Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Seyitleri Elazığ’da Anılacak

Dersim 38

Dersim Seyitleri Elazığ’da Anılacak

15 Kasım 1937 yılında idam edilen Dersim Seyitleri için idam edilişlerinin 75. yıl dönümünde Elazığı Buğday Meydanı’nda anma yapılacak.


Dersimnews.com-
15 Kasım 1937 yılında Elazığı Buğday Meydanı’nda idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşları için idam edilişlerinin yıl dönümünde Elazığ Buğday Meydanı’nda anma yapılacak. Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu tarafından yapılacak olan anma saat 11.30’da Buğday Meydanı‘nda gerçekleşecek.

Anmaya  Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, yazar Sema Kaygusuz, yazar, şair ve yayıncı Murathan Mungan, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu temsilcileri, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük, FDG Genel Başkanı Yaşar Kaya, FDG Yönetim Kurulu üyesi  araştırmacı yazar Mehmet Gülmez ve Avukat Cihan Söylemez, derlemeci,yazar ve Tij Yayınları’ın kurucu Hawar Tornêcengi katılacak.

Tarih: 15 Kasım 1937
Yer: Elazığ Buğday Meydanı
Saat:11.30

75 YILDIR MEZARLARI BİLİNMİYOR

15 Kasım 1937 yılında idam edilen 7 Dersim Seyidi’nin mezar yeri bugüne kadar öğrenilemedi. Dersimliler devlet tarafından hukuksuz bir şekilde idam edilen atalarının mezar yerlerini öğrenmek istiyor.

15 Kasım 1937 yılında idam edilen Dersim Seyitleri (Ağlarê Kırmanciye)

1- Aliye Mirzê Sili (Pilê aşıra Demenu ra)-Demanan Aşiret Lideri
2- Lazê Civrail Ağay Hesen Ağa (Pilê aşıra Demenu ra) – Demenan Aşiret Liderlerinden
3-Lazê Qemer Ağay Findik Ağa (Pilê aşıra Wusvu ra) – Kamer Ağa’nın oğlu Yusufanlı Fındık
4- Wusênê Seydi (Pilê aşıra Kuresizu ra) – Kureyşan Ocağı Piri
5- Sey Rıza (Pilê aşıra Avasu) – Abbasan Aşiret Lideri
6- Lazê Sey Rızay Resik Uşen – Seyit Rıza’nın oğlu
7- Hesenê Ivraimê Qıji (Pilê aşıra Kuresızu) – Kureyşan Ocağı

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. Ismail Yueceer

  15/11/2012 at 00:26

  FDG tarafindan ilk basin aciklamasi 2009 yilinda yapilmisti. Bu sene de yine Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu tarafindan bu onurlu girisimin yapilmasi,tamda onurlu dersim cocuklarinin yapmasi gerekeni,yapmaktadir. FDG Dersim örgütlenmesinin tek bagimsiz örgütüdür. FDG hic bir siyasi ve ideolojik yapilanmanin arka bahcesi degildir ve olmiyacaktir da.
  Elazig`daki anmaya katilan,basta sayin vekilimiz Hüseyin aygün”e ve diger tüm duyarli ve onurlu katilimcilara en icten selam ve sevgilerimi iletiyorum. Umarim 2013 anmasi onbinlerce dersimli ve gercek dersim dostlarinin katilimi ile gerceklesecektir.

  Dersimin onurlu cocuklari artik davalarina sahip cikiyorlar.Seyit Rizanin idama giderken haykirdiklari, simdi yeni yeni anlasilmaktadir ve sahiplenilmektedir.

  Dersim soykiriminin hesabi demokratik yollardam mutlaka sorulmalidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen + sixteen =

More in Dersim 38

To Top