Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

CHP Dersim Adayı Aytaç’tan FDG’ye Mektup

Diaspora

CHP Dersim Adayı Aytaç’tan FDG’ye Mektup

CHP Dersim Belediye Başkan Adayı Hızır Bahtiyar Aytaç, FDG eşbaşkanlarına gönderdiği mektupta Dersim’e Dersimlilerle beraber hizmet etmek için aday olduğunu açıkladı. 

hizir-bahtiyar-aytac

CHP Dersim Belediye Başkan Adayı Hızır Bahtiyar Aytaç

Dersimnews.com – CHP Dersim Belediye Başkan Adayı Hızır Bahtiyar Aytaç, FDG Eşbaşkanları Leyla Gündüzkanat ve Metin Bozdağ‘a hitaben yazdığı mektupta Dersim seçimlerine ilişkin görüşlerini yazdı. Mektup Gazete Çıla‘nın internet sitesinde yayımlandı.

Çıla’nın haberine göre Hızır Bahtiyar Aytaç, Dersim’i Dersimlilerle beraber yönetmeye talip olduğunu söyledi.

Mektubunda Dersim’in nasıl insansızlaştırıldığına vurgu yapan Aytaç:

“Dersim nüfusu en fazla azalan iller arasında yer almaktadır. Kutsal topraklarımızda 1965 yılında 154.000 insan yaşıyordu aynı dönemde Türkiye’nin nüfusu 31 milyondu bugün ise Türkiyenin nüfusu 80 millyon ancak Dersim’de yanlızca 75.000 civarında insan yaşamaktadır. Köylerimiz virane, mezarlarımız sahipsiz durumdadır.”

“DERSİMİ BİRİKİM İLE HİZMET EDELİM”

FDG’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini ve destek verdiğini ifade eden belediye başkan adayı Dersim’in geleneklerine sahip çıkma çağrısı yapıyor:
 
Federasyonunuz Avrupa’da bulunan hemşerilerimizin dillerini, örf ve adetlerini koruma, tarihine sahip çıkma konularında önemli çalışmalar yaptı. Ben de pek çok hemşerimiz gibi uzaktan da olsa çalışmalarınızı saygı ile yakından takip ettim elimden geldiğince de yardımcı olmaya çalıştım. Avrupa’da Dersim’in hümanist kültürünü tanıtmak için çok başarılı çalışmalar yaptınız. Onlarca yıllık deneyiminiz var. Başta Almanya olmak üzere çok sayıda başarılı, politikacı, iş adamı, akademisyen vd. hemşerilerimizin olduğunu biliyor ve bunlarla gurur duyuyorum. Bu değerli birikim ile Dersim’de ve Avrupa’da birlikte çalışmak isterim.

 
“DERSİM KENDİNİ YÖNETEBİLMELİDİR”

Dersim’in dışarıdan alınan emirlerle yönetilmesine karşı çıkan Aytaç:

Dersim yetenekli, zeki insanlar diyarıdır, kendisini yönetme birikimine fazlası ile sahiptir. Dersim için başka yerlerde karar alınmasına gerek yok. Dersim’i Dersim’den Dersimliler ile birlikte yönetmeye talibim. Benim için önemli olan hemşerilerime hizmettir. Dürüst, şeffaf, katılımcı, kendi öz değerlerine sahip çıkan bir belediyecilik yapmak istiyorum. El ele verirsek umudu büyütür, kutsal topraklarımıza hizmet ederiz.

“SEÇİM DEMOKRATİK BİR YARIŞTIR BASKILAR KABUL EDİLEMEZ”

Her seçim öncesi “referandumdur”, “şu partiye oy verenler haindır” suçlamalarını yapan, “bu seçim bir tarihsel hesaplaşmadır” diye tehditlerde bulunup halkı birbirine düşman etmeye çalışan, Dersim halkının iradesini hiçe sayan ve seçim sonrası yenilgiyi kabul etmeyerek seçim bürolarına saldıran BDP’nin davranış ve düşüncesinin aksine Hızır Bahtiyar Aytaç’ın birleştirici ve kardeşlik duygusunu öne çıkaran mesajlar verdiği görülüyor.

“Seçim demokratik bir yarıştır, hizmet yarışıdır. Aday olmuş diğer arkadaşlarda hemşerilerimizdir, kardeşlerimizdir. Seçim vesilesi ile kimsenin kimseye kötü söz söylemesi, ötekileştirmesi yada baskı yapmasını doğru bulmam. Her seçim sonrası küskünlüklerin yaşanması kardeşlik hukuğuna değildir. Ben hizmet etmeye adayım, Dersim halkına emir vermeye yada dayatmalarda bulmaya gelmiyorum. Dersim halkının bir ferdi olarak onlardan aldığım yetki ile onlarla beraber hizmet etmeye talibim.

IMG_7282

“DERSİM İKRAR TOPLUMUDUR”
Erdoğan’ın Dersim’e ve Kılıçdaroğlu’na gizli bir tuzak hazırladığına dikkat çeken Aytaç iqrar toplumu olan Dersim’in hemşerisine sahip çıkarak Erdoğana gereken cevabı vereceğini dile getiriyor.
“Kemal Kılıçdaroğlu çok değerli bir hemşerimizdir, tertemiz bir politikacıdır. Yolsuzlukları ve hırsızlığı ayyuka çıkmış Erdoğan bizi canevimizden vurmak isteyecektir. Sayın Kılıçdaroğlu’na karşı “senin hemşerilerin sana güvenip oy vermiyor sen mi Türkiye’yi yöneteceksin” diyerek saldırmaya hazırlanıyor. Erdoğan’ın unuttuğu bir şey var: Dersim Halkı erdemli bir halktır, vefalıdır, kendi değerlerine sahip çıkma bilinci olan bir İqrar toplumudur. Erdoğan’a esaslı bir cevap vereceğine olan inancım tamdır.
Sizlerin katkı ve önerilerini önemsediğimi bir kez daha belirtmek isterim.
Dostça selamlarımla
Hızır Bahtiyar Aytaç – CHP Dersim Belediye Başkan Adayı 
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 14 =

More in Diaspora

To Top