Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kassel’de 4 Mayıs Dersim Tertelesi Anması Yapıldı

Diaspora

Kassel’de 4 Mayıs Dersim Tertelesi Anması Yapıldı

Kassel Alevi Derneği, 4 Mayıs Dersim Tertelesini Anma gününde panel düzenledi.

 

kassel-4mayis

4 Mayıs Dersim Soykırımını Anma günü  Avrupa’nın değişik ülke ve şehirlerinde anma etkinliklerine sahne oldu. Bu etkinliklerin biri de Almanya’da Kassel Alevi Derneğinde düzenlendi.

4 Mayıs 2014 tarihinde Kassel Cem evinde yapılan anmaya, Dersim 38 Sözlü Tarih Derneği başkanı Mehmet Gülmez de konuşmacı olarak katıldı.

Anma, Dede Erim Aygün tarafından dua eşliğinde saygı duruşulya açıldı.

Derneğin gençlerinden Okan Romancı  Dayé Dayé ağıtı ile başlayarak beğeni toplayan bir dinleti yaptı.

Dersim 38 sözlü tarih derneği başkanı Mehmet Gülmez, açış konuşmasında özetle Alevilerin Mısır dan Balkanlara kadar tahi süreçte uğradıkları soykırımlara ve nedenlerine dikkat çekti. Üç yılı aşkın süredir Suriye de yaşanan Alevi katliamları konusuna da değinerek İran ve Lübnan hariç tüm müslüman ülkelerin batılılarla beraber nasıl bu katliamlara destek verdiklerinin altını çizerek AKP nin Anadoluyu Suriyeye çevirme planlarının hazırlığında olduğunu hatırlatarak, Anadolu Alevilerini zor bir dönemin beklediğini belirtti.

Kürt hareketinden beklenen Demokrasi mücadelesinin  neredeyse hayal noktasına geldiğini, Alevilerin, özellikle Dersimlilerin Kürt  mücadelesinde gösterdikleri fedakarlığın Kürt hareketi tarafından hiç umursanmadığı gerçeğinin artık alenen belli olduğu dönemdeyiz dedi.

Almanca hazırlanmış kısa bir Dersim 38 soykırım süreci izlendikten sonra, 1240 Babai başkaldırıları karşısında İslam, Hırıstiyan, Gürcü, Kürt, Frenk, Arap ve Selçukluların ittifak ordularının detayları, 1514 Amasya protokolü, Çaldıran savaşı ve İdrisi Bitlisi Yavuz Selim ittifaklarından başlayarak, Koçgiri, Dersim, Maraş, Malatya, Sivas, Çorum, Gazi gibi Alevi soykırım ve katliamlarını anlattı. Çorum, Gazi, Maraş Dersim hiç fark etmez, bu acılar Alevilerin ortak acılarıdır. Kassel Alevi Derneğinin üyelerinin çoğunluğunun iç Anadolu alevileri olması itibariyle Dersim soykırımının kurbanlarını anmalarının memnunluk verici olduğuna dikkat çekildi.

Dernek başkanı  İhsan Dilber konuşmasının başında, anmaya gösterilen yoğun ilgiden memnuniyetini belirterek teşekkür etti

Biz Aleviler, bir sürü sorun ve görevi birbirine karıştırarak çözümü zor ağır sorunların altına girme alışkanlıklarından kurtulmalıyız.

Halbu ki, Alevilerin kendilerine dayatılan asimilasyonlardan, yoketme saldırılarından kendilerini koruyacak, kurtaracak eylemlerin öncelikli olduğunun bilinciyle hareket etmeleri gerekir.

Bir aile kendi evinin işlerinde, sorunlarında, acılarında ve sevinçlerinde birleşemezse, başarı şansı olamaz. Irk, dil, yöre, farkı asla gözetilmeden Aleviler önce kendi sorunlarının çözümü için birleşmelidir. Kendi sorunlarının çözümünde birleşemeyen Alevilerin başka mazlumların ezilenlerin sorunlarının çözümünde nasıl etki sahibi olacaklar?

Dernek başkanı Dilber, örgütlenme, eğitim sorunlarının altını detaylarıyla anlatarak, Alevilere dayatılacak yeni soykırımların engellenmesi, Alevi öğretisi temelinde örgütlenme, birleşme ve güçlenme ile olur görüşünün altını çizdikten sonra, Anadolu da çok tehlikeli bir sürecin Alevilerin önünde olduğuna özellikle dikkat çekerek kapsamlı konuşmasını şöyle sonuçlandırdı.

Hiç bir Alevi, Alevi örgütlerine uzaktan akıl vermesin. Alevi örgütlenmenin içinde yer alarak, emek vererek görevini yaparken, aynı zamanda akıl vericiliğini de böylelikle icra etmelidir.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =

More in Diaspora

To Top