşü ile birlikte hayatıma kalıcı olarak giren bazı duyguların tarifi zor.

Katlanmak zorunda olduğum bin bir duygunun nakış gibi kalıcı olarak bedenime işlendiği bir yaşam. Oysa hayat devam ediyor. Ve babam da yaşamalı. Yaşamı boyunca karşısında saf tuttuğu gericiliğe yenilmeden, o vahşilere inat sürdürmeli yaşamını… Nasıl olacak? “Metin Altıok ölmedi kalbimizde yaşıyor!” Ne de kolay söylemesi… Ben onun sadece benim ve onu tanıma fırsatı olmuş sevdiklerinin kalbinde yaşamasını değil şiiriyle, sözüyle, ilkesiyle yaşamasını istedim.

Metin Altıok artık Sivas katliamından ayrı düşünülemez ancak sadece katliamla anılmayacak denli iyi bir şair.Biz babamı ölümüyle değil şiirle anıyoruz. Şiir yaşasın diye…

Bu ödülü tasarlarken akıl aldığım – hoş hayatımın her kararı için akıl aldığım- yol arkadaşım, hayat arkadaşım, sevgili anneciğim Füsun Akatlı da artık yok. Jürimize birlikte karar verirken öyle titizlenmiştik ki birlikte. Saygın ve adil olmak ilkesiyle günlerce düşünerek… Mutlaka akademisyen, eleştirmen, şair, yayıncı gibi farklı bakış açılarını da barındıran bir jürimiz olsun istedik. Yazın ve şiir dünyasının aranan, özlenen isimlerinden rica ettik. Herkes aynı coşkuyla kabul etti. Doğan Hızlan başkanlığındaki bu jüride annem Füsun Akatlı , Talat Sait Halman, Gülten Akın, Ülkü Tamer, Eray Canberk ve Enver Ercan yer aldılar. Annemi kaybetmemizle birlikte jürimiz bir kez değişti. Ödülümüz sırasıyla Haydar Ergülen, Azad Ziya Eren, Hulki Aktunç, Birhan Keskin ve Tozan Alkan’ın oldu.  Çıktığımız yolda dostlarım elimi hiç bırakmadı. Sahnemizden bu 6 yılda kimler geçmedi ki… Fazıl Say, Sezen Aksu, Cüneyt Türel, Genco Erkal, Güvenç Dağüstün, Çiğdem Erken, Demet Sağıroğlu, Selçuk Yöntem, Demet Evgar, Zülfü Livaneli, Tuluğ Tırpan, Altan Erkekli, Yavuz Bingöl, Bennu Yıldırımlar… Acıyla, alevle, isle, dumanla, kötülükle değil sevgiyle, sanatla, şiirle, şarkıyla andığımız bir derin bakışlı, kırılgan adam Metin Altıok.

Sevgili dostum Enver Aysever’in sitesine ödülümüzü yazmak için oturduğumda bu ödülün ne kadar babama yaraştığını düşündüm. Hayatımın en anlamlı görevi bu ödülün uzun soluklu, kalıcı bir ödül olması için çalışmak.

Bu yıl odülümüzü vereceğimiz 1 Haziran günü nefrete, şiddete, vandallığa, nobranlığa ve haksızlığa baş kaldıran güzel yürekli çocuklar sokaklara döküldü. Rastlantının böylesi… Ödülümüzü ertelemek zorunda kalmadık! Orhan Alkaya ile birlikte babamın hayatta olsa kendi ödülüne gelmeyip Taksim’e çıkacağını bilerek sokaktaki yol arkadaşlarımıza eşlik ettik.

28 Eylül cumartesi günü saat 19:30’da Akatlar Kültür Merkezi’nde Metin Altıok Şiir Ödülü’nü Cenk Gündoğdu’ya takdim edeceğiz. Babamın 35 canla birlikte öldürülüşünün 20. yılında ödül törenimiz bir ilke de imza atılacak. Ödül gecesinde Metin Altıok’un 1963 yılında yazdığı ve Evrim dergisinde yayınladığı tek perdelik tiyatro oyunu “Duygusuz Yenilgi” yıllar sonra ilk kez izleyici ile buluşacak.

Program:

19:30 Ödül Töreni

20:00 Duygusuz Yenilgi

20:45 Kokteyl

Oyun: Duygusuz Yenilgi

Yazan: Metin Altıok

Sahne Tasarımı: Orhan Alkaya

Oyuncular:Mert Tanık, Aslıhan Kandemir, Ozan Gözel, Buket Yanmaz Kubilay

Müzik:Grup GÜNDOĞARKEN, Çiğdem Erken

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =

More in Haberler

To Top