Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Köyüne Zorla Yaptırılan Camiyi Halk Cemevine Çevirdi

Alevilik

Alevi Köyüne Zorla Yaptırılan Camiyi Halk Cemevine Çevirdi

Alevi köyüne yapılan cami, yıllarca tek başına namaz kılan imamın da gitmesiyle boş kaldı. Köylüler camiyi cemevine çevirip ilk cem törenini yaptı.

Dersimnews.com–  12 Eylül döneminde Alevi köyüne zorla yaptırılan camiyi köylüler cemevine çevirdi. Cami imamının gitmesinin ardından Aleviler camiyi cemevi olarak kullanmaya başladı.

Radikal’den İsmail Saymaz‘ın haberine göre; Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Kürelik köylüleri 12 Eylül ’de zorla yaptırılan ve üç ay öncesine kadar imam dışında kimsenin namaz kılmadığı camide, cem töreni yaptı. En son imamın da terk ettiği camide yapılan ceme bütün köylüler katıldı.

CEMAATİ OLMAYAN KÖYE CAMİ YAPTIRDILAR

İstanbul ’da kurulan Kürelik Köyü Derneği Başkanı Haydar Kement’in verdiği bilgiye göre, aralarında Sûnni inançtan kimse bulunmadığı halde 12 Eylül’den sonra köylerine ve köye bağlı Alacahan mezrasına iki cami yaptırıldı. Camilere atanan imamlar yıllar boyunca tek başlarına namaz kıldı. Geçen yıl camiye minare dikilmek istenince köylü imza toplayarak karşı çıktı. Köylülerin valiliğe başvurması üzerine minare yapımı durdurulurken, mezranın imamı da köyden ayrıldı. Üç ay önce de Kürelik Köyü imamının gitmesiyle cami boş kaldı.

12 Eylül'de zorla yaptırılan cami artık cemevi olarak hizmet veriyor

12 Eylül’de zorla yaptırılan cami artık cemevi olarak hizmet veriyor

Hz. Ali Resmi ve Dede Postu

Bir süredir cemevi yapmayı tasarlayan vatandaşlar Hubyar Sultan Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ve Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’a danıştıktan sonra, boş camiye Hazreti Ali’nin resimlerini ve bir dede postu koyarak, ibadet yerini cemevine çevirdi. İlk cem töreni de 8 ağustos perşembe  günü gerçekleştirildi. Yıllardır adım atılmayan camide izdiham yaşandı. Haydar Kement, Refahiye’nin 126 köyünden 53’ünün Alevi olduğunu, yalnızca kendi köylerine cami inşa edildiğini belirtiyor. Bu camilere imamlar dışında hiç kimsenin girmediğini ifade eden Kement, “İmam da üç ay önce gidince biz cami harap olmasın diye cemevine çevirdik. Ve ilk cemimizi perşembe günü yaptık. Çok mutluyuz” diyor.

Ali Kenanoğlu, Tokat ve Sivas’taki Alevi köylerinin yüzde 10’una cami yaptırıldığını ve kullanılmadıklarını belirtiyor. Köylülerin arazi bulamadıkları ya da yer tahsis edilmediği için topraklarında cemevi yapamadığını kaydeden Kenanoğlu, “Biz onlara fiili durum yaratarak camileri cemevine dönüştürmelerini öneriyoruz. Zira bu camiler kapıları kilitli halde tutuluyor. ‘Devlet ne der, Diyanet ne der’ diyerek girmeye korkuyorlar. Oysa o da ibadet, bu da ibadet” diye konuşuyor.

KAYMAKAM BASKI YAPIYOR

Camiyi Cemevine çeviren Kürelik köylüleri Refahiye kaymakamının baskısına maruz kaldıklarını dile getirdi. Dersimnews.com’a konuşan bir köylü “camiyi cemevine çevirdiğimiz için kaymakam rahatsız olmuş. Köylülere baskı yapıyor” dedi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. cevo

  14/08/2013 at 20:42

  Kirmancê nîsto ro ve herê xo sîyo ve sûke.
  Herê xo caye gîre do sîyo ke karê xo bikero.
  Karê xo qedeno, amo ke herê xo caye nîwoseno!!
  Kûto ra ve herê xo dime kerdo saye…Yek de vengê herî hesno, gosê xo no ro ve ser, sîyo ke çi sêro….nîyado ke veng camîye ra yeno!
  Kûto zere ke xocî her mînberê camîye ra gîre do, repîye na ro ve ci dano piro.
  Kirmancî vato “la lawo Heqî ra nîtersena, ça dana ve ê heywanî ro?” Xocî vato “ti nîvînena ke amo kûto ve çê Haqî, coka wo ez dan ve piro!!!”
  Kirmancê ma kî vato “hero coka wo amo kûto ci, nîya de ez towa kunne ve ci?” :-)

  Seveta cem neye çi beno va bivo, xêrê camîye ma rê çîno, mordemo baqil ça sero ci kûyo??

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − fourteen =

More in Alevilik

To Top