Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hozat'ta orman yangını

Dersim

Hozat'ta orman yangını

Hozat’ın Amutka (Yenibas), Ormanyolu, Boydaş, Dereköy ve Çakmaklı bölgelerinde orman yangını çıktı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Amutka (Yenibas), Ormanyolu, Boydaş, Dereköy ve Çakmaklı bölgelerinde orman yangını çıktı. Yangının bölgede örgüt mensuplarına yönelik sürdürülen askeri operasyondan sonra çıktığı belirtiliyor.

Tunceli Valiliği yaptığı yazılı açıklamada operasyon sırasında helikopter bombardımanı sonrası orman yangını çıktığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. 

Açıklamada; ”İlimiz genelinde hiçbir alana yönelik ateşli helikopter taarruzu gerçekleştirilmemiştir. Bahsi geçen alanda sıkışan hain PKK terör örgütü mensuplarınca dün akşam saatlerinde bölgede bulunan sivil bir araca yönelik taciz ateşi açılmış, alan yakınında bulunan ve bu hainleri bulundukları alana sıkıştıran birliklerimizce sivil araca ateş açan hainlere anında karşılık verilmiştir. Olayda sivil araç isabet almıştır. Çok şükür ne sivil araç şoförü vatandaşımızda ne de birliklerimizde herhangi bir olumsuzluk meydana gelmemiştir. Olay sonrası terör örgütü mensupları kendi kıt akıllarınca birliklerimizin alana intikallerini engellemek ve kaçabilmek amacıyla bulundukları yerde yangın çıkarmışlar, örtü yangını başlatmışlardır. Alan orman olmayıp ot ve küçük meşe dokularıyla kaplıdır.” denildi.

Orman yangını sürüyor

Bölgeden gelen görüntüler yangının örtü yangını olmadığını gösteriyor. Köylüler orman yangının 3 gündür devam ettiğini belirtiyor.

Öte yandan Valilik bu sabah orman yangınının olduğu alanda söndürme çalışmalarının başladığını duyurdu.

Sivil vatandaşlara güvenlik engeli

Hozat Belediyesi’nin çağrısı ile bu sabah yangın söndürme çalışmalarına katılmak için bölgeye gitmek isteyen sivil vatandaşlar Hozat yolunda polis tarafından durduruldu. Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ile DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben’in de aralarında olduğu grubun, askeri operasyon nedeniyle bölgeye girilmesine izin verilmiyor.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), duruma tepki gösterdi. DEDEF tarafından yapılan açıklamada; ”Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Amutka (Yenibas), Ormanyolu, Boydaş, Dereköy ve Çakmaklı bölgelerinde başlayan ve birkaç gündür devam eden orman yangınlarına müdahale etmek için giden halk, polis tarafından engelleniyor. Hozat ilçemizde başlayan orman yangınlarına müdahale etmek için gittiğimizde polis engeli ile karşılaştık. Engellemelerinizi, setlerinizi halka değil orman yangınlarına karşı yapın… Bütün dostlarımızı yangınlara müdahale etmek için Hozat’a çağırıyoruz.” denildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three − 1 =

More in Dersim

To Top