Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim: Kadınlar baskılara boyun eğmeyecek

Yaşam

Dersim: Kadınlar baskılara boyun eğmeyecek

Dersim’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan gruplar adına yapılan ortak basın açıklamasının ardından kadınlar halay çekerek günü kutladı.

Seyit Rıza Meydanında bir araya gelen kadınlar “Krize, katliamlara ve şiddete karşı yaşam için direnişi, eşitlik için mücadeleyi büyütelim” pankartı arkasında toplandı. “Cinsiyet bedende değil beyanda”, “Fabrikalardan sokaklara zaferi kadınlar getirecek”, Kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun fotoğrafının olduğu “Gülistan Doku nerede”,yazılı dövizler taşındı. Şarkılar eşliğinde kısa bir halayın ardından basın açıklaması gerçekleşti.

Açıklamayı okuyan Av. Çağla Yolaşan, “Eşitsizlik, işsizlik, yoksulluk, açlık, savaş, göç ve ölümlerin akıl almaz boyutlarda olduğunu belirtti. Buna karşı, yoksul halkların, emekçilerin, kadınların, gençlerin “Bu böyle gitmez” diyerek haykırdığını ifade etti.

Yolaşan şöyle devam etti:

“Kadınlar baskılara boyun eğmiyor, yeryüzünün her yerinde direniyor, tarih yazıyor. Yaşamlarına, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkıyor, meydanları dolduruyor. Şiddete, tacize, tecavüze, cinsiyetçiliğe, eşitsizliğe, ırkçılığa ve kadınların inkarına yönelik politikalara karşı özgün, yeni ve yaratıcı direnişlerini birbiriyle buluşturuyor. Şili’de başlayan ve dünyanın her yerinden milyonlarca kadının eşlik ettiği, asıl failin yüzüne ‘katil, tecavüzcü sensin’ diye haykıran Lastesis dansımızda olduğu gibi iktidarlarını sürdürmek isteyenlere büyük korku salıyor.”

Yolaşan, üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybolmasıyla birlikte üniversitedeki genç kadınların şiddet, taciz, tecavüz, yoksulluk sarmalında sıkıştırılmak istendiğini vurguladı. Gülistan Doku olayının üniversitedeki genç kadınların çığlığı olduğunu söyleyen Yolaşan, “Gülistan tüm ülkede öldürülen, alıkonulan, intihara sürüklenen, öldürülüp de intihar süsü verilen kadınların sembolü oldu. Zainal Abakarov ve ailesi hakkında hiçbir kovuşturma yürütülmeden olayın hemen ardından ‘tatil’ amaçlı başka bir ile gönderilmesini doğru bulmazken bir de aile dün evi taşımaya gelmiştir. Bu davada birileri korunuyor mu sorusunu ortadan kaldırmak için daha geniş bir soruşturma yürütülmelidir. Karanlık çağın yasası olarak dayatılan eşitsizliğe karşı, yaşamın eşit ve özgür kurulacağı bir gelecek için tarihin çarkını mücadeleleri ile devindiren emekçi kadınlara selam olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından kadınlar davul ve erbaneler eşliğinde halay çektiler.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − six =

More in Yaşam

To Top