Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

BDP’nin Dersim’e Bakış Açısı Değişiyor mu?

Haberler

BDP’nin Dersim’e Bakış Açısı Değişiyor mu?

Konferansa çağırılan isimlerin neredeyse tamamına bakıldığında, konferansın bilimsel-akademik bir tartışma zemininden uzak, Kürt resmi tarihi ve tezlerinin yeniden üretilmesi dışında bir anlam ifade etmeyeceği görülmektedir.

BDP’NİN DERSİM’E BAKIŞ AÇISI DEĞİŞİYOR MU?

Dersim News/Analiz

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 25-26 Şubat tarihlerinde Ankara’da “Dinmeyen Çığlık: Dersim, Hakikat ve Yüzleşme” başlığıyla bir konferans düzenleyeceğini duyurdu. Tam da “BDP’nin Dersim politikası değişiyor mu?” sorusuna cevap arandığı bir dönemde, BDP tarafından Dersim’e ilişkin bir konferans düzenlenmesi, Dersim meselesinde BDP’nin değişim yaşayıp yaşamadığını ortaya çıkaracak gösterge olması açısından önemli bir yerde durmaktadır. Peki, nedir BDP’nin Dersime yaklaşımında değişim sinyali veren iki temel olay sırasıyla onlara bakalım;

Şerafettin Halis: “Dersim Kürttür Politikası Terkedilmelidir

BDP’nin Dersim’e yaklaşımında değişim sinyalini veren ilk ve en önemli olay, Dersim eski milletvekili Şerafettin Halis’in  2-3 Ekim 2010 tarihinde BDP Parti Meclisi toplantısındaki Dersim çıkışı olmuştur. Toplantıda Halis’in, Parti bugüne kadarki Dersim ezberini bozmalıdır, Dersim’in sosyolojik ve tarihi yeni bir analize ihtiyacı vardır, Dersim’e Kürdi bir bakış açısıyla değil, Dersimi bir bakış açısıyla yaklaşılmalıdırşeklindeki çıkışı hatırlanacağı üzere basına da yansımıştı. Dersim ve Kürt hareketi açısından tarihi bir çıkış olmasına rağmen, Halis’in belirlemeleri, BDP tarafından görmezden gelinmiş ve hatta Halis’in 24. dönem milletvekili adayı yapılmamasında Dersim çıkışının etki ettiği yönünde haberler de yayınlanmıştı.

Selahattin Demirtaş: “Dersim Halkına Karşı Bir Özür Borcumuz Var

İkinci olay ise, geçtiğimiz günlerde Dersim’e gelen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tarafından Dersim’de yapılan konuşmaydı. Demirtaş, “Dersim halkının bize verdiği desteğe rağmen elbette ki biz de onların layık olduğu hizmeti sağlamakta yetersiz kalmışızdır. Bu yüzden Dersim halkına karşı bir özür borcumuz var. Ben bütün arkadaşlarım adına burada yaşanan bütün sorun ve sıkıntılardan, yetersiz hizmet ve siyasi faaliyetlerden birinci derecede sorumlu kişi olarak Dersim halkından özür diliyorumdiyerek BDP’nin Dersim’e yaklaşımında değişimler yaşanabileceğinin işaretlerini vermişti.

BDP’nin Dersim Konferansı: Batı Cephesinde Değişen Bir Şey Yok

Yukarıda bahsettiğimiz, değişim yaşanabileceğine dair işaretler neticesinde, “BDP değişecek mi?” tartışmalarının sürdürüldüğü bir süreçte, BDP’nin düzenlediği Dersim konferansı, BDP’nin Dersim’e yaklaşımında en ufak bir değişim yaşamadığının açık ilanı olmuştur. Konferansa çağırılan isimlerin neredeyse tamamına bakıldığında, konferansın bilimsel-akademik bir tartışma zemininden uzak, Kürt resmi tarihi ve tezlerinin yeniden üretilmesi dışında bir anlam ifade etmeyeceği görülmektedir. Konferans, BDP’nin “Dersim Kürttür” anlayışının devam edeceğinin nişanesidir.

BDP’nin Dersim’e ilişkin resmi tezinin dışında bir görüşe sahip tek bir insan çağırılmadığı gibi, kendi partilerinin milletvekilliğini yapmış ve Dersim’e ilişkin meclisteki ilk çalışmalara da imza atmış bir isim olan Şerafettin Halis de konferansta bulunmamaktadır. Acaba Halis’in PM toplantısında yapmış olduğu tespitleri konferansta yinelemesinden mi korkulmuştur? İkinci ve daha önemli soru ise “BDP, Dersim’den böyle mi özür dileyecektir?”

Not:Konferans programı aşağıdadır

Sosyal medyada paylaşın
        
   
14 Comments

14 Comments

 1. editor

  17/02/2012 at 12:35

  KONFERANS PROGRAMI
  Dinmeyen Çığlık: Dersim

  Hakikat ve Yüzleşme Konferansı

  25 ŞUBAT CUMARTESİ

  09:00 Kayıt
  09:30 Sinevizyon Gösterimi
  10:00 BDP Eş Genel Başkanı Açılış Konuşması

  1.OTURUM
  10:30-12:30 Osmanlı’dan Günümüze Devlet-Dersim İlişkileri
  Kolaylaştırıcı: Yüksel Mutlu

  Osmanlı Dönemi Devlet –Dersim ilişkileri -Ayşe Hür
  1937-1938 İsyan mı Soykırım mı? İsmail Beşikçi
  Abdülhamit Dönemi Dersim Raporları-Alişan Akpınar
  Zorunlu İskân ve Kimlik Deformasyonu-Mehmet Bayrak
  Tarih Yazımında 1937-1938 – Doç.Dr. Bülent Bilmez
  12.30-13.00 Tartışma

  13.00-14.00 Yemek Arası
  2. OTURUM

  14.00-15.30 Dersim’de Toplumsal Yapı, İnanç ve Kimlik
  Kolaylaştırıcı: Kazım Genç

  Kimlik ve Çok kültürlülük – Prof.Dr. Ali Tayfun Atay
  Kızılbaş İnancının Kimliğe Yansıması – Dr.Dilşa Deniz
  Dersim Aleviliği- Araştırmacı Erdal Gezik
  Coğrafya ve İnanç Sistemi açısından Dersim’de Toplumsal yapı ve özyönetim – Arş. Gör. Ercan GEÇGİN
  15.30-16.00 Tartışma

  16.00-16.30 Çay-Kahve Molası
  3.OTURUM
  16.30-18.30 Asimilasyon ve Resmi Kimliğin İnşası

  Kolaylaştırıcı: Hüseyin Güngör

  Bir Soykırım olarak Zoraki Dilsel Asimilason ya da Çok Dillilik ve Dil Boyutuyla İnsan Hakları -Prof.Dr. Tove Skutnabb-Kangas
  Etnisite, Dil ve Kimlik – Araştırmacı Yazar Munzur Çem
  Resmi Kimlik İnşasında Eğitim Politikası – Mesut Özcan – Munzur Dergisi
  Resmi Kimliğin İnşasında Sosyal Politikalar – Doç. Dr. Nazan Üstündağ
  18.30- Tartışma

  26 ŞUBAT PAZAR
  4.OTURUM

  10.00-12.00 Tarihle Yüzleşme ve Hakikat

  Kolaylaştırıcı: İmam Canpolat

  Tanık Zeliha Polat (Seyit Rıza’nın Torunu)
  Dersimin Sözlü Tarihi – Hüseyin Ayrılmaz (Dersim Gazetesi Yazarı)
  Geçmişle Yüzleşme – Prof. Dr. Mithat Sancar
  Hakikat ve Adalet Komisyonları Meltem Aslan
  Dersimde Hakikat ve Tarihle Yüzleşme -Yaşar Kılavuz Ank. Dersimliler Dern. Bşk.
  Uluslar arası Ceza Mahkemesi ve Türkiye ve Kürtler – Öztürk Türkdoğan- İHD Genel Bşk.
  12.00-12.30 Tartışma

  12.30- 13.30 Yemek arası

  5.OTURUM

  13:30-16:30 Dersim’in Bugünü ve Gelecek İnşası

  Kolaylaştırıcı: Hayri Ateş

  Merkezi İdare Yerel Yönetim İlişkileri – Edibe Şahin- Dersim Belediye Bşk.
  Dersim’de Barajlar Sorunu – Haydar Çetinkaya- Munzur Doğa Aktivisti
  Demokratik Özerklik – Demir Çelik- BDP Muş Milletvekili
  Dersim’de Dejenerasyon, yozlaştırma, gençlik sorunları – Gülcan Arık-Sosyolog
  İnanç, Vicdan Özgürlüğü, Sorunlar ve Talepler – Ali Doğan
  16:30- SONUÇ BİLDİRGESİNİN OKUNMASI VE KAPANIŞ

  • memed degirmenci

   29/08/2012 at 10:32

   Ben bu tür özür dileme vs.lerin altinda Dersimi bir Kürt bölgesi gösterme cabalarini olduguna inaniyorum.Bunlarin Dersime saygi gösterdikleri takdirde,Dersimi terk ettikleri takdirde inandirici olurlar.

 2. İbrahim Varlı

  17/02/2012 at 12:41

  munzur çem, erdal gezik, mesut özcan, hüseyin ayrılmaz, mehmet bayrak.. Bu isimlerin ortak noktası Kürtçü olmaları ve Dersim kimliğini inkar etmeleridir. BDP iş olsun diye konferans yapıyor. Kendin çal kendin oyna… Dersimliler BDP’nin samimiyetine inanmaz. Kendinizi kandırmayın.

  • dostmtd

   20/02/2012 at 18:35

   Editorden ricam yayınlanmasıdır,Saygılarımla MTD Mamıke Tunceli Dersim
   BDP gerek meclisde gerekse meclis dışında,düşüncelerini ve halklara bakışını net bi şekilde belirtmiş ve ispatlamıştır,buğün 10 binlere varan yönetici parti üyesi ve seçmeni tek bi çakı tırnak makası üzerinde yakalanmadığı halde çezaevlerindedir.Kendi çalan ve oynayan şakşakçıların kimlerin olduğunu Öncelikle DERSİM halkı bilir,kimse DERSİM halkı adına fikir yürütüp saygısızlık yapmasın…..
   Konferensa katılanları kürtçü ve DERSİM kimliğini inkarla suçlanılması,Biz binlerce öldürülen ecdadımızı,o tarihlerde(38)sadece kendi dilinde ağlayabilen göge avuçlarını kendi diliyle ettği duaalarla açan,halkımızın katline ortak,o tarihte ecdadımız kürt kimliğinden dolayı katl ve sürgün edildiğini hatırlatır,bu zulme kürt kimliğine olan kini ve düşmanlığı nerden geldiği belli olmayan yorumcuları saygı ve sevgiye davet ediyor,aksi durum ve düşünce katilleri aklamaktadır,,,,,bir daha bir daha düşünüp yorum yapmalarını diliyorum,,Bir DERSİM li ve 38 mağduru olarak,sevgilerimle….

 3. Koo Sur

  17/02/2012 at 14:20

  Ma welatê hode xeyle zofime, eve 4 million, 5-6 million, hem Alevi Zazay, hem Sunni Zazay, hem ki Alevike ewru Tirki u Kırdaşki qeseykenê kok ra zuyê/juyê.

  Biz sayı olarak az bir halk değiliz. Nufüsumuz kesin bilinmez, acaba nufüsumuz 4 milyon mu, Alevi ve Sunni Zazalarlan birlikte sayımız 5-6 milyon mu? Bugün Kürtçe ve Türkçe konuşan ve köken olarak bizden sayılan (yani dil değiştirip de dinini koruyabilen) bütün Alevileri de buna eklersek ufak bir halk olmadığımız görülür. Biz sayıca büyük bir halkız, ama politik ve ekonomik olarak çok zayıf bir halkız.

  Bu zayıflığımızdan dolayı Türkiye’de ve kendi topraklarımız üzerinde güçsüz, sürekli tehdit altında, şiddet dolu bir hayat içine haps edilmisiz. Cumhurriyet dönemindeki ağır katliamlar hep bize karşı ve hep bizim bölgelerde yapıldı, yani bütün Alevilere, ve Alevi ve Sunni Zazalara karşı yapıldı. Bugün bu kırık toplum, bu yaralı toplum üzerine bir de şiddet yanlısı sahte devrimci gruplar ve Kürt grupları bizi en iyi kurban olarak görüyor. Ve biz bunların elindeki en iyi, en sahipsiz kurbanlarız!
  Bizleri bazen kendinden (Kürt, Türkmen vs.)
  1) sayarak yok ediyorlar,
  2) bazen “devrim” dedikleri güzel bir masal için avlayarak harcıyorlar,
  3) bazen de tehlikeli göstererek,
  4) bazen de aşağılayarak öldürüyorlar.
  5) bazen de överek, göklere çıkararak öldürüyorlar.
  Kıasacası: Taktikler değişiyor, kaderimiz değişmiyor.

 4. mazlum dersimi

  17/02/2012 at 19:47

  sizde alevicilik yapıyorsunuz.

 5. yunus çelik

  17/02/2012 at 19:52

  1990lara kadar dersim’in bütün köylerinde halk kendi dillerini konuşuyordu ve çocuklarına da öğretiyordu.’93 köy boşaltmalarından sonra, dersim’de köy kalmadı. Neymiş bu konferans? Yapılmak istenen konferans zazacayı geri getirecek mi? Programdaki tartışma konularına bakılırsa, bugün yok olma sınırındaki zazacanın kalıcı hale getirilmesine dönük hiç bir konu başlığı yok. Dersimin inancıyla ilgili hiç bir şey yok. Canları mı sıkılıyor istanbulda, almanyada yaşayan aydınlarımızın? başka işleri yok mu? Ölen bir dile, yaşayabileceği bir alan yaratmak, örneğin bir radyo, bir televizyon dahi, tartışma-öneri konusu bile edilmiyor. Bu nasıl kimlik mücadelesi, anlayamıyorum.

 6. sixo

  18/02/2012 at 01:00

  ONURLU BIR DERSIMLI ERKEKCE :DERSIMLI BIR ONURLU BIR BAYANCA::SUNU BILMELI CHP :YADA SHP :YILLARCA AKRABALARINI BESLEDDI:DERSIMI SOYUP SOGANA CEVIRDI: HEPSI COK ZENGIN OLDU:BDP YE COK BORCLU BI BELEDIYE BIRAKTILAR:BELEDIYENIN CAY BORCLARI BILE YILLIK KAPATESIYENINI BILE UZERINDEYDI:O ZAMANKI DPD LI BELEDIYE BASKANI;CHP NIN BORCLARINI ODEMEK ICIN AVRUPADAKI DURUSST DERSIMLLILERDE COK PARA TOPLADI:VE BU BELEDIYELILERIN PARASINI ODEDI:MESELE KURTCULUK MESELESI DEGILDIR:::MESELLE ERKEKCE :ONURLU BI BAYANCA :::: BU PIS DEVLETCI BOL PARCALA POLITIKASININ BILINCINDE OLUP OYUNA GELMEMEKTEDIR:

  • bıryabancı

   15/03/2012 at 20:37

   sımdı sıra sende senıde bdp zengın etsın sıxo

 7. dr demir

  18/02/2012 at 18:08

  haberin ilk paragrafına bakılırsa olay tamamen şoven bi yaklaşımla ele alınmış diye düşündüm ama devamını okuduğumda şovenistin haberi yapanlar olduğu açıkça görülüyor. ne demek bilimsellikten uzak. ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da anlamak istemiyorsunuz. program bilimsel-akademik bu su götürmez bir gerçek. nedir peki istediğiniz nasıl olmalı alternatifleriniz nedir? dersim’i ve dersim’liyi yalnzılaştırmak yozlaştımak ve din düşüncesi içinde boğma isteğimi. yada tam da egemenlerin istediği gibi kürt-zaza, alevi zaza- sunni zaza çelişkisi yaratmaya zemin hazılamak mı? Dersim’in bugünlerde herzaman olduğundan daha çok düşünmeye ve geçmişinden dersler almaya ihtiyacı vardır.. editörün bakış açısı tamda bunun tam tersi.. saygıyla

 8. sixo

  25/02/2012 at 00:32

  bu konuyla iliskisi yok ammaa, ANNA DEILDE EN BUYUK KAYBIMIZ BU DILE SAHIP CIKMAMMAMIZ:OZUR DILERIM AMA MALLESEF ANA DILINE EN AZ SAHIP CIKANLAR BIZ DERSIMLILERIZ:EN BUYUK SORUMLULAR ANNE VE BABALAR:COCUGUNA ANNE DILINI OGRETMIYENLER EN BUYUK SORUMLULARDIR:AVRUPADA BILE INSANLAR COCUGUNA BIZIM DILI OGRETMEYE CALISIYOR: AMA MALLESSEF DERSIMDEKI AILELER COK SORUMSUZ VE ;ANA DILINI COCUKLARINA OGRETMIYORLAR:::BU COK BUYUK BIR KENDISINE VE COCUGUNA IHHANNETTIR:

 9. simurg

  26/02/2012 at 18:37

  bu haberi okuyunca açıkcası üzüldüğümü dile getirmek isterim . evet bdp dersim halkına karşı duyarsız davranmıştır , sorunlarımızı yeterince dile getirmemiştir ama bu da bdp nin bından sonraki yapacağı çalışmalara hep kuşku ile yaklaşmamız gerektiği anlamına gelmez. yapılan çalışmanın programına baktım da hiç de bilimsellikten araştırmadan uzak göstermelik bi çalışma olduğunu sanmıyorum . katılımcılara gelince kütçlük yapan katılımclar diyorsunuz amma bugün orada kürt olmayıp bu alnda çalışma yapmış bedel vermiş ve şov kaygısı olmayan insanlarda var bugün mithat sancarı ismail beşikçiyi vs isimleri şovmenlikle suçlamak bilimsellikten araştırmadan uzak çalışmalr yaptıklarını sölemek o insanlara haksızılık olur.

 10. Pingback: Sonuç Bildirgesinin Gösterdiği Gerçek: BDP Dersim’le Yüzleşemez! | Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri

 11. dersim

  11/03/2012 at 11:42

  yunus çelik arkadaş anadilden bahsetmiş ona cvp vermek istiyorum,bunun konferansla bdp yle alakası yok yunus arkadaş,bunun bizzat senle benle aileyle dersimlilerle alakası var,dersim haricinde doğu güneydoğu illerine bak konuşulan dil %85 anadil,peki dersime bakalım %85 yabancı dil yani türkçe,bu yüzdeleri salladım kimse yanlış anlamasın beni,örenek olarak söyledim,peki öğrenim aşamasına bakalım,diğer doğu illerinde öğrenim çocukluktan aile tarafından çocuklarının yanında kürtçe konuşarak,çocuklarıyla kürtçe konuşarak öğretiliyor,öğretilmeyen çocuklara,çocuklar büyüyünce artık bişeylerin farkına varıp anlayınca kendi kursa gidip öğreniyor,peki ya dersim,aileler çocuklarının yanında anadilinde konuşmuyr,çocuklarına anadilini öğretmiyor,dersimli gençlerin nerdeyse çoğu aileleri yüzünden asimile olmuş durumda ve kurslara gidip öğrenme gereğide duymuyorlar,ozaman burada şuç bdp demi arkadaşlar yoksa bizdemi,ben dersim mazgirtliyim,aileme çok teşkkür ediyorum onların sayesinde anadilimi konuşabiliyrm,herşeyi anlıyrdm ama sıkıntım oluyrdu bazı şeylerde onlarıda kursa gidip öğrendim, dersimli gençlerde benim gibi yapabilir ama anadili umrunda değilse türkçe konuşmaya çok meraklıysa dersimli gençler bişey diyemicem, ben aslıma sahip çıkarım ölene kadar,aslım şerefimdir namusumdur benim, dersimliler tamamiyle asimilasyona doğru sürükleniyor,dersim yakında türk şehri olacak,kürt aleviliğinden eser kalmıcak,zazaki kurmanci lehçeleri dersimde yavaş yavaş ölüyor artık devletin oyunları yüzünden ve dersimlilerin devlete yardımcı olması yüzünden,herkes aklını başına toplasın,bırakın chp sini bdp sini dilinizi öğrenin,aslınıza sahip çıkın,bdp size dilinizi öğrenmeyin demiyor,size dilinizi öğrenmeyin diyen chp nin ta kendisidir,zazaki lehçesinde yazılan bi pankarta bile tahammülleri yok neden konuşuyorsunuz siz,herkese saygılar…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 2 =

More in Haberler

To Top