Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

FDG: Aygün Derhal Serbest Bırakılmalı

Diaspora

FDG: Aygün Derhal Serbest Bırakılmalı

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. İşte o açıklama:
Dersim Milletvekili, Dersim’in onuru Hüseyin Aygün PKK tarafından 12 Ağustos 2012 tarihinde saat 18:3o civaralarında  Ovacık yolunda kaçırılmıştır.Sayın Aygün onlarca yıldır Dersim’de insan hakları savuculuğu yapmakta, Dersim 1937-38 Soykırımının tanılması için çalışmakta, Alevi Halkının savunuculuğunu yapmaktadır ve ölüm sınırında olan Kırmancki/Zazaki dilinde çalışmalar yapmaktadır.Hüseyin Aygün Dersim Halkının Dersim kimliğinin savunucusudur, onurudur, gerçek temsilcisidir. Hüseyin Aygün kaçırılması Dersim halkının iradesine yapılmış bir müdaheledir. Dersim Halkının iradesine yönelik bu saldırıyı şiddet ile kınıyoruz ve Sayın Aygün’ün darhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Dersim Halkı tarihinde kendi kahramanlarına, öz evlatlarına daima sahip çıkmayı bilmiştir Hüseyin Aygün’e de sahip çıkmayı bilecektir.Halkımızı tepkilerini sağduyulu bir biçimde dile getirmeye, provakasyonlardan ve Dersim Halkı ile kardeş Kürt Halkı karşı karşıya getirmek isteyen davranıştan uzak durmaya çağırıyoruz.Operasyon bahanesi ile Sayın Aygün’ün başına gelecek her olumsuzluktan Devlet ve PKK sorumlu olacaktır.Sayın Aygün’ün kaçırılmasını ve yapılacakları görüşmek üzere FDG ve bütün bileşenleri duyarlı Dersimliler ve Alevi Dernek temsilcileri yarın Köln’de geniş bir toplantı yapacaklardır. Federasyonumuz daha geniş açıklamayı yarın yapacaktır. Bütün Dersimlileri, insan hakları savunucularını, özgürlükten ve barıştan yana olanları duyarlı olmaya davet ediyoruz. Herkres çevresine haber versin en yakın dernek ile irtibata geçsin.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
4 Comments

4 Comments

 1. yildiz

  12/08/2012 at 22:05

  sayin Huseyin Aygünün derhal serbest birakilmasi istiyoruz.
  Onurumuz, gururmuz Huseyin Aygun, yanindayiz.

 2. Welat

  13/08/2012 at 07:18

  Sn. Hüseyin Aygün Tunceli Halkinìn temsilcisidir. Tunceli Halki tarafindan secilmistir. Fasist, irkci, katliamci ve 1937-1938 daglarimizi ve cesmelerimizi kana ceviren CHP Partisinin tunceli temsilcisidir.

  Dogrudur. Tunceli`nin temsilcisidir.

 3. Dersiml

  13/08/2012 at 07:32

  Eskiden eşkiyalar dağa adam kaldırırlarmış. Halkımıza yaptığınız faşist baskıya yeter artık diyoruz. Hüseyin Aygün derhal bırakılmalıdır!

 4. Huseyin Aytac

  01/09/2012 at 03:33

  Huseyin Aygunun serbest birakilma istegi tabi cok dogal ve hakli bir istekti,yanliz yoruma baktigimda eskiden eskiya daga adam kaldirirlarmis diye bir yorum okudum vede Dersimli isimli bir nickle yazan arkadas,sahsen yadirgadim,eskidende simdide adelet yokki dagi kiyasliyorsunuz var olan anlayisla dagin adeleti devamli var olan adeleti kiyaslamak ne kadar dogru ve dagi kucumsemek ve adeletsizmis gibi gostermek var olan oteritenin adeleti tarih boyunca adeletsizlikler uzerine kurulmustur kiyaslamayi dogru yapmak lazim….tesekurler

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 14 =

More in Diaspora

To Top