Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’e Katliam Anıtı Dikilsin

Dersim

Dersim’e Katliam Anıtı Dikilsin

“Dersim konusunda sayın Başbakanımızın özür dilemesinin ardında, devletimizin hükümetimizin özür dileyerek buraya bir anıt diktirip, anıtın altına da 1937-38 yıllarında ’Dersim’de yaşanan olaylardan dolayı özür diliyoruz, Dersimli kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz’ yazılsın.”

Dersim News/Dersim – Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş BoztuğDersim Katliamı’ndan dolayı  Başbakan Erdoğan’ın devlet ve hükümet adına Dersimlilerden özür dilemesinin ardından yeni bir öneri getirerek, devletin kente bir katliam anıtı dikmesi ve anıtın altına da özür yazısının yazılması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, kamuoyunda tartışılan Dersim Katliamı’yla  ilgili açıklamalar yaptı.

Rektör Boztuğ, Tunceli’ye Dersim adının geri verilip verilmemesi konusunda referandum yapılmasını, ayrıca kente  Dersim 1938 Katliamı’nın simgesi olarak Katliam Anıtı yapılması ve TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını da istedi.


MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI

Dersim olaylarının gündeme getirilmesinden ve tartışılmasından mutlu olduğunu belirten Rektör Prof.Dr. Durmuş Boztuğ şunları söyledi: “Dersim konusunun Türkiye kamuoyunun gündemine gelmesinden son derece mutluyum. Tarihimizin en önemli acılarından birisi Dersim faciasıdır, Dersim katliamıdır. Bugün artık devlet ve hükümet bunlarla yüzleşmeye başladı.  Bu çok mutluluk verici bir şey. Ben burada göreve geldiğimden beri söylüyorum, burada yapılacak en güzel iş TBMM’de bir araştırma komisyonu kurup, o zamanlarda ne olmuş, nasıl olmuş, neden olmuş, kastını ve amacını aşan fiil ve eylemlerde bulunanlar tespit edilmeli.”

DERSİM’E KATLİAM ANITI DİKİLSİN

“Dersim konusunda sayın Başbakanımızın özür dilemesinin ardında, devletimizin hükümetimizin özür dileyerek buraya bir anıt diktirip, anıtın altına da 1937-38 yıllarında ’Dersim’de yaşanan olaylardan dolayı özür diliyoruz, Dersimli kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz’ yazıldığı anda her şey daha iyi olacak. Bu durumdan sonra da Dersim’de bir referandum düzenlenmeli ve ’Dersim ismini geri istiyor musunuz istemiyor musunuz?’ diye halka sorulmalı ve bir adım atılmalı. Tuncelilerin vereceği karara göre Dersim ismi de geri verilebilir.”

TOPLUMDAKİ ÜÇ FAY HATTI: İNANÇ, ANADİL, ETNİK FARKLILIKLAR

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Boztuğ, Alevi ve Sünni insanların bir araya gelip birbirlerinin sorunlarına ilgi duymalarnı, son Dersim olayında olduğu gibi hayatın kalitesini artırmalarını önerdiğini söyledi.  Boztuğ; “Muhatap olduğumuz sorunların temelinde, toplum yapımızda üç ana fay hattı var bizim. Bunlar inanç farklılıklarından kaynaklanan fay hattı, anadil farklılıklarından kaynaklanan fay hattı, etnik köken farklılıklarından kaynaklanan fay hattı. Bu fay hatlarımızda enerji birikti, önce inanç farklılıklarından kaynaklı fay hattında biriken fay hattı, malumunuz Kahramanmaraş, Çorum, Malatya, Sivas olayları ile açığa çıktı. Zelzele gibi salladı bizi. Şu anda da anadil ve etnik köken farklılıklarından kaynaklanan fay hattındaki enerji otuz yıldır açığa çıkıyor. “ dedi.

ÖZÜR TARİHİ BİR ADIM

Prof. Boztuğ konuşmasının devamında şunları söyledi:
“O zaman biz insan olarak ne yapacağız, sosyal dokumuzdaki fay hatlarında enerji birikmemesi için tedbirler arayacağız. Bu anlamda sayın başbakanımızın, hükümetimizin Dersim katliamından dolayı Dersimlilerden özür dilemesi bunun çok büyük bir adımıdır, tarihi bir adımdır. Bunu sevgili Dersimlilerin en iyi şekilde değerlendirmesini umuyorum.”

ÜNİVERSİTESİNİN ADI DEĞİŞTİRİLEBİLİR

Dersim ile ilgili yeni sempozyumlar düzenleyeceklerini ve üniversitenin adının ’Dersim Üniversitesi’ olarak değişmesi için çalışma yapacaklarını belirten Rektör Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, “Biz geçtiğimiz yıl Uluslararası Dersim Sempozyumu düzenlemiştik. Önümüzdeki yıllarda da bu sempozyumlara devam edeceğiz. Eğer ileride Tunceli’nin ismi değiştirilirse belediye, valilik ve bütün kurum isimleri Dersim olursa, bizim üniversitemizin ismi de Dersim üniversitesi olacaktır” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + eighteen =

More in Dersim

To Top