Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Öğrenciye Kuranıkerim Dersi Baskısı: ‘Hıristiyan mı Bunlar?’

Alevilik

Alevi Öğrenciye Kuranıkerim Dersi Baskısı: ‘Hıristiyan mı Bunlar?’

Kuranıkerim dersine girmeyen Alevi öğrenciye baskı: ‘Hıristiyan mı bunlar?’

zorunlu-din-dersi-eylemi

Dersimnews.com –  Alevi öğrencilere yönelik din baskısı sürüyor.  Zorunlu din dersi zulmüne maruz kalan Alevi öğrencilere seçmeli olan “Kuranıkerim Öğreniyorum” dersi de dayatılıyor. İstanbul’da seçmeli “Kuran Öğreniyorum” dersini almak istemeyen iki Alevi öğrenciye okulun din kültürü öğretmeni baskı yaptı. 

Cumhuriyet’in haberine göre; İstanbul Sultangazi ilçesindeki Orhangazi Ortaokulu’nda din kültürü öğretmeni Y.E.Ç’nin seçmeli olan “Kuranıkerim Öğreniyorum” dersini almak istemeyen Alevi inancına sahip T.İ.Ç. ve A. S. isimli 2 kız öğrenci hakkında “Neden derse girmiyorlar? Hıristiyan mı bunlar” diyerek arkadaşlarına sorduğu ve öğrencilere baskı yaptığı ortaya çıktı. Öğretmenin “Kuran, cüz getirmeyin ama derse girin” diye baskı yaptığını söyleyen anne Sevgi Ç. “Kızımın inancı, kimliği ne olursa olsun hiç kimse baskı ve ayrımcılık yapamaz. Hele bu bir eğitimci ise asla kabul edilemez” dedi. Okul yetkilileri ailenin öğretmen hakkındaki dilekçesini işleme koyduklarını belirterek “öğretmenin kasıtlı bir davranışta bulunmadığını”savundu.

Sultangazi ilçesindeki Orhangazi Ortaokulu’nda 22 Eylül günü meydana gelen olayda iddiaya göre Alevi inancına sahip T.İ.Ç. ve A.S. isimli kız öğrenciler aileleri tarafından okuldan alınarak derse sokulmadı. Derse giren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Y.E.Ç yoklama sırasında öğrencilerin derste olmadığını görerek sınıftaki çocuklara “Bu öğrenciler nerede? Neden derse girmiyorlar. Hıristiyan mı bunlar”diye sordu. Bunun üzerine sınıftaki çocuklar arkadaşlarının Alevi olduğuna dikkat çekerek “O Tuncelili Alevi” diye yanıt verdi. Ertesi gün ise iki kız öğrenci öğretmenleri tarafından çağrılarak “Kuran, cüz getirmeyin ama derse girin” baskısıyla karşılaştı. Durumu ailelerine anlatan öğrencilerin velileri okul müdürlüğüne dilekçe verdi. Sevgi Ç. ve Selda S. tarafından verilen dilekçede“Kızımın dini inancı, kimliği ne olursa olsun hiç kimsenin kişisel haklarına sözlü veya bedensel şiddet, tepki, ayrımcılık yapamaz hele bu bir eğitimci ise asla kabul edilemez. Devletin kızıma tanıdığı hakkı kişisel olarak göz ardı ediyor. Bu olay sınıfta kızımın deşifre olmasına, demokrat kişisel haklarına, eğitim hakkına saldırıdır. Bu konuyu bilgilerinize arz ettiğim gibi gerekli merci ve makamlara da başvuracağımı beyan ederim” ifadelerine yer verildi.

DİN DERSİ ALMASINI İSTEMİYORUM

Çocuğuna dini ders aldırmak istemediğini belirten T.İ.Ç’nin annesi Sevgi Ç. kızının geçen yıl seçmeli Kuranıkerim dersinden muaf olduğunu bu yılda dilekçe ile bildirmesine karşı zorla derse kayıt yapıldığını söyledi. Okul idaresi ile görüştüğünü ve kendisine 6 saat seçmeli ders seçmesi gerektiğinin söylendiğini anlatan Sevgi Ç., “Okulun çoğunluğu o dersi seçtiği için benim bilgim dışında çocuğu oraya kayıt yapıyorlar. Zorunlu din dersinden kurtulamadan başka bir derse zorunlu kayıt yapıyorlar. Ben çocuğumun din dersi almasını istemiyorum. Hiçbir zihniyet benim çocuğumun inancını yargılayamaz. Ateist de olabilirdi. Bir eğitimci Hıristiyan veya bir başka şekilde insanların inancını uluorta sorgulayamaz” dedi. Okulda proje odasının da mescide çevirildiğini anlatan Sevgi Ç., “Okulun bütün ihtiyaçları için bizde yardımda bulunuyoruz. Mescit için proje odasını ayıran okul yönetimi neden çocukların bilimsel eğitimi için alan açmıyor” diye sordu. Sevgi Ç. okulda dini baskı, nefret suçu, ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Selda S. ise çocuğuna din dersi verilmesini istemediğini, bunun için gerekli mücadeleyi göstereceğini belirtti.

DİLEKÇEYİ İŞLEME ALDIK

İddialar üzerine okulu müdürü Kemal Kavgacı ile odasında görüştük. Görüşme sırasında müdür yardımcıları ve öğretmen Y.Ç.E ile toplantı halinde olan Kavgacı, ailenin dilekçesini işleme aldıklarını ve amirlerinden izin almadan herhangi bir açıklama yapamayacağını söyledi. Kavgacı, gerekli incelemeyi sürdürdüğünü ancak “öğretmenin kasıtlı bir davranışta bulunmadığını” belirtti. Görüşmenin ardından okuldan ayrılırken, aynı bahçe içerisindeki 9 yaşındaki ilkokul çocuğu kızların türbanla derslere girdiğini gözledik.

AYGÜN’DEN TEPKİ

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de tepkisini sosyal medya adresi üzerinden yaptığı açıklama ile gösterdi. Aygün tweetinde “Ha IŞİD’in kurduğu İslam Devleti, ha Türkiye Cumhuriyeti, fark kalmamıştır!” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × three =

More in Alevilik

To Top