Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi piri Bava Memed Hakk’a yürüdü

Alevilik

Alevi piri Bava Memed Hakk’a yürüdü

Uzun yıllardır  İsviçre Basel Alevi-Bektaşi Birliği’nde Alevi toplumuna ve Cenab-ı Hakk’ın yoluna hizmet eden Kureyşan Ocağı mensubu Bava Memed (Mehmet Polatlı) Hakk’a yürüdü.


Bava Memed, 11 Şubat 2018’te İsviçre’nin Basel kentinde Xızır cemi bağladıktan sonra Hakk’a yürüdü.

Bava Memed, bugün (14 Şubat) İsviçre’de düzenlenen cenaze erkânından sonra toprağa teslim edildi.

Nur cemaliyle, gülen gözleriyle ve Hak-Muhammed-Ali Yoluna verdiği hizmetlerle Seyyid Bava Memed’i ve onun şahsında Hak-Muhammed-Ali Yoluna hizmet eden cümle Pirlerimizi ve Analarımızı rahmetle anıyoruz.

Dersimnews.com
____________________________________

Bava Memed kimdir?

Seyit Kureş Evlatlarından Pir Mehmet Polatlı Dersim’in Pülümür kazasında dünyaya geldi. Yıllar sonra İsviçre’nin Basel kentine yerleşti. Ama yoluna ve ceddine bağımlılığı her zaman devam etti. Alevi örgütlenmesinin Avrupa’da başlaması ile o da Hak yoluna talip olan Canlar ile beraber Basel Alevi Derneğinin kurucuları arasında yer aldı. Basel Derneğinde yol hizmeti verdi, pirlik hizmetini sürdürdü. Her yönü ile mükemmbel bir insan olan Bava Memed onurlu ve güvenilir bir kişiliğe sahipti. Derviş gibi yoluna, iqrarına, imanına, pirine, rayverine, mürşüdüne, eşine ve çocuklarına sadaketle bağlı örnek bir kişilikti. O dünyevi nevsenattan ve her türden saltanatdan arınmayı becermiş Hak Muhammed Ali yoluna adanmış gönlü zengin, cemali nurlu bir yol talibi ve piriydi.

PBava Memed, Avrupa’da kurulmuş olan Seyyit Kureş Ocağı Birliği’nin kurucu üyesiydi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × five =

More in Alevilik

To Top