Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Vadiler ve ormanlık alanlarda ateş yakmak ve kamp yapmak yasaklandı

Doğa ve Çevre

Vadiler ve ormanlık alanlarda ateş yakmak ve kamp yapmak yasaklandı

15 Haziran 2023 tarihinden 31 Ekim 2023 tarihine kadar Pülümür ve Munzur vadilerinde ateşli, ateşsiz piknik yapmak, kamp yapmak, çadır kurmak yasaktır.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Tunceli Valiliği, 15 Haziran-15 Ekim tarihleri arasında Munzur Vadisi, Pülümür Vadisi ve ormanlık alanlarda ateş yakılmasını, piknik yapılmasını, kamp kurulmasını yasakladı.

Yangınlarla mücadele kapsamında Vali Mehmet Ali Özkan başkanlığında, orman yangınlarının önüne geçilmesi ve önlenmesi amacıyla ‘Orman Yangını Hazırlıkları Değerlendirme Toplantısı’ gerçekleştirdi.  Yapılan toplantıda 15 Haziran’dan 31 Ekim’e kadar geçerli olmak üzere yeni kararlar alındı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada Tunceli ili hudutları genelinde 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 31 ve 32’nci maddeleri çerçevesine giren köylerin hudutları içinde anız ve benzeri bitki örtüsü ile il sınırları içerisinde ormanlarının tamamında ateş yakmanın yasak olduğu hatırlatılarak, “15 Haziran 2023 tarihinden 31 Ekim 2023 tarihine kadar Pülümür ve Munzur vadilerinde ateşli, ateşsiz piknik yapmak, kamp yapmak, çadır kurmak yasaktır. Mahalli köylülerin işi gereği ormana giriş ve çıkışları dışında izinsiz olarak ormanlara giriş ve çıkış yasaklanmıştır. Köy muhtarları, köy bekçileri vasıtasıyla gerekli gözetmeler yaptırılarak şüpheli şahısların tespiti halinde derhal güvenlik güçlerine ve orman teşkilatına haber vereceklerdir”denildi. 

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

”Valiliğimizce alınan karara gereği; ilimizde 15 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında; tesisleşmenin olduğu alanlar dışında;

Ateşli ve ateşsiz piknik yapmak,

Kamp yapmak,

İzinsiz olarak ormanlara giriş-çıkış yapmak,

Çadır kurmak,

Anız yakmak, yasaklanmıştır.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 1 =

More in Doğa ve Çevre

To Top