Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kılıçdaroğlu: Dersim Görevimiz, Yüzleşmekten Korkmuyoruz

Dersim 38

Kılıçdaroğlu: Dersim Görevimiz, Yüzleşmekten Korkmuyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan, ‘Dersim’ çıkışı: Dersim görevimiz. Yüzleşmekten korkmuyoruz, yanlışımız varsa göreceğiz.

kilicdaroglu-dersim38

Dersimnews.com – AKP ve BDP’nin Dersim 38 üzerinden vurmak istediği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Mayıs Dersim Tertelesini Anma gününde yaptığı açıklamayla “parti olarak Dersim’le yüzleşmeye hazır olduklarını” söyledi.

Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamalarıyla,  Dersim 38’i istismar eden siyasi partilere ders verdi.

Radikal’den Onur Konuralp‘e mülakat veren Kılıçdaroğlu Dersim 38 konusunda çok önemli ve anlamlı açıklamalarda bulundu.

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , 4 Mayıs 1937 tarihli Tunceli Tenkil Harekatına Dair Bakanlar Kurulu Kararı’nın yıldönümünde, “Dersim’de yaşanan insanlık dramının en küçük ayrıntısına kadar ortaya çıkartılması görevimizdir” dedi.

Katliam olarak nitelendirilen 38 Harekatı’nın temellerini atan 4 Mayıs 1937 tarihli Bakanlar Kurulu’nun kararına atıfla yaşanan süreç ‘Dersim Tertelesi’ olarak adlandırıyor. Bölge halkı her 4 Mayıs’ta Dersim Harekatı’nda hayatlarını kaybedenleri anıyor. ‘Tertele’ ise Zazacada soykırım ve katliam anlamına geliyor.

kilicdaroglu-38-aciklamasi

 

“DERSİM ADI İADE EDİLMELİ”

Kendisini ‘Dersimli’ olarak kabul eden, ‘Tunceli’ isminin değiştirilmesi tartışmalarına “Bence de Dersim” sözleriyle de destek veren Kılıçdaroğlu, 4 Mayıs’ın yıldönümünde, “Geçmişi tüm ayrıntılarıyla aydınlatmayı aynı hatalara düşmemenin bir yolu olarak değerlendirmeli” diyerek hayatını kaybedenleri andı. ‘Kanun teklifi verdik, iktidar duyarsız kaldı’. 

 

Büyük dedesinin mezarını ziyaret eden Kılıçdaroğlu çıla yakıp dua etti.

Büyük dedesinin mezarını ziyaret eden Kılıçdaroğlu çıla yakıp dua etti.

CHP DERSİM’LE YÜZLEŞMEYE HAZIR

Kılıçdaroğlu, şunları dedi:

“Dersim katliamı bizim tarihimizin aydınlatılması gereken önemli olaylarından birisi. Konuyla ilgili tüm arşivlerin TBMM’ye getirilmesi için özel çaba harcadık. Bu konuyla ilgili bir kanun teklifi de verdik. Ancak Dersim’i ağzından düşürmeyen iktidar tüm bu taleplerimize, kanun teklifimize duyarsız kaldı. Biz Dersim’in belgelerle yorumlanmasını istiyoruz, gerekli olan budur. Ve elbette yüzleşmekten korkmuyoruz.”

Kılıçdaroğlu, “Yanlışımız varsa, bu yanlışları göreceğiz. Çocuklarımıza hangi yanlışları yaptığımızı da anlatmamız gerekiyor. Dersim’de yaşanan insanlık dramının en küçük ayrıntısına kadar ortaya çıkartılması görevimizdir. Gerçekleri öğrenmek, tüm detaylarıyla ortaya çıkması için çaba harcamak, geçmişten intikam alma, olarak yorumlanmamalı. Biz tarihimizin detaylarını tüm gerçekliğiyle öğrenmeli ve belgeler ışığında yorumlamalıyız” vurgusu yaptı.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 1 =

More in Dersim 38

To Top