Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Bu Toprakların İlk Çapulcuları Dersimlilerdi

Dosya

Bu Toprakların İlk Çapulcuları Dersimlilerdi

1937-38 yıllarında devletin Dersim’deki katliamına karşı direnen Dersimliler 1937 yılına ait gazete küpürlerinde  “çapulcu” olarak  tanımlanıyordu. İşte o gazete küpürleri….


Dersimnews.com/ÖZEL HABER
Başbakan Erdoğan’ın kendisini protesto eden  milyonlarca insanı “birkaç çapulcu” diye tanımladı. Şuan en gündemdeki kelime “çapulcu”. Peki bu topraklarda kimler için çapulcu deniyordu? 1937 yılına ait gazete küpürlerinde devlete karşı direnen Dersimliler içinde “çapulcu” yada diğer anlamıyla “sergerde” deniliyordu.
Toprakların ilk çapulcuları Dersimlilerdi. Çünkü Dersimliler devletin katliamına karşı direniyordu. Meşru müdafaa haklarını kullanıyorlardı. Devletin zulümüne karşı direniyorlardı.  O yüzden devlet onları çapulcu olarak görüyordu.

Bugünde Başbakan Erdoğan’ın baskıcı rejimine karşı direnen milyonlarca insan Erdoğan’ın gözünde çapulcu.
1937 dönemine ait gazete küpürleri

 

Çapulcu Dersimliler Hesap Verriyorlar

Çapulcu Dersimliler Hesap Verriyorlar

 

Çapulcular teslim oldular

Çapulcular teslim oldular

 

Otuz iki çapulcu daha yakalandı

Otuz iki çapulcu daha yakalandı

 

Sergerde Ali Şir nasıl öldürüldü?

Sergerde Ali Şir nasıl öldürüldü?

 

30 sergerde öldürüldü

30 sergerde öldürüldü

 

Dersimin son Sergerdesi

Dersimin son Sergerdesi

 

 

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. munzur

  06/06/2013 at 20:39

  BİZLER İÇİN YENİ DİRENME SÜRESİ BAŞLADI EYLEMLERE HAZIR OL DERSİMLİ….

  Resmi Belgelere göre:Dersim Pülümür Vadisi’nde 16; Munzur Vadisi’nde 11; Dersim-Harput Karayolu güzergahında 4 adet olmak üzere toplam 31 adet Gözetleme Karakolu inşaası için resmi süreç başlamış…BİR DE Munzur ve Pülümür Vadisi boyunca vadilerin tabanı baz alınarak vadiler boyunca 400 metrelerik sahada boydan boya ağaç kesimi yapılması kararlaştırılmış…

  Barış Yıldırım admin bunu haber yap acillll

 2. Wien

  06/06/2013 at 20:40

  Arsivlerimiz oldukca kanitta olacaktir ki biz simdiki fasitlere daha Iyi hesap soralim

 3. dersim mameki

  06/06/2013 at 21:43

  Ancak bir dersimli bilir kimliyinde tunceli yazmanin bedellerini kimi zaman hayata tutunmak icin katillerimize sarilmak zorunda kaldikkimi zaman elazigliyiz dedik kimi zaman ses cikarmadan hayatin icinde eriyip gittik yuzbinlercesi koy toprak memleket hasretiyle yanip tutustu bizimde bir koyumuz olsa bizde yazlari koye gittik diyebilseydik kemalistsin dediler ama hic dusunmediler kemalizme ilk karsi cikan iboyu neden sever bu dersimliler dersimli oldugu icin ise alinmadi makama getirilmedi askerde guvenilmedi hep arkasindan fisiltilari duydu cogu dayanamadi bu eziyete avrupalarda surgun halde yasamaya gitti kimisi kaldi direndi kimisi icindeki atesiyle oylece yasadi sevelim sevmeyelim pkk yle biraz kendimize geldik kurdlerlede varoldugumuzu gosterdik lutfen dersimlileri eski gunlerine goturmeyin dersime bisey olsa once diyarbakir hakkari cizre yurur o taksimdekiler yada chp yada o cakma solcular kendimize gelip silkelenmeliyiz bizi korku duvarlarina mahkum etmek isteyenlere tokadi vurmaliyiz kendi ormanlarimiz dogamiz icin ayaklanmaliyiz ordaki cakma solcularin gozunde dersimliler bolucu teroris vatan hainidir bunun zararini yine dersimliler ceker

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen + 11 =

More in Dosya

To Top