Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de yamaç paraşütü şampiyonası başladı

Haberler

Dersim’de yamaç paraşütü şampiyonası başladı

İlk defa yapılan Türkiye Yamaç Paraşütü Akrobasi Şampiyonası Dersim’de büyük ilgi görürken, sporcuların uçuşları beğeni topladı.

Tunceli Valiliği ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu tarafından organize edilen ve Dersim’de ilk defa yapılan Türkiye Yamaç Paraşütü Akrobasi Şampiyonası açılış programı sonrası gün boyu devam etti. 35’i yamaç paraşütçü toplam 80 sporcu ve teknik heyetin yer aldığı şampiyona da ikili ve akrobasi uçuşları gerçekleştirildi. Bin 200 rakımdaki yüksek tepeden atlayış gerçekleştiren paraşütçüler Munzur nehri üzerinde akrobasi hareketleri yaptı. Bazı vatandaşlarda ikili uçuşlara katılarak o heyecanı yaşadı.

Tunceli’nin artık ilkler şehri olduğunu belirten Vali ve Belediye Başkanı Tuncay Sonel, “Türkiye Rafting Şampiyonası’ndan sonra bugünde Türkiye Yamaç Paraşütü Akrobasi Şampiyonası ilk kez yapılıyor. Vatandaşların ilgisi büyük. Tunceli olarak ev sahipliği yapıyoruz. Artık Tunceli huzur kenti. Raftingiyle, su sporlarıyla, yamaç paraşütüyle, gondoluyla, gezi ve sürat tekneleri ile anılıyor” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

 1. aa

  07/10/2018 at 12:16

  DERSİM

  İnancı, dili, kültürü vb. ile farklı olan Dersim. Yanan, yakılan, köyleri boşaltılan, sürgün edilen, sularına bent çekilen acılar diyarı Dersim. Her türküde özlenen, her güzellikte hatırlanan Dersim.

  Kimisine göre tilkilerin giremediği yıkılmaz bir kale; kimisine göre bir ezilmesi yok edilmesi gereken çıban başı olan Dersim. Uğruna nice fermanlar çıkarılan, nice seferler düzenlenen Dersim.

  Dili UNESCO tarafından kaybolmak üzere olan diller arasında sayılan Dersim. Dili belki bir, en fazla iki nesil sonrasında yok olacak olan, ama bunun pekte farkında olmayan Dersim.

  İnancını yavaş yavaş unutan Dersim. Komşuda cenaze var diye televizyon açmayan, radyo dinlemeyen, eğlence yapmayan bir toplumdan, Yas-ı Matem orucunda Munzur kenarında içki içip eğlenen; Kerbelayı bir iktidar savaşı olarak gören, Hüseyin’in Yezide olan baş eğmezliğini bilmeyen, İmam Hüseyin’î, Yası Matemi bilboardlardan gören, hatırlayan hale gelen Dersim.

  Ey Dersim.

  Ders almayanlar için tarih, tekerrürden ibarettir derler. Zaman “Bir milleti yok etmek istiyorsanız askeri istilaya gerek yoktur. Tarihini unutturmak, dilini bozmak, dininden soğutmak ve ahlakını yozlaştırmak yeterlidir” zamanıdır. Durdur şu zamanı. Uyan. Diline, inancına, kültürüne sahip çık.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 3 =

More in Haberler

To Top