Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sincan F Tipi Hapishanesinde Ramazan Dayatması

Haberler

Sincan F Tipi Hapishanesinde Ramazan Dayatması

Sincan F Tipi Cezaevi’nde  Ramazan orucu tutmayan mahkumlara yemek verilmiyor.

Ankara 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda müebbet hapse mahkûm ağabeyim Halil Gündoğan’ı ziyaretim sırasında cezaevlerinde Ramazan Orucu nedeni ile yemek saatlerinin 17.30’dan 19.30’a değiştirildiği ve bu nedenle mağdur olduklarını söylemiştir. Laik bir ülkede oruç tutmayan vatandaşa yönelik haksız bir uygulama olduğunu düşünerek 23.07.2012 tarihinde itiraz dilekçesi verdiğini ve verdiği dilekçe nedeniyle üç ay iletişim (mektup, telefon, faks, telgraf yasağı) cezası  verildiğini yine benzer nedenlerden ötürü sık sık “açık görüş yasağı” vb. cezaların uygulandığını iletmiştir. Ayrıca hapishane idaresi tarafından psikologa çıkmaya zorlanmıştır. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yetkililer hakkında “görevi kötüye kullanmak, yaşam tarzını dayatmak” gerekçeleriyle suç duyurusunda bulunmuş fakat İnfaz Hâkimliği tarafından itirazlar reddedilmiştir.

Cezaevi müdürü Celalettin Konca döneminde baskıların daha da arttığını ve müdürün her şey benim inisiyatifimdedir,  cezaevini istediğim gibi yönetirim, ben cezayı veririm sizde itiraz edin” diyerek hapishanede tam bir keyfi yönetim uyguladığını dile getirmiştir.

Kendisine iletmem üzerine Tunceli (Dersim) Milletvekili Hüseyin Aygün bu sorun nedeniyle hapishaneye gitti ve Halil Gündoğan ile görüşme yaptı. Halil’in anlatımları ve izlenimlerini bir soru önergesi olarak Adalet Bakanlığına sundu. Milletvekili Hüseyin Aygün’ünün Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den yazılı olarak yanıtlanmasını istediği sorular:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Sadullah ERGİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.   Hüseyin AYGÜN (Tunceli Milletvekili)                          

1. Cezaevlerinde Ramazan ayı boyunca kahvaltı ve öğle yemeği verilmekte midir?

2. Cezaevlerinde akşam yemek saatlerinin iftara göre ayarlandığı doğru mudur?

3.Oruç tutmayanlar için akşam yemeği hangi saatte verilmektedir? Ya da iftar saati öncesi yemek verilmekte midir?
4. Bu uygulama için itiraz dilekçesi yazan hükümlü Halil Gündoğan’ın üç ay iletişim yasağı aldığı doğru mudur? Sizce bu ceza adil midir?
5.İtiraz dilekçesi yazan hükümlü Halil Gündoğan’ın bu davranışından dolayı psikologa çıkmaya zorlandığı doğru mudur?

6. Bu uygulama Türkiye’deki bütün cezaevlerinde mi uygulanmaktadır? Yoksa cezaevi müdürlerinin inisiyatifine mi bırakılmıştır?”

Kazım Gündoğan (Halil Gündoğan’ın kardeşi)

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =

More in Haberler

To Top