Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim'de Gaẋan kutlandı

Dersim

Dersim'de Gaẋan kutlandı

Geleneksel Gaẋan Bayramı, Seyit Rıza Meydanında davul zurna ve oyunlar eşliğinde kutlandı.

Dersim’de yüzyıllardır kutlanan yeni yıla hazırlık bayramı olan Gaẋan, belediye tarafından organize edilen etkinlikle kutlandı.

Gaẋan’da Kal Kek oyunu canlandırıldı

Gaẋan etkiliğinde. Kal Kek oyunu canlandırıldı. Kaybolmaya yüz tutmuş geleneğe göre yaşlı bir kişi ve gelin kılığına giren bir erkeğin yanı sıra onlara eşlik eden bir yardımcı ve yüzü siyaha boyanmış bir başka kişi, davul zurna eşliğinde oyunlar oynayarak esnafı gezdi ve vatandaşların yeni yılını kutladı.

Oyun gereği bazı vatandaşların yaşlı adamın yanındaki gelini kaçırmak istemesi ve adamın elindeki bastonla bu kişilere müdahale etmesi renkli görüntüler oluşturdu.

Seyit Rıza Meydanında çekilen halaylarla devam eden etkinlik, toplanan yiyeceklerin paylaşılarak birlikte yenilmesinin ardından sona erdi.

Metin Kahraman Gaẋan’ı anlattı

Meydana toplanan insanlara hitaben sanatçı Metin Kahraman Gaẋan’ı anlattı. Gaẋan geleneğinde dayanışma ve yardımlaşmanın ön planda olduğu söyledi.

Kahraman, vatandaşlardan toplanılan yiyeceklerin birlikte yenildiğine işaret ederek, “Gaẋan geleneği fakirlerin kollandığı bir zamandır. Kış aylarına girerken köylerde kim fakirse ona yardımlar yapılır, toplanan lokmaların artanı o haneye bırakılır.” dedi.

Gaẋan Belgeselini izlemek için tıklayınız…

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 − 3 =

More in Dersim

To Top