Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İngiltere Alevilerin Başvurusunu Kabul Etti: Alevilik Dini Bir İnançtır

Alevilik

İngiltere Alevilerin Başvurusunu Kabul Etti: Alevilik Dini Bir İnançtır

Britanya Alevi Federasyonu’nun başvurusu üzerine İngiltere ve Galler Vakıflar Komisyonu, Aleviliği dini bir inanç kuruluşu olarak tanıdığını bildirdi.

Konuyla İlgili olarak Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Turgay Hurman, dernek yöneticileri ve bazı inanç kuruluşu temsilcilerinin katıldığı toplantı ile açıkladı.

ingiltere-aleviligi-inanc-olarak-kabul-etti

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi salonunda düzenlenen toplantıda, İşçi Partisi Tottenham Milletvekili David Lammy ile Avrupa Parlamentosu Milletvekili Claude Moraes, Türk kökenli politikacılar Yasemin Brett, Ahmet Karahasan, Haydar Ulus ve Nesimi Erbil de hazır bulundu.

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil toplantıda yaptığı konuşmada, İngiltere ve Galler Vakıflar kurulu’na yaptıkları başvurunun olumlu karşılanması nedeniyle bu toplantının düzenlendiğini belirterek,

“Değerli canlar, bu Aleviler açısından önemli bir gün. Biz Aleviliğimizi binlerce yıldır kimsenin tanımasına, kimsenin onaylamasına gerek kalmadan yaşıyor idiysek de, sizde biliyorsunuz ki, özellikle gelecek nesiller, bu ülkede doğup büyüyen çocuklar; bu ülkenin kanunları kuralları bir şekilde sizin bazı kurumlar tarafından Kabul edilmenizi, size inancınız üzerinden resmi bir tanım yapılmasını istiyorlar. Yoksa kültür merkezleri olarak elbetti biz cemlerimizi yapıyoruz, ibadetlerimizi yapıyoruz. Biz burada Hak Muhammed Ali yolunda hizmetlerimizi veriyoruz. Fakat bu ülkelerde, resmi olarak, din olarak, inanç olarak tanınmak; Cemevlerimizin ibadethane olarak tanınması birçok anlamda hem kurumsal karşılık bulmakta, hem de çocuklarımızın kendi aidiyat ve kimlik tarifi konusunda çok ciddi bir rahatlık kazandırmaktadır. Bu nedenlerle bu başvuruyu yapmıştık.

Bu başvurumuzun İngiltere ve Galler Vakıflar Kurulu tarafından tanınması bizim içinde ciddi bir anlam teşkil etti. Hemen arkasından İskoçya ve Kuzey İrlanda Vakıflar Kurulu’na da başvurarak, İngiltere ve Galler Vakıflar Kurulu’nun  bu kararını onlara da onaylatmak istiyoruz.

Biz bugünkü bu toplantı davetini camilere ve Budist tapınaklarına da yaptık. Davetimize, Kilise ve Süryani Cemaati temsilcileri ve Dedelerimiz katıldılar ve burada bizimle beraberler” diye konuştu.

Toplantıda Dede Mehmet Yüksel, Gülbank okurken, Vakıflar Kurulu’nun cevabi mektubu, Ozan ve Dilan adlı iki genç tarafından Türkçe ve İngilizce olarak okundu. Genç Alevi sanatçılar ise deyişler seslendirdi.

baglama-calan-canlar

MİLLETVEKİLİ DAVID LAMMY: TÜRKİYE’DE TANIMALI

Toplantıya katılan İşçi Partisi Tottenham Milletvekili David Lammy de,  ABD’de siyahların haklarını savunan ve dünya tarihine ‘bir hayalim var’ cümlesi ile başlayan konuşmasıyla geçen Martin Luther King’i hatırlatarak , “Aleviler bugün burada bu zor ve meşakkatli yolun bir engelini aştılar. Ümit ederim en kısa zamanda Türkiye’de bunu Kabul eder” dedi.

Toplantı sonrası konuklara Alevi toplumunun geleneklerinden biri olan ‘lokma’ ikramı yapıldı.

Toplantıya katılım yüksek oldu, kimi konuklar ayakta izledi.

http://www.eurovizyon.co.uk/

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + fourteen =

More in Alevilik

To Top