Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Berlin`de Zazaca tiyatro

Haberler

Berlin`de Zazaca tiyatro

Sonntag, 14. April 2019, 18:00 Uhr
bis 19:00 Uhr
Expedition Metropolis, Ohlauer Str. 41 (Alte Desinfectionsanstalt), 10999 Berlin

Sosyal medyada paylaşın
        
   

MEDEYA
Medea Atina’nın yetiştirdiği üç büyük tregedya şairlerinden biri olan Euripides’in (MÖ y.484-406) oyunlarından biridir Medea’nın, intikamının şaşırtıcılığı ve nihilist karakteri ile tragedyanın diğer trajik kadın kahramanları arasından görkemli bir şekilde sıyrılmış olmasıdır. Bu oyun yönetmen, oyuncu ve oyun yazarı Kemal Kocatürk tarafından tek kişilik olarak uyarlanmıştır.
Altın Postu ele geçirmek için yola bir Argo gemisiyle çıkan Yason, Kolhis kentine gelir ve Medeya’yı kendine aşık eder ve onun sayesinde de Altın Postu ele geçirir. Tüm halkına ihanet etmiş olan Medeya, Yason ile birlikte ülkesinden kaçarak Korinthos’a gelin olarak gelir. Yolculuk esnasında da Medeya hiç çekinmeden kardeşini ardından gelenleri yavaşlatabilmek için feda etmiştir. Medeya ve Yason evlenirler ve iki çocukları dünyaya gelir. Medeya kocası Yason’un kral olabilmesi için Kral Peidos’u, kızlarına büyü yaparak öldürtür ve Yason’u kral yapar.
Yason, kendisi için babasına, yurduna ihanet eden karısına çok geçmeden ihanet eder. Kral Kreyon’un kızıyla evlenecektir. Kocasının bu davranışı karşısında dehşete düşen Medeya intikam ateşiyle kavrulur. Aşkı için yurduna, atalarına ihanet eden ve yabancı ellerde bir sığıntıdan farksız olan Medeya’nın intikamı acı olacaktır. 
İntikam ateşiyle yanıp kavrulan bir kadının tragedyasını Kemal Kocatürk tek bir kadın oyuncunun bedeninden faydalanarak sahneye taşıyor. Koro, Kral Kreyon, Yason, Medeya ve Egeyus gibi tüm önemli karakterlerin tek bir oyuncunun sırtına yüklenmesi, yalın bir sahne dekoruyla ve bizlere Zaza dilinde ulaşacak olan bu oyun, geçmişten günümüze tragedyanın gelişim sürecindeki izlerini de sürmemize olanak sağlayacaktır. 
Oyunu Kemal Kocatürk uyarladı ve yönetti. Dekor ve kostümünü Sırrı Topraktepe tasarladı. Işığını ise Aslı Atasoy Öner’in tasarladığı bu tek kişilik tragedyayı ise Zelal Gündüz sırtlıyor. 

Adaption, Regie : ​Kemal Kocatürk
Schauspielerin : ​Zelal Gündüz
Klavier: Ayça Kocatürk
Eintritt: € 12 / € 10
Karten unter: 030 / 47 98 01 52 oder veranstaltung@expedition-metropolis.de 

Zazaki

MEDEYA
Euripides (MÖ 484-406) tewr gird hire şairanê Atina ra yewiyo u Medeya zi kayanê ey ra yewiya. Ecêbiya hefê Medeya u karaktere xo yo nihilistkar, miyanê karakteranê cêniyanê bina ra bi ecêbi vejino diyar. No kay kaykerdox, rejisor u kay nuştox Kemal Kocaturk het ra, bi sey kaykerdişê soloyi adaptê biyo.
Yason seba peydakerdişê postê zêrneni bi keştiya Argoyi kuno rayê u eno şaristanê Kolhisi. Ita Medeya keno maşuqê xo u bi hetkariya aye postê zêrneni peyda keno. Medeya ke xiyanetê peruni xelkê xo kerdo, welatê xo caverdana u Yasoni de remena u sey veyvike ena welatê Korinthosi. Na raywaniye de seba ke eyê ke kewtê ra dima inan, xo ra bifiyo ra duri, birayê xo be nimete kişena. Medeya u Yasoni zewecinê u ci ra di domani benê. Seba ke merdê xo bibo Qiral, Medeya bi efsuna Peidosi bi kenanê ey dana kiştene u dima ra zi Yasoni kena Qiral.
Yason dema kilme de cenika xo ya ke seba ey xiyanetê piyo u welatê xo kerdo, xiyanet keno. Kêna Qiral Kreyoni de do zewecino. Medeya, duştê xiyanetê merdê xo de bimatbiyayiş adirê hefi de pojina. Xiyaneto ke seba sewda xo, ced u welatê xo ra kerdo u sey parseka ama kewta nê welatê eligi, naye ra hefê Medaya zi zaf jandar do beno.
Tragedya na cênika ke bi adir u kila hefi veşena, Kemal Kocaturk, bi leşa tek yew cenike erzeno sahni ser. Peruni karakterê giringê ke sey Koro, Qiral Kreyon, Yason u Medeya, barê pişta teyna yew kaykerdoxe de yo, bi asani dekorê sahni u zonê zazaki de eno reseno ma. Zo bin zi, reça avêrşiyayişê demê tragedya, verena ra hetani waxtê ma firsendeyo de gird dano ma.
Derhêneri u adaptekerdişê nê kayi Kemal Kocaturk het ra peyda bi. Dekor u belg Sirri Topraktepe dizayn kerd. Dizaynê roştiye zi Aslı Atasoy Oner het ra amê miyan. Na solo tragedya Zelal Gunduz het ra çarniye zazaki u performans zi xo bi xo pişt kena.

Adaption, Regie : ​Kemal Kocatürk
Schauspielerin : ​Zelal Gündüz
Klavier: Ayça Kocatürk
Eintritt: € 12 / € 10
Karten unter: 030 / 47 98 01 52 oder veranstaltung@expedition-metropolis.de

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − six =

More in Haberler

To Top