Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Askerin Zile Cemevi’ndeki Cenaze Törenine Devlet Katılmadı!

Alevilik

Alevi Askerin Zile Cemevi’ndeki Cenaze Törenine Devlet Katılmadı!

Astsubay Kenan Ceylan’ın Tokat’ta cemevinde düzenlenen cenaze törenine, devlet ve askeri yetkililer katılmadı. 

 

Dersimnews.comSünni İslam faşizminin egemenlik sürdüğü Türkiye Cumhuriyeti’nde Alevilere karşı yapılan ayrımcılık her alanda kendini gösteriyor.

PKK ile çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden Alevi askerler için cemevlerinde düzenlenen törenlere devlet ve askeri yetkililer katılmıyor.

Alevi derneklerinin ve ailelerin itirazlarına rağmen devletin ‘şehit’ de olsa cemevindeki cenaze törenlerine katılmaması uygulaması devam ediyor.

kenan-ceylan-zile

Bu durumun bir örneği de Tokat Zile’de yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde PKK’nin yola döşediği patlayıcıları uzaktan kumandayla patlatması sonucu ölen 2 askerden 30 yaşındaki astsubay üstçavuş Kenan Ceylan için memleketi Tokat’ın Zile iki ayrı cenaze töreni düzenlendi.

Kenan Ceylan, Tokat Zileli bir Aleviydi. Ailesinin Zile Cemevi’nde düzenlediği törene devlet ve askeri yetkililer katılmadı. Törene katılmamalarının nedeni ise törenin yapıldığı yerin CEMEVİ olmasıydı!

Kenan Ceylan için cemevinde yapılan törenin ardından cenaze daha sonra “devlet töreni”nin yapılacağı Zile Kaymakamlığı önüne getirildi.

Cemevindeki törene katılmayan Tokat Valisi Cevdet Can, AKP Tokat Milletvekili Coşkun Çakır ve Celil Göçer, MHP Tokat Milletvekili Abdurrahman Başkan, Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, Tokat Jandarma Bölge Komutanı Albay Adnan Arslan, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin bu törende hazır bulundu.

Alevi olan Kenan Ceylan için, Kaymakamlık önünde sünni inancına göre cenaze töreni düzenlendi.

CENAZESİ KÖYDE TOPRAĞA VERİLDİ

Devletin, “Şehitler Mezarlığı”na gömmek istediği Kenan Ceylan’a ailesi izin vermedi. Kenan Ceylan doğduğu köyde toprağa verildi.

Ceylan’ın ailesine, “Askerde ölürsem beni mutlaka kendi köyümde toprağa verin” diyerek vasiyette bulunduğu öğrenildi.

DEVLETİN CEMEVİ ALERJİSİ

Barış Aybek, 11 Ağustos’ta Şırnak’ta askerlik yaparken öldü. Malatyalı bir Alevi ailenin oğluydu. Cenazesi “devlet erkânı katılacağı için” apar topar camiden kaldırıldı.

Özkan Ateşli, 2012’de Foça’da PKK’nin bombalı saldırısında hayatını kaybetti. Aleviydi, ailesi cenazesinin cemevinden kaldırılmasını istedi. İstanbul Haramidere Cemevi’nde cenaze töreni yapıldı. Ama asker, “Devlet cenazesi camide olur” diyerek cenazeyi kaçırırcasına Ataköy Camii’ne götürdü.”

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × four =

More in Alevilik

To Top