Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim'in doğası HES, maden ve 'turizm' ile tahrip ediliyor!

Dersim

Dersim'in doğası HES, maden ve 'turizm' ile tahrip ediliyor!

Dersim’in kutsal yerleri büyük yıkım ve talan altında! Munzur ve Halvori gözeleri, Anafatma ziyareti, Milli köyü, Munzur suyu… Taş ve kum ocakları, HES’ler, orman yangınları, ‘turizm’ adı altında yapılanlar… Dersim’deki yapılar, partiler, kurumlar, belediye ne yapıyor?

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Atalarımızın yüzyıllarca gözü gibi koruduğu Dersim doğası, bugün HES’ler, madenler ve piknikçiler eliyle tahrip ediliyor.

Son yıllarda Dersim doğasına zarar veren madenlere, HES’lere bir de piknikçiler eklendi. Yaz aylarında Elazığ, Diyarbakır, Bingöl, Malatya gibi çevre illerden gelen günübirlik piknikçiler, Munzur Vadisi, Pülümür Vadisi ve Munzur Baba Gözelerini mesken tutmuş durumda. Aşırı ziyaretçi akını nedeniyle hem doğa hem de koronavirüs pandemisi nedeniyle halk sağlığı risk altında.

Munzur ve Pülümür Vadilerinde bu manzalar var: piknikçilerin ardında bıraktığı çöpler

Çevre ve toplum sağlığı tehdit altında!

Her gün onbinlerce piknikçinin piknik yaptığı bu alanlar, aşırı insan yoğunluğu ve etrafa bırakılan çöpler nedeniyle ciddi bir tehlike altında. Çöpünü piknik yaptığı yere bırakan, su ve bira şişelerini Pülümür ve Munzur Nehri’ne atan, çevreye verdiği zararın farkında olmayan piknikçiler yüzünden Dersim doğası ağır bir tahribat altında.

Yetersiz altyapı nedeniyle Dersim, bu aşırı ziyaretçiyi kaldırabilecek kapasiteye sahip değil.

Vadilerde rastgele çadır kurulan yerlerde, WC ve çöp gibi temel ihtiyaçları gidermek için hiç bir tedbir alınmıyor. Bu yüzden çevre ve toplum sağlığı ağır bir tehdit altında. Milli Park statüsünde olan Munzur Vadisi’nde piknik yapılması yasak olmasına rağmen kimse bu yasaklara uymuyor, burayı korumakla yükümlü olanlar ise ortalıkta görünmüyor.

Bu alanları korumakla yükümlü olan Tunceli Valiliği, Milli Parklar ve Doğa Koruma Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Müdürlüğü ise yaşanan doğa katliamını sadece seyretmekle yetiniyor. Görevini yerine getirmeyen yetkililer yüzünden doğamız yok ediliyor.

Dersim Belediyesi, Pülümür Belediyesi ve Ovacık Belediyesi bu alanlara müdahale edemiyor. Bölgeler İl Özel İdaresinin denetim bölgesi ancak bu kurum buralardaki çöpleri dahi toplamıyor.

DEDEF: Munzur ve Pülümür Vadisi tehdit altında

Yoğun ziyaretçi akını nedeniyle Pülümür ve Munzur Nehri de büyük zarar görüyor. Türkiyenin içilebilir en kaliteli, temiz suyu olan Munzur suyu ve nehri hızla kirletiliyor.

Ovacık’ta bulunan Munzur Baba ziyareti ve Gözeleri de yoğun ziyaretçi trafiği nedeniyle tehdit altında. Yöre Alevileri için kutsal olan Gözeler artık dua edip çıra yakmak, kurban kesmek için gidilen yer olmaktan çıkmış; piknik alanı ve ticarethaneye dönüşmüş. Bu ziyareti korumakla yükümlü olan Ovacık Kaymakamlığı görevini yerine getirmiyor. Üstelik koronavirüs pandemisi olmasına rağmen!

Burası Munzur Gözeleri. Piknikçiler çöplerini bırakıp gitmiş!

Yaşanan ekolojik tahribata dikkat çeken Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), yetkilileri duruma müdahale etmeye çağırıyor.

Günübirlik çevre illerden gelen piknikçilerin turist olmadığına dikkat çeken DEDEF, piknikçilerin şehrin ekonomisine katkısının olmadığını vurguluyor.

Pülümür Vadisinde yer alan işletmelerin de doğaya verdiği zarara dikkat çeken DEDEF, konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Pülümür vadisi boyunca ticari faaliyet yürüten işletmelerin tamamının çevresi,araç park alanları, işletmeye yakın karayolu çevresi çöp yığını haline gelmiş durumda.. Bu işletmeler çöplerini muhafaza etme, nehir ve çevre kirliliğine karşı önlemler alma noktasında sorumludurlar. İlgili işletmelerin bağlı bulunduğu muhtarlıklar soruna duyarsız davranmaktadırlar.. Belirtirlen yerler Merkez ve Pülümür Belediyeleri mücavir alanları dışında olduğundan İl Özel İdaresi ve diğer kurumlarda hizmet verme ve diğer denetim görevlerini yerine getirmemektedirler. Pülümür vadisi karayolu boyunca ticari faaliyet yürüten Pax Köprüsü, Sinan, Marçik, Kavacık, Teyna, Kara Haydar, The Geyik, Rojgöl, Kardeşler, Gözebaşı, Baran, Zağge adlı işletmeler tesislerini ve çevreleyen alanları temiz tutmakla yükümlüdürler.

Tepki var duyan yok!

4 günlük bayram tatilinde yüzbinlerce insanın akın ettiği Dersim’de yaşanan ekolojik tahribata yöre halkı da tepkili. Pandemi nedeniyle yoğun ziyaretçi akınının bölge halkının sağlığını tehdit ettiğine dikkat çeken vatandaşlar, Tunceli Valiliği’nin duruma müdahale etmesi için çağrı yapıyor.

Yoğun ziyaretçi akını nedeniyle oluşan çevre ve doğa kirliliğine tepkiler giderek artıyor. Sosyal medyada tepkisini dile getiren vatandaşlar, yetkililerin duruma sessiz kalmasını protesto ediyor.

https://twitter.com/onurkose62/status/1290209170491232256
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − fifteen =

More in Dersim

To Top