Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Pir Sey Qaji için Anma Yapılacak

Alevilik

Pir Sey Qaji için Anma Yapılacak

Dersim’in büyük Ozanı Pir Sey Qaji için 23 Temmuz’da  Dersim’in Nazımiye ilçesine  bağlı Civrak (Sarıkaya) köyünde anma yapılacak. 

Dersimnews.com/Dersim
–  Dersim’in en büyük halk ozanlarından biri olarak gösterilen Pir Sey Qaji (1860-1937) için doğduğu yer olan  Nazımiye’ye bağlı Civrak (Sarıyayla) köyü Gemike mezrasında türbe yapıldı.

sey-qaji-turbesi

Sey Qaji için yapılan türbe

77 yıl önce Hakk’a yürüyen büyük Ozan ve aynı zamanda Alevi piri olan Sey Qaji’nin naaşı türbeye nakledildi.
23 Temmuz Salı günü, Sey Qaji’nin anıt mezarı başında anma yapılacak.

Civraklılar Derneği tarafından organize edilen anma programı Civrak (Sarıyayla) köyüne bağlı Gemike mezrasında yapılacak. Anma saat 16.00-20.00 arasında yapılacak.

Anmada Sey Qaji türbesinde kurban kesilip lokmalar dağıtılacak, dualar edilip çıralar yakılacak.
Anmaya CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün,  Sey Qaji’nin torunları, sanatçılar Sait Bakşi,  Uşene Pardiye, Metin Kahraman, Erdoğan Emir, Mikail Aslan ve Sey Qaji kitabının yazarı akademisyen Daimi Cengiz katılacak.

sey-qaji-anmasi-davetiye

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

 1. ALEVIST KIZILBASOGLU

  21/07/2013 at 12:22

  Sayin Dostlar bin yildir cenaze kaldiran halkiz bu ne bicim kader ?

  Baslamamiz gereken Dersim dahil Kizilbas tarihi yeniden yazilmk olmali.Kürt Alevisi,Türk Alevisi diye yazan cizen karabalik yapan siyasal sahtekarliklarin dilenizimci yalvarislarini bosa cikarmak mücadeleyle var olma hakkimizi kullanmak taviz vermeden gelecek aydinlik umutlarimiza Bayrak tutmaktir.
  Biz Aleviler bir millet olarak ayri bir halk olarak cogunluklara karsi azinlik olarak hösgörüyü kendimize görev ve kararlilik prensipi asla yapmamaliyiz.
  Bizi tanimayan hic bir halki hic bir idolojiyi hic bir siyasi örgütü desteklememeliyiz. Dayanisma göstermemeliyiz bizi en azami ölcüde tahamül edemiyen Palavra meydani devrimcileri sifatlarindan Ulusal sovenist millimizin her türlü rengine giren soslanmis mizim güclere ne sir vermeliyiz nede omuz verip el tutmaliyiz.Ögretimiz Alevi halkinin özgür örgütlü gücü olmali ne mezhep ne tarikat ne kelle ucuran Araplara sahitlik yapmali nede Zülfikarin Kalkani gibi Kamberi gibi Arap Asiretlerinin Cöl savaslarinin tarihi Efsanelerinin izinde yobazizmin din senaryolarina kurbani malzemesi olmaliyiz.

  Biz Kimseye kizilbas etniside olan Ulu ozanlarimizin felsefesini kültürünü inkar edin demeyiz.Bu baglamda gercekten Ocakzade inanctan gelen gelenek geregi kutsanilmis Evliyalarina saygi duymamamalari gerektiginide söylemeyiz.Raa-Haq inanc tarihin yazdigi ve kerametlendirdigi gibi yola gönül vermislige karsi degiliz.Kamil olmanin ahlaki sinirlarini sahiplenmek özgenligini onun bunun Piri benim Pirim degil ilkesidir ve itikati Hizir budur.Sercesmeye sayginlik Celebi olmanin hakikat inancidir. Paracilik serriyatciya kulluk postu Kizilbas Ruhisekillenmesine yakismiyacaginin inancini tasimaliyiz.Dede Baba Projesi Osmanlinin Anadoluyu zaptetme projelerinden bir tanesiydi. Pir ile Mursitte Arapta ve Kuranda olmiyan soya dayanan Bave Kures ile Mansurun tutugu ele ele verme Nisangesiydi neslinden (Ced-Haq) olana ölene kadar bir hak tek cesit sir sözüydü. Bizi Kizilbas halki (Aleviler) top yekün din mezhep alan satan bize top yekün her etnisideye bölen calan bizi her türden kültüre sunan itekliyen bizim ruhisekillenmemize komplo trans-ruhla revize etmeye soyunan balta tutan akil yaran kalem kiran göz körelten her kes inkarcidir.

  Özellikle genel icsellesme alani olmasi gereken dernekcilik ve kurumlasma siyasetinde Islami Alevi halk inanclarina referans almak isteyen Esnaf,Kirve,Hemseri,Asiret Aleviciligine dikkat cekmemizin gerekliliginide hetirlatmada yarar var.Kendini inkar edip Avrupa da Islam ici yeni mezhep örgütlenmelerinden tutun Kizilbaslari Türk Alevisi ,Kürt Alevisi kiliflarina sokmak isteyen siyaset kirleten bütün sahtekar inkarci ihanetci ilhakci bilinc bulandirmacilari tanimamiz ayiklamamiz gerekir.Avrupada Hiristiyan Mursitlerin kuyruguna takilan tarif recetesi yazdiran ve taklit kullananlar kimler adina konusturulduklarini unutmus durumdalar.Kimlik arayisinda degil dinler arasi arayis hastaligi ile kiliseden kiliseye camiden camiye kosanlar var Soykirimci devletin T.C.konsolosluklara cicek tasiyanlar var.Diaspora dinin inanc ticareti yapiyor durumunda. Ali yi Ökere Apoyu Bülbüle.Hüseyini Selattine Hz.Caferi Izzettin Dogana Mehdi yi Fermani Altuna,geri kalanlarin bir kacini siyaset yazan E.Yildirim ile N.Saraca kurali kurasiz hediye ediyoruz.Kizilbasin millet olmama halk olmama islam olma adina kültür dedikleri hic olma mozaik dedikleri hayalet olma fermanini yazan cizen her Firavun var olma hakkimizin önünde bir engeldir.
  Tarihsel mirasimizin anlam kazanmasi icin sahip cikmamiz gereken öz gücümüze ,ruhisekillenme durusumuza yakisir konusabildigimiz tüm dillere,kültürel geleneklere,mülki topraklarimiz Ana-Baba vatani Jaru -Dijar Kizilbas mezarligi olan Anadolunun asli sahibi oldugumuzdur.
  Dersim,Kocgiri,Maras Kizilbas (Alevi)soykirimlari Corum,Malatya,Madimak,Gazi katliamlari,zindanlar,daragaclari,kursunlar faili mechul vede tek tarafli zulüm kann ihanet inkar ilhak bize cok sey ögretmesi gerekirken neden ögrenemiyoruz…

  Alevi halkinin aydin önderlerinin görevi Aleviligi örgütlemek icin degil Alevileri örgütlemek ve kesinlikle sadace ve sadece kendi öz gücüne güvenerek örgütlenmelidir.Dersimi ne Kürdistan nede Türkistan cografyasidir.Millet olarak variz taninmiyoruz,birden fazla Kizilbas halk inanclarimiz var taninmiyor,birden fazla dil konusabilirken yasakliyiz.Kültürümüz yasadisi ilan edilmis.Cografyamiz memleketimiz isgal edilmis.ilhakci fasistlerin cirit attigi yikimin atese vermenin yagmanin alani olmus.Uluslararasi tüm halklara gecen yasal cercevenin biz disindayiz.Azinlik hakkimizi var olma hakkimizi kullanamiyan halkiz.Hangi Anayasa, Babayasa varsa bizim disinda olmamizi isteyenlerin siyasi oyunlarina uydu olmadan kurtulamadik.genclerimizin,kadinlanlarimizin eline baska bayraklar tutturulmus,Ejnebi sarkilar solaganlar yazdiriliyor söyletiliyor.adimiza uluslararasi kuruluslara bas vurularak sahte raporlar sunuluyor dehakcilar turancilar hic bos durmuyor.Gücümüzü kendimize yük yapmiyalim.Anadoluda tarihin yazdigi miras 1000 yildir cenaze kaldiriyoruz Devrimde biziz insanda biziz.Haklida biziz hakikatcida biz ve daha ne kadar sürecek ve biz anlamaliyiz bizden baska biz yok…
  DESIM ALEVIST KIZILBASOGLU

 2. D. Suredar

  22/07/2013 at 20:15

  Dersimin bu Efsane şairi SEY QAJİ nin anısına bu türbeyi yapanlara Emeği geçenlere candan teşekkür ediyorum! Bu Dersimin tarihde çok önemlibir adımdır!
  Çok sağolunuz!

  ——————
  Bu haberin altına
  Sayın Alevist Kızılbaşoglu (adıylan yukardaki yazıyı yazan) arkadaşa bir iki söz:

  Bu yukardaki yorumda tam ne söylemek istediğin belli değil, bir yandan Alevi taraftarı görünüp Alevi düşmanlığını yapıyorsun! Bilmem farkında mısın? Alevilerin bütününü, beraberliğine saldırıyorsun.
  Dersimliysen, Aleviysen bilmen lazım: Raa Haqi (Tanrı Yolu) Aleviliktir. Kızılbaşlık da Alevilikten başka bir şey değildir! Hepsi aynı şeydir! Alevilikte şehir şehir, köy köy farklılıklar vardır. Bu çok normal ve tabii şeydir!
  Bugün Zazaca, Kürtçe ve sırf Türkçe konuşan Alevilerin kökeni birdir! Alevilik nasılki Hristiyanlık ve Sünni Müslümanlık içinde çeşitli baskılara rağmen, zorluklara rağmen ve Osmanlıdan Cumhurriyete sayısız katliamlara rağmen kendini koruyabildiyse, aynı derecede Zaza-Halkı da Osmanlı-Türkler, Kürtler ve Ermeniler arasında kendini bir nevi koruyarak günümüze kadar gelebildi!
  Senin makalende tam tersine Aleviliğe sahip çıkma değil, Aleviliğe saldırı var. Aleviliği ethnik gruplara bölme arzusu var, adsızlaştırma özlemi var, kargaşalık yaratma hevesinde olduğun açıkca seziliyor. Farkında mısın?
  Eğer niyetin bu değilse, biraz daha berak yaz, gücenme biraz daha açık yaz, öfkene kapılmadan yaz!
  Selamlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =

More in Alevilik

To Top