Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Acının da hafızası vardır

Yazarlar

Acının da hafızası vardır

Sivas’ın acısıyla Barasor’un acısı aynıdır. Sivas’ın yangını ne ise Barasor’un yangını odur.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Murat Kahraman


Apocuların merkezi talimatıyla gerçekleştirilen Başbağlar (Barasor) vahşeti, kirli bir tuzaktı.

Bu katliamla, Sivas vahşetine karşı gelişen kitlesel öfkenin önü kesildi. Aleviler, Dersimliler ve devrimciler açık hedef haline getirildi. Üniversitelerdeki binlerce Alevi genç dağa çıktı. Bir yıllık süre zarfında büyük çoğunluğu öldü.

5 Temmuz 1993’te Erzincan Kemaliye’ye bağlı Barasor köyü PKK tarafından basıldı. Katliamda 33 köylü öldürüldü.Barasorlular, kirvelerimiz ve komşularımızdı. Devletin,“Size silah ve adam verelim. Ovacık ve Hozat köylülerini öldürün,” katliam teklifini red ettiler. Devletin gücünü arkalarına alarak komşularını ve kirvelerini öldürmediler.

Barasor yağmalandı, yakıldı ve topluca katledildi. Eşyaları, yiyecekleri, giysileri ve hayvanları “SAVAŞ GANİMETİ” olarak çalındı. Devlet zamanında yardım etmedi, yaralıların bazıları kan kaybından öldü.

Devlet, katliamla ilgisi olmayan on sekiz Dersimli köylüyü gözaltına aldı. Korkunç işkencelerden geçirdi. Mahkemeleri, bir tiyatro ve kitlesel şiddet alanına dönüştürdü; Dersimliler, yakınları ve aileleriyle birlikte faşist çeteler tarafından toplu lince tabi tutuldular. Yıllar süren tiyatrodan sonra Barasor dosyasını kapatıldı.

Sivas’ın acısıyla Barasor’un acısı aynıdır. Sivas’ın yangını ne ise Barasor’un yangını odur. Üstelik Barasor’daki ev yangınların dumanı günlerce sürdü. Yangının külleri Yılan Dağının gözlerine kaçtı ve dağ kör oldu.

Hayvanların da özlediğini, acı çektiğini ve en önemlisi de onurlarının olduğunu sahipsiz kalan hayvanlarını gördükten sonra öğrendim Barasor. Acın acımızdır.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − one =

More in Yazarlar

To Top