Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Muratpaşa Belediyesi Cemevini İbadethane Olarak Tanıdı

Alevilik

Muratpaşa Belediyesi Cemevini İbadethane Olarak Tanıdı

Antalya Muratpaşa Belediyesi Cemevi’ne ücretsiz tapu tahsisi yaptı. Bu durum bir ilki oluştururken tabu tahsisinin cami dışındaki ibadethanelere belediyenin tapu devri yapmasına örnek oluşturabileceği belirtiliyor.

muratpasa-belediyesi-cemevi

 

Dün akşam (27 Eylül) cemevinde yapılan bir törenle Hacı Bektaş Veli Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın elinden cemevi arsasının tapusunu aldı.

Eski belediye başkanı Süleyman Evcimen döneminde başlatılan cemevine tapu devri çalışmaları, yeni başkan Ümit Uysal döneminde tamamlanmış oldu.

Bu tapu devrinin önemli bir özelliği bir ibadet kurumu olarak cemevine bedelsiz arsanın devredilmiş olması. Bu bir benzer durumdaki Cemevlerinin arsalarını almasının yolunu açıyor. Belediyeler ibadet yerleri için (camiler) bedelsiz arsa devri yapabiliyordu. Halen resmi olarak ibadethane olarak kabul edilmeyen cemevi için Türkiye’de ilk devir CHP’li Muratpaşa belediyesi tarafından yapılmış oldu.

Tören konuşmalar ve teşekkürlerle açılırken, cemevi kadın korosu türkülerle konukları duygulandırdı. Kadın korosunun ardından ozanlar sahne aldı. Dağıtılan lokma ile gece son buldu.

Yüzlerce kişinin katıldığı tören Yol TV’den canlı yayınlandı.

sendika.org

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =

More in Alevilik

To Top