Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

DKD’den Barış Yıldırım’a Tepki!

Dersim

DKD’den Barış Yıldırım’a Tepki!

Dersim Kültür Derneği , Dersim Katliamı nedeniyle 1 milyon liralık tazminat davasına açanlara sert tepki gösterdi.

Dersim News/Dersim – Dersim Kültür Derneği (DKD) tarafından düzenlenen basın toplantısında, Dersim Katliamı nedeniyle tazminat taleplerine tepki gösterildi.

Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan, “Dersim politikasını sürdüren AKP’nin özrüne sarılarak tazminat talebinde bulunanlar bu durumu nasıl izah ediyorlar. Daha atalarımızın mezar yerleri belli değilken bu acelenin sebebi nedir? Dersim halkının uğradığı soykırımı kim, ya da kimler hangi hakla maddi tazminat konusu yapabiliyor. Dersim halkının yaşadığı vahşete maddi değer biçmeye kalkışanlar, umarız ki bunu bilinçli bir şekilde yapmamış olsunlar” dedi.

“DERSİM SOYKIRIMINI RANTA ÇEVİRMEK İSTEYENLER VAR!”

Dersim’de avukat Barış Yıldırım’ın 1938 Dersim olaylarında yaralanan 84 yaşındaki Ali Doğan adına Cumhurbaşkanlığı makamı hakkında 1 milyon liralık tazminat açmak için mahkemeye başvurmasına, Dersim Kültür Derneği tepki gösterdi. Dersim Kültür Derneği’nde basın toplantısı  yapan Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan, Dersim halkının 1937-38 yıllarında soykırıma uğradığını söyledi.Bu olaylarla ilgili zaman zaman beklenilmeyen tartışmaların yaşandığını söyleyen Mükan, tartışmaların Dersim halkının iradesinin yansımasına olanak tanınmadığını belirtti. Mükan, şöyle dedi:

“Dersim halkının uğradığı soykırımı kim, ya da kimler hangi hakla maddi tazminat konusu yapabiliyor. Dersim halkının yaşadığı vahşete maddi değer biçmeye kalkışanlar, umarız ki bunu bilinçli bir şekilde yapmamış olsunlar. Son günlerde yine konsept gereği medyada parlatılan tazminat taleplerine dair gelişmeler yürek burkucudur. Meselenin siyasi ve insani yönünü hiçe sayıp parasal yönünü öne çıkaran girişimler bu soykırım kurbanlarının kemiklerini sızlatacak niteliktedir. Tarihinde onurlu ve zulme karşı dik durmasını bilmiş Dersim halkı böylesi bir pespayeliğe, düşkünlüğe gereken cevabı verecektir.”

38 ANMASINA KATILANLARA SORUŞTURMA AÇILDI

Mükan, dernek üyelerinin 1937-38’de yaşananları protesto etmek için düzenledikleri basın açıklamasına katıldıkları için tutuklandıklarını ve haklarındaki iddianamade, açıklamanın suç sayıldığını söyledi. Mükan, şöyle dedi:

“Dersim halkının maruz kaldığı zulüm ve asimilasyon sistematik bir devlet politikasıdır. Bu sistematik asimilasyon politikalarının dümeninde dün CHP vardı, bu gün AKP var. Dersim’de yaşanan soykırımı alelacele, üstünkörü bir özürle geçiştirmeye çalışanların tek gayesi kendi çıkarlarına kar devşirme çabasıdır. Hal böyleyken, son günlerde gazete manşetlerini süsleyen tazminat talepli dilekçeler ve davalar tarihin kemiklerini sızlatır niteliktedir.

TAZMİNAT İSTEMEK HANGİ AKLA HİZMETTİR

Devletin sürekliliği içersinde dümende olan ve bu gün barajlar, karakollaşma, cemaatleşme gibi araçlarla devletin Dersim politikasını sürdüren AKP’nin özrüne sarılarak tazminat talebinde bulunanlar bu durumu nasıl izah ediyorlar. Daha atalarımızın mezar yerleri belli değilken bu acelenin sebebi nedir? Dersim halkının uğradığı soykırımı kim, ya da kimler hangi hakla maddi tazminat konusu yapabiliyor. Dersim halkının yaşadığı vahşete maddi değer biçmeye kalkışanlar, umarız ki bunu bilinçli bir şekilde yapmamış olsunlar.”

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz hafta , Dersim Katliamında  ağır yaralı kurtulan Ali Doğan’nın avukatu Barış Yıldırım Cumhurbaşkanlığı’na tazminat davası açtı. Yıldırım  devletten 1 milyon TL tazminat talep etti.

Avukat Barış Yıldırım açtığı tazminat dava nedeniyle  eleştiriliyor. Tazminat davasına tepki gösterenler avukat Barış Yıldırım’ın  Dersim davasını kişisel çıkarları için kullanmakla suçluyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + eighteen =

More in Dersim

To Top