Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’e Bin Ceviz Fidanı Etkinliği

Doğa ve Çevre

Dersim’e Bin Ceviz Fidanı Etkinliği

HESler, barajlar ve maden ocaklarıyla, doğanın tahribatına karşı Dersim’e bin ceviz fidanı etkinliğinin ilk konseri 17 Nisan’da İstanbul The Mekan’da yapılacak.

 

Dersimnews.com-17 Nisan’da, The Mekan’da, “HESler, barajlar ve maden ocaklarıyla, doğanın tahribatına karşı Dersim’e bin ceviz fidanı” etkinliği için müzisyenler Erdal Erzincan, Mazlum Çimen, Saki Çimen, Ahmet Aslan, Erdoğan Emir, Grup Abdal, Karmate, Aydoğan Topal, Mübin Dünen ve Kara Güneş, Gülay Aslan, Abdullah Demirbilek, Emre İnanan, Metin Kahraman bir araya geliyor.

90’lı yıllarda önce köyler yakılıp, boşaltıldı. Daha sonra, çıkarılan yasalarla, meralar, yaylalar halkın elinden alındı.

1998 yılında çıkarılan mera kanunu, 2013 yılında çıkarılan yaylacılık yönetmeliği, 2013 yılında son halini alan, 2B arazilerinin satışına ilişkin yasal düzenlemelerle, köylerin mera, yayla ve ormanlık arazilerinin kiralanması ve satışına ilişkin mevzuat tamamlandı. Yasal çerçeve artık, “kamu çıkarı” adı altında, bu arazilerin enerji ve madencilik şirketlerinin kullanımına açılmasını mümkün kılıyor. Böylece savunmasız kalan köy arazileri enerji ve maden şirketleri tarafından paylaşılıyor. Bu talan bir çok kutsal mekanı da içine alacak şekilde devam ediyor. Dersim’de şu anda 145 maden arama ruhsatıyla dağlar, yaylalar satılmış durumdadır. 25 Hes projesi, sürmekte ya da, yapıma hazırlanmaktadır.

Özellikle madencilik ve HES projelerinin yoğunlaştığı bölgelerde halkla beraber ceviz fidanları dikmek istiyoruz.Çocuklarımıza taşocağı, altın madeni, HES, baraj değil, ceviz ağaçları bırakmak istiyoruz.

dersime-1000-ceviz-fidani

Ceviz fidanlarının alınması ve dikilmesi çalışmalarıyla dayanışma amacıyla düzenlenen gecede, müzisyenler  Erdal Erzincan, Mazlum Çimen, Saki Çimen, Ahmet Aslan, Erdoğan Emir, Grup Abdal, Karmate, Aydoğan Topal, Mübin Dünen ve Kara Güneş, Gülay Aslan, Abdullah Demirbilek, Emre İnanan, Metin Kahraman yer alacak. Konserler, Beyoğlu The Mekan’ın terasında ve terasın bir alt katında, yani iki ayrı konser salonunda gerçekleşecek. Etkinliğin sunucuları, Güler Yıldız ve Seyri mesel tiyatrosundan Alişan Önlü olacak.

 

Etkinlikte ayrıca, çevre ve ekoloji hareketi avukatları Barış Yıldırım, Alp Tekin Ocak ve Ümit Aktaş, Dersim, Karadeniz ve Erzincan Kemah’taki, bölgenin ekolojisini tehdit eden son gelişmeleri özetleyen birer konuşma yapacak. Kemah vadisine yapılması planlanan 2 HES projesi, 16 köyün boşalmasına, Doğu Anadolu ve Karadeniz arasındaki eşsiz bir doğal koridorda yetişen endemik bitkilerin ve vadideki yabani hayvanların yok olmasına yol açacaktır Erzincan Kemah vadisinden başlayıp, Ilıç, Kemaliye ve Çemişgezek’e kadar uzanan bu eşsiz kanyon vadi, Alevi mitolojisinde önemli bir yeri olan, karacalar, dağ keçileri ve turnalara ev sahipliği yapmaktadır. HES projeleri dolayısıyla doğal yaşamına son verilecek vadi, çıkarılan ÇED raporuna göre 50 yıllık ömrü olan su tutma tesisleri işlevini yitirdiğinde, bir bataklığa dönüşecektir.  Ayrıca, Ilıç’ta çıkarılmakta olan altın madeninden, hemen yakında akan Karasu’ya atık karışması tehlikesi yöre halkını tedirgin etmekte, bölgenin deprem fay hatlarının üzerinde olması, bu tedirginliği artırmaktadır.

 

Müzisyenler ve etkinliği destekleyen sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, 19 Nisan’da Erzincan’da başlayıp, 21 Nisan’da Ovacık’ta tamamlanacak fidan dikme etkinliklerine de, eşlik edecekler. Ovacık’ta kurmayı tasarladığımız ceviz fidanlığına, Gezi olaylarında yaralanan ve 268 gün hayata tutunduktan sonra kaybettiğimiz Berkin Elvan’ın adı verilecektir.

 

Basın toplantısı:

Ayrıca, 12 Nisan 2014 günü, Hayriye cad. no. 12, Galatasaray adresinde bulunan Cezayir toplantı salonunda, saat 12.00’de, etkinliğe katılan sanatçılar, çevre hareketi avukatları, etkinliği destekleyen kurum temsilcileri ve Berkin Elvan’ın annesi, babası ve dayısının katılımıyla, bir basın toplantısı düzenlenecektir.

 

Metin Kahraman, Erdoğan Emir ve Ahmet Aslan tarafından başlatılan bu girişim, aşağıdaki kurumlar tarafından desteklenmektedir:

 

 

Destekleyen kurumlar:

DEDEF (Dersim Dernekleri Federasyonu)

Munzur Çevre Derneği

Dersim Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Girişimi

Pülümür Dağyolu Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği

Pülümür Kırkmeşe Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği

Dersim Kulturverein Mainz

Berlin Free Munzur Çevre İnisiyatifi

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × three =

More in Doğa ve Çevre

To Top