Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Yeni kitap: Hak Muhammed Ali Yolu: Alevilik

Alevilik

Yeni kitap: Hak Muhammed Ali Yolu: Alevilik

Araştırmacı yazar Kadir Doğan, “Hak Muhammed Ali Yolu: Alevilik” isimli kitabı yayımlandı. Yurt Yayınları’ndan çıkan kitap Alevilik üzerine yazılan en kapsamlı çalışmalardan biri.

Dersimnews.com – Başköylü Hasan Efendi’nin yanında yetişen ve uzun yıllardır Alevilik üzerine araştırmalar yapan, aşıklık geleneğini sürdüren Kadir Doğan, “Hak Muhammed Ali Yolu: Alevilik” isimli kitabıyla inançların tarihsel süreçteki ritüellerini , Dersim itikatı temelinde Aleviliğin tarih boyunca oluşan evrimleşmesini yüzlerce kaynak taraması yaparak bizlere aktarıyor.

Uzun bir çalışmanın ürünü olan kitap, son yıllarda Alevilik üzerine yazılmış hakikatten uzak, yalan ve çarpıtmalarla dolu kitaplara da cevap veriyor.

Kitabın tanıtım yazısı şöyle:

Yüzyıllardır hakkında çok şey söylenen , yazılan kadim inanç.. Alevilik.. Yaşanan baskılara katliamlara rağmen yok olmamış , yok edilememiş bir inanç..

Son 30-35 yıllık süreçte yayım imkanlarının artması ile Alevilik ile ilgili yüzlerce yayın ortaya çıktı. Yetkin olan-olmayan.. Yaşayan-yaşamayan.. çevrelerce kanun hükmünde yazımlar yapıldı. Bu durum Aleviler arasında da mevcut olan farklı ritüelleri daha da keskinleştirdi. Temel değerlerden uzaklaşmalar , inançlar arası harmanlanmalar ortaya çıktı. İşte böyle bir süreçte Kadir Doğan ; geleneğin izinde, bilgi ve belgelerin ışığında kapsamlı bir ürün sunuyor. İnançların tarihsel süreçteki ritüellerini , Dersim itikatı temelinde Aleviliğin tarih boyunca oluşan evrimleşmesini yüzlerce kaynak taraması yaparak bizlere aktarıyor.

Bu kitabı okuduktan sonra doğru bildiğiniz yanlışlar, yanlış bildiğiniz doğrular zihnimizde yeniden şekillenecek.


Kitabın Künyesi:
Kitabın adı: Hak Muhammed Ali Yolu: Alevilik
Kitabın yazarı: Kadir Doğan
Yayınevi: Yurt Yayınları
Sayfa sayısı: 720

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 3 =

More in Alevilik

To Top