Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

MEB’in Zazaca ders kitapları yayımlandı

Haberler

MEB’in Zazaca ders kitapları yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaokullar için hazırladığı Zazaca ders kitapları yayımlandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Bingöl Üniversitesi öğretim elemanları ve Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerinden oluşan ortak bir komisyonun hazırladığı Zazaki 5,6,7 ve 8. sınıf ders kitapları MEB tarafından yayımlandı.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Bingöl Üniversitesi bünyesinde çalışan öğretim elemanları ve Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerinden oluşan komisyonun hazırladığı Zazaca ders kitapları onaylandı. Kitaplar, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların ikinci kademesinde (ortaokul) ders kitabı olarak okutulacak.

2017 yılının Nisan ayında başlayan ve 2018 yılının Haziran ayında tamamlanan kitapların yazım süreci 15 ay sürdü. 15 ay içerisinde Zazaki-5, Zazaki-6, Zazaki-7, Zazaki-8 şeklinde dört ders kitabı hazırlandı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanıp basıldı.

Zazaki 5,6,7 ve 8. sınıf ders kitapları bu yıl Zazaca dersinin verildiği okullarda okutulacak. Hali hazırda Bingöl, Dersim, Diyarbakır başta olmak üzere bir çok ildeki ortaokullarda Zazaca dersi seçmeli ders olarak okutuluyor.

Türkiye’de 2011 yılından beri Zazaca dersi ortaokullarda seçmeli ders olarak veriliyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − nineteen =

More in Haberler

To Top