Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi başladı: Gözeler ziyaretçilere kapatıldı

Dersim

Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi başladı: Gözeler ziyaretçilere kapatıldı

Munzur Gözeleri, ‘Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi’ çalışmasının başlaması nedeniyle ziyaretçilere kapatıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Yaz aylarında giderek artan yoğun ziyaretçi nedeniyle ağır tahribata maruz kalan Munzur Gözeleri, rekreasyon projesi nedeniyle ziyaretçilere kapatıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi, 6 Ağustos’ta (yarın) başlıyor. Proje çalışması nedeniyle Munzur Gözeleri ziyaretçilere kapatıldı, burada bulunan standlar kaldırıldı.

Standlar kaldırıldı

Ovacık Kaymakamlığı yetkilileri dün, Munzur Gözeleri’nde bulunan standların kaldırılması için tebligat gönderdi. Munzur Gözeleri’ne dün saat 18.00 sularında Kaymakamlıktan geldiğini belirten iki kişi kurulan satış stantlarını dolaşarak satıcılara ‘Yarından sonra stantları açmayın, şirket tarafından gönderilen kepçeler bölgeye gelerek peyzaj projesine başlayacaktır’ ifadelerini kullandılar. 

Gözeler ziyaretçilere kapatıldı

Munzur Gözeleri peyzaj projesine ilişkin jandarma, Gözeler mesire alanında gerçekleştirilen her türlü faaliyeti yasakladı. Esnafla gönderilen tebligatta, alanda piknik yapması, alkol tüketimi, stant ve hediyelik eşya satılması, yiyecek – içecek satışı, suya girilmesi, kalabalık gruplar halinde oturulması ve gezilmesinin yasaklandığı belirtildi

Bugün Munzur Gözelerinin etrafında güvenlik önlemi alan asker ve polis ziyaretçilerin alana girmesine izin vermedi. Munzur Gözeleri’ne bugün askeri araçlar eşliğinde gelen yetkililer, stant açan yurttaşlara kararı tebliğ ederek, standları kaldırmaya başladı. 

DEDEF projeye karşı

Dersim Dernekler Federasyonu ve Munzur Koruma Kurulu, projeye bölge halkının ve Alevi ocaklarının görüşü alınmadan yapıldığı için karşı çıkıyor.

DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, bahsedilen peyzaj projesinin halkın ve STK’lerin katılımı olmadan, Erzurum Koruma Kurulu’nun 1. Derece Doğal Sit Alanına ilişkin ilke kararları gözetilmeden, koruma amaçlı imar planları hükümleri dikkate alınmadan hazırlandığı ve ihale edildiğini kaydederek, “Munzur gözeleri bölge halkı ve Alevi inancının kutsalıdır. Bu peyzaj projesi kılıfı esasta, Alevi halkının inancına saldırıdır. Söz de düzenleme adı altın da bu alanı ticari bir işletmeye çevirmektir. Betonlaştırma ve çölleştirme amacı taşımaktadır” diye konuştu. 

Rekreasyon çalışması 6 Ağustosta başlıyor

Fırat Kalkınma Ajansı yetkilileri ise proje için, zamanında Ovacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlandığını, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onayından geçtiğini ve Munzur Gözleri’nin doğal dokusuna zarar verilmeyeceğini söylüyor. Proje ihalesini kazanan şirket 6 Ağustosta peyzaj çalışmalarına başlayacak.

Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi nasıl olacak?

Proje hakkında Ovacık Kaymakamlığı’nın web sitesindeki bilgi şöyle:

”Munzur Gözeleri Rekreasyon   Projesinin ihalesi  Tunceli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü  tarafından 02/06/2020 tarihinde yapılmış olup;  yakın zamanda   yer teslimi ve işe başlama ilgili firma tarafından yapılacaktır. Projenin amacı;  Munzur gözelerinin kullanım alanları genişletilerek, gerekli düzenleme ve yenilemeler yapılarak daha geniş alanda, doğru ve düzenli kullanım ile daha iyi yaşanabilir hale getirmektir. Bu düzenlemeler ile öncelikli amaç; Munzur Gözelerinin su kaynaklarının korunması ve gelecek kuşaklara   miras bırakmaktır. 

Munzur Gözelerinin mevcut hali korunarak ahşap yürüyüş yollar ve ahşap köprüler yapılacaktır. Mevcut alanda piknik ve mangal alanları olmayacak piknik ve mangal alanları tamamen mevcut alanın dışına taşınacaktır. Yapılacak olan çevre düzenlemesi ile; Mutfak, Kesimhane, WC’ ler ,  Arıtma Tesisi,  Kamp Alanları ve  Satış Mağazaları  ‘’Doğal Sit Alanının’’ dışında yapılacaktır. Böylelikle  “ Doğal Sit Alanının”  doğallığı ve çevre temizliği korunmuş olacaktır.

Munzur gözelerinin halkın inanç yeri olarak kullanımı devam edecektir. Ve yapılan düzenlemeler inanç yeri özelliği korunarak yapılacaktır. Proje kapsamında yapılacak tüm düzenlemeler  ile  Munzur gözelerinin doğallığını ve su kaynaklarını koruyacak, gelecek nesillere temiz ve doğa ile uyumlu bir proje uygulama amacı taşıyacaktır. Yıllarca bu bölgede oluşmuş ve oluşacak haksız rantın da önüne geçilecektir.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + sixteen =

More in Dersim

To Top