Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Emekçiler İnsaca Yaşam için Yürüdü

Yaşam

Emekçiler İnsaca Yaşam için Yürüdü

DİSK, KESK, TMMOB VE TTB tarafından düzenlenen ‘Tüm Temel Haklarımız için inşanca yaşamı savunuyoruz, eşit, özgür, demokratik bir Türkiye istiyoruz’ mitingine 25 bin kişi katıldı.

DİSK,  KESK, TMMOB VE TTB tarafından düzenlenen ‘Tüm Temel Haklarımız için insanca yaşamı savunuyoruz, eşit, özgür, demokratik bir Türkiye istiyoruz’ mitingine 25 bin kişi katıldı. Mitingte HES’ler ve kadına şiddette protesto edildi.

Miting için bu sabah saatlerinde Türkiye’nin çeşitli illerinde gelen katılımcılar, Ankara Gar’ında toplandı. Katılımcılar pankartlar açıp, çeşitli sloganlar atarak saat 11.00’de Gar’dan mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na yürüyüşe geçti. Miting alanı çevresinde barikat kuran polis ekipleri, kontrol noktalarında mitinge katılanları tek tek arayarak  arayarak alana aldı. Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı mitinge, öğrencilerden, kadın kolektiflerine, memurlardan işçilere, derneklerden siyasi partilere, çevrecilerden köylülere kadar çok farklı kesimlerden katılımların olması dikkat çekti.

KADINA ŞİDDETE VE HES’LERE HAYIR
Mitinge katılan çevreciler ‘HES’lere’ hayır’, ‘Karadeniz direniyor’ pankartları açarken, Kadın Kolektifleri de kadına şiddete tepki olarak siyah tabut taşıdı. Şiddet gören kadınların fotoğraflarını da taşıyan grup, kadına yönelik şiddetin biran önce durdurulmasını istedi. Bu arada Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Kürecik Köyü Çarşak Tepesi’ne kurulması planlanan NATO Füze Savunma Sistemi de protesto edildi. Mitinge katılan Kürecik Köyü sakinleri, ‘Kalkana değil eğitime bütçe’, ‘İsrail’e kalkan olmak istemiyoruz’ ile ‘Füze kalkanı istemiyoruz’ pankartları açtı. Mitinge katılan bazı gruplarda Kürtçe pankartlar açarak, terörist başı Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.

POLİS KUŞ UÇURTMADI
Miting nedeniyle Ankara’da birçok yol ulaşıma kapatıldı. Miting nedeniyle Başkentte yoğun güvenlik önlemleri alınırken, 3 bin polis de görev aldı.
DHA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 1 =

More in Yaşam

To Top