Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hepimiz Nasıl Dersimli Olduk

Dersim 38

Hepimiz Nasıl Dersimli Olduk

Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ü Tarafsız Bölge programında konuk eden Ahmet Hakan, bugünkü köşe yazısında Dersim Katliamını ve Hüseyin Aygün’ü anlattı. İşte o yazı:

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün Tarafsız Bölge’de konuştu.
Tam iki saat boyunca…
Sahiciliğiyle etkiledi, hakkaniyetiyle etkiledi, tevazusuyla etkiledi, samimiyetiyle etkiledi, bilgisiyle etkiledi, anlatımıyla etkiledi.

* * *

Öyle bir konuştu ki…
O konuşurken…
–  Kemal Kılıçdaroğlu ile Tayyip Erdoğan’ın kavgası gündemden düştü… Onun yerine Munzur Çayı’nda günlerce akan kan devreye girdi.
–  Siyasi çekişmeler, fırsatı değerlendirmeler, kısır kavgalar gündemden düştü… Onun yerine ölmemek için mağaralara sığınan zavallı Dersim köylülerinin üzerine sıkılan gazlar devreye girdi.
–  “İngiliz parmağı/Fransız oyunu” falan gündemden düştü… Onun yerine bir gecede hukuksuz bir şekilde idam edilen Seyit Rıza’nın asılmış bedeni devreye girdi.
–  “İsyan bastırılırken tatsız şeyler olmuş olabilir” cümlesindeki “tatsız şeyler” nitelemesi devreden çıktı… Onun yerine makineliyle tarandıktan sonra ölmediklerinden şüphe duyulanların süngülenmeleri devreye girdi.
–  “Ne yani devlet kendisine isyan edenler karşısında bir şey yapmayacak mıydı?” cümlesi devreden çıktı… Onun yerine Zazaca yakılmış Dersim ağıtları devreye girdi…
–  “O mu yaptı, bu mu yaptı” türünden mevzi kazanmaya dair sorular devreden çıktı… Onun yerine haksız yere katledilmiş en az 15 bin kişinin ölü bedeni devreye girdi.
–  Yalanlarla yazılmış tarih devreden çıktı… Onun yerine Munzur’dan akan kadın ve çocukların cesetleri devreye girdi.
–  Tunceli halkının desteklediği partilerden yola çıkılarak yapılan sendromlu yorumlar devreden çıktı… Onun yerine katliama maruz kalmış insanların çaresizlik içinde “belki de suç bizdeydi” diyerek olup bitene anlam kazandırma çabaları girdi devreye…
–  “Sırası mı şimdi bunların? Neden bu defterleri açıyorsunuz?” tarzı yaklaşımlar devreden çıktı… Onun yerine tam 73 yıl boyunca sıranın neden Dersim’e hiç gelmediği sorusu devreye girdi.

* * *

Hüseyin Aygün konuştu…

–  O konuştukça gözlerimiz yaşardı, utançtan kıpkırmızı kesildik.
–  O konuştukça isyan ettik, merhametsizliğin böylesine lanet okuduk.
–  O konuştukça kendimizi 1938’in Dersim’inde gibi hissettik.
–  O konuştukça Munzur Çayı’ndan günlerce akan kanı gördük…
–  O konuştukça süngülendik, makinelilerle tarandık.
Ve en sonunda…
“Artık hepimiz Dersimliyiz” dedik, diyebildik.

Ahmet Hakan – Hürriyet

HÜSEYİN AYGÜN CNNTÜRK’TE KONUŞTU VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Sosyal medyada paylaşın
        
   
5 Comments

5 Comments

 1. Kalmem K.

  01/12/2011 at 12:57

  Roze bijêrime, Momi aracıfime.
  Serva pi u khalıkunê ho roze bijêrime, yinê ho vira mekerime, eve sukutiye serva royê dine momi, çıla, aracıfime!

  Oruç Tutalım, Mum Yakalım.
  Dedelerimizin, ninelerimizi unutmayalım, onları oruç tutarak analım, onların ruhuna sessizlik içinde (sukunet içinde) bir mum yakalım!

 2. KALMEM K.

  01/12/2011 at 18:56

  Roze bijêrime, Çıla/Momi aracıfime.
  Serva pi u khalıkunê ho roze bijêrime, yinê ho vira mekerime, eve sukutiye serva royê dine momi, çıla, aracıfime!

  Nıka hem ki ROZÊ DES U IMAMUNO. Khalıkunê ma fırê ho, quweta royê ho, diağê zerrê ho, imanê hora, kounê hora, jiarunê hora, mordemeniya hora goreta. Coka zerrê ho çip viyo, gif viyo. Coka roza tengede besekerdo payra vınetê.

  Oruç Tutalım, Mum Yakalım.
  Dedelerimizin, ninelerimizi unutmayalım, onları oruç tutarak analım, onların ruhuna sessizlik içinde (sukunet içinde) bir mum yakalım!

  Şimdi (26.11.11 den 08.12.11 kadar) On İki İmam Orucu.
  Dersim 1938 katliamından günümüze değin, dedelerimiz kendi Alevi inancında çok sıkıydılar ve inancına derinden bağlıydılar. Onlar, hayatda kalanlar, bu zulmün, bu kayıbın, bu çok yönlü yıkımın, ve ayrıca katliamdan sonra yıllarca süren açlığın ve yanlızlığın üstesinden nasıl geldiler? Bu faciaların, ruhsal yıkımların, travmaların yükünü nasıl taşıdılar?
  Bizleri gözü yaşlı nasıl büyüttüler? … Ve sonra aramızdan nasıl göçtüler… yüreklerindeki suskunlukla, acılarla, korkularla,….

  Dedelerimizin, ninelerimizi unutmayalım, onları oruç tutarak analım, onların ruhuna sessizlik içinde (sukunet içinde) bir mum yakalım! Oruç Tutalım. Mum Yakalım.

 3. orhan cetin

  01/12/2011 at 23:56

  … evet gozlerimiz yasardi vede en onemlisi yasanan bu vahsetin goz yaslaarinin silinmesidir

 4. SEYITRIZA

  02/12/2011 at 15:35

  Yilardir yok edilip asimile edilen bir halk gönul arzu ederdiki Huseyin bey detayli anlatsaydi Bebekler hamile kadinlar masum cocuklar yasli zavali fakir Halki kemalist rejim nasil kirdigini!

 5. kızılbaş

  03/12/2011 at 06:26

  onu bunu bilmem chp istersen dünyanın en paha biçilmez kumaşı olsun yinede kendini aklayamaz . cehepeyi dersime sokmak ihanettir , hainliktir , arsızlıktır . Vede cezalandırmak gerek bazılarını yoksa şımarırlar chp de siyaset yapanlarında dersim katliamında suçları vardır adam olsunlar bu demde çocukça tavırlar , uyanık , çokbilmiş tavırları suratlarına . Dersime ihanetin en kallavisini haramzade seyit vekillermiş yapmakta

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve − 11 =

More in Dersim 38

To Top