Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Katliamından 78 Yıl Sonra Gerçekleştirilen İlk Kazıda 13 Kafatası ve Bir Mühür Bulundu

Dersim

Dersim Katliamından 78 Yıl Sonra Gerçekleştirilen İlk Kazıda 13 Kafatası ve Bir Mühür Bulundu

19Hozat’ın Bargini Köyü Seka Sure bölgesinde öldürülen 24 kişi için açılan toplu mezardan 13 kafatası ile birlikte baş ve çene kemikleri, boş mermi kovanları ve  muhtar mührü bulundu.

Dersimnews.com – Dersim Katliamı sırasında katledilen Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin yakılarak katledildiği toplu mezarda başlatılan kazı sona erdi. Hozat ilçesine bağlı Bargini köyünde, Hozat Cumhuriyet Savcısı Hasan Toy denetiminde sürdürülen kazı çalışmalarında 13 insana ait kafatası ve bir mühür bulundu.

Dersim 38 Katliamına ait toplu mezar - Bargini - 1938

Dersim 38 Katliamına ait toplu mezar – Bargini – 1938

Kazılarda insanlara ait takılar ve bazı eşyalar da bulunurken, eşyalar koruma altına alınarak Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek. Kazılar Dersim katliamına ilişkin atılan ilk adım olma özelliği taşıyor.

Uzmanlar şu ana kadar rastlanan en önemli delilin kayıplar arasında yer alan ve o dönem ismi Bargini olan Karabakır Köyü Muhtarı Hasan Canan’a ait mührün bulunması olduğunu, bu durumda kemiklerin 24 kişiye ait olma olasılığının çok güçlendiğini söyledi.

Canan ve Baran ailelerinin iddiasına göre, yakınlarının öldürüldüğü olay 14 Ağustos 1938 tarihinde meydana geldi. Dersim Harekâtı sırasında aralarında kadın ve çocukların da olduğu 24 kişi Saka Sure mevkiinde öldürüldü. Öldürülenler toplu halde gömüldü.

DAVA SÜRECİ

Olay yerinde kazı yapılması için yaptıkları ilk başvuru, zamanaşımı nedeniyle reddedilen ailelerin avukatı Cihan Söylemez; Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Mahkeme, Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği takipsizlik kararını kaldırdı.Mahkeme olayla ilgili etkin soruşturma yürütülmesi gerektiğine hükmederek kazı yapılmasını kararlaştırdı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 7 =

More in Dersim

To Top