Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Barışın Yolu Dağlarımızı Tanımaktır’

Dersim

‘Barışın Yolu Dağlarımızı Tanımaktır’

İki hafta önce PKK tarafından Dersim’de kaçırıldıktan 2 gün sonra serbest bırakılan CHP DersimMilletvekili Hüseyin Aygün, bu yıl 19.’su düzenlenen Geleneksel Pülümür Bal Festivali’nin açılış konuşmasına damgasını vurdu.
Dersimnews.com /Pülümür
– Bu yıl 19.’su düzenlenen Pülümür Geleneksel Bal Festivali’ne katılan Dersim milletvekileri Hüseyin Aygün ve Kamer Genç birer konuşma yaptı.

İki hafta önce PKK tarafından Dersim’de kaçırıldıktan 2 gün sonra serbest bırakılan CHP DersimMilletvekili Hüseyin Aygün, bu yıl 19.’su düzenlenen Geleneksel Pülümür Bal Festivali’nin açılış konuşmasına damgasını vurdu.

PKK’lilerin kendisini, gösterilen tepki üzerine serbest bıraktığını belirten Aygün, Dersimlilere çok teşekkür ederek, “İçlerinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da bulunduğu devlet büyüklerinin çağrılarına rağmen, PKK’nin elinde bulunan kaymakam adayı, askerler, polis ve diğer kamu görevlilerinden oluşan 100’e yakın kişi serbest bırakılmadı. Ancak PKK’lilerin ellerinde bulunan küçük bir radyoda dinledikleri haberlerde 48 saat içerisinde Dersim halkı, Eskişehir Cezaevi’ndeki tutuklu öğrenciler, Alevi Bektaşi, Diyarbakır’daki kayıp yakınları öyle bir tepki gösterdiler ki Recep Tayip Erdoğan’ın çağrılarını dinlemeyen örgüt beni 48 saat içerisinde serbest bıraktı. Bunun için Dersim halkının ellerinden öperim”dedi.

İşte Aygün’ün konuşması:VİDEO


Hüseyin Aygün Pülümür Bal Festivali Konuşması ile DersimNews

“SİZ BU DAĞLARDAN İNİN KARAKOLLARI BİZ  KENDİ ELLERİMİZLE SÖKERİZ”

Bal festivalinde konuşam Kamer Genç, PKK tarafından gerçekleştirilen eylemleri sert şekilde eleştirdi.  CHP Dersim  Milletvekili Kamer Genç,  konuşmasında; “Dersim dağlarında Tunceli dağlarında silahlı mücadeleyi bırakın, insan öldürmek insanlığa sığmaz. Memleketimizi bitirmeye hakkınız yok. Bir canımız var gerekirse onu da veririz. Tunceli halkı bu toprakları terk ettiği için gittiği her yerde büyük zulüm, yoksulluk altındadır. Yeter be kardeşim. Niye yakıyorsunuz araçları? Artık gerçeği ortaya koymamız lazım. Silahlı adamlar bu dağlardan çekilsinler şeref sözü veriyoruz biz gider o karakolları söker atarız. Ne işi var karakolların Tunceli dağlarında. Bıçak kemiğe dayandı bundan sonra kaybedecek bir şeyimiz yok” şeklinde konuştu.

Genç konuşmasında Dersimce’nin lehçe olduğunu ileri süren milliyetçi çevreleri ise yerden yere vurdu. Genç’in; ” Efendim diyorlar ki Dersimce Kürtçe’nin lehçesidir. Ne lehçesi kardeşim Dersimce Kürtçe’nin lehçesi değil Kürtçe Dersimce’nin lehçesidir.” sözleri büyük alkış aldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

  1. Dersimiz

    28/08/2012 at 10:34

    AMCA KAMER ONCA EST Bunu tc sormali demeli jau pkk nerden ciktri tc zulminde e ohalde tc gereken olanak we imkanlari saglamailiki bu insanlar dagdan insin bunca kulanilan atilan harcanan silahlarin parasiyla iki turkiye senginlesir dersim jani kürt cogafiyasini bombalarla yakip jikiyor devlet ya osmanli kafasi ya yada bunu birileri istemiyor tipki Gaziyantep olayi gibi!!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =

More in Dersim

To Top