Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de Yine Siviller Hedef Alındı

Dersim

Dersim’de Yine Siviller Hedef Alındı

Örgüt tarafından  Ovacık karayoluna döşenen patlayıcı sivil aracın geçişi sırasında patlatıldı 2 kişi hayatını kaybetti. Sivil toplum örgütleri yine sessiz kaldı.

Dersimnews.com/Dersim Dersim’de son zamanlarda örgütlerin sivilleri hedef alan eylemlerine bir yenisi daha eklendi. Bu kez sivil aracın geçişi sırasında mayın patlatıldı 2  sivil hayatını kaybetti.

Ovacık Aşağı Torunoba Jandarma karakoluna erzak taşıyan sivil aracın geçişi esnasına meydana gelen patlamada 2 kişi yaşamını yitirdi.Patlamanın, PKK tarafından yola döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu meydana geldiği belirlendi.

Aşağı Torunoba Jandarma Karakolu’na erzak taşıyan sivil araçta bulunan Taner Tokmak ve Süleyman İşcan‘ın hayatını kaybettiği patlamanın ardından güvenlik güçlerince olay yerinde inceleme yapıldı. İncelemeler sonucunda, karakol yolunun kenarına örgüt tarafından yerleştirilen el yapımı patlayıcının, sivil aracın geçişi sırasında infilak ettirildiği tespit edildi.

Patlamanın şiddetiyle aracın, olay yerinin yaklaşık 100 metre ilerisindeki Munzur Nehri kıyısına savrulduğu görüldü. Aracın parçalarının da 500 metrekarelik bir alana dağıldığı gözlendi. Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda takviye birlik gönderildi, güvenlik tedbirleri arttırıldı. Bölgede arazi arama tarama faaliyetlerinin sürdüğü belirtildi.

Patlamanın ardından güvenlik güçlerince olay yerinde yapılan incelemede, araçta bulunan Taner Tokmak ve Süleyman İşcan’ın cesedine ulaşıldı.Patlamada yaşamını yitiren Taner Tokmak ve Süleyman İşcan’nın cesetleri, önce Ovacık ilçe merkezine daha sonra da otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Olaydan sonra bölgede hava destekli operasyon başlatıldı. Güvenlik güçleri bölgeye yakın dağlık ve ormanlık alanlarda başka tuzakların da olabileceği gerekçesiyle bölgede mayın araması yapıldığını belirtti.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Tunceli Valiliği’nin olayla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“30.10.2012 günü saat 17:05 sıralarında ilimiz Ovacık İlçesi Aşağıtorunoba Jandarma Karakol mıntıkasında teröristlerce yola döşenen EYP’nin patlatılması sonucu Ford marka sivil bir araç zarar görmüş olup, iki vatandaş hayatını kaybetmiştir.”

BARO ve İHD YİNE SESSİZ KALDI 

Örgütlerin son 2 yıldır Dersim’de sivillere yönelik gerçekleştirdiği eylemlere sessiz kalan sivil toplum örgütleri yine sessiz kaldı.
Tunceli Barosu ve Tunceli İHD  Temsilciliği olayla ilgi açıklama yapmadı. Baro ve İHD gibi sivil toplum kuruluşların  sivillere yönelik örgütlerin gerçekleştirdiği eylemlere karşı sessiz kalması düşündürücü.

İnsan hakları savunucusu olduğunu iddia eden bu kurumlara sormak istiyoruz: DERSİMLİLER İNSAN DEĞİL Mİ? İNSAN HAKLARI DERSİMLİLER İÇİN GEÇERLİ DEĞİL Mİ?

Olaydan geriye ise bu fotoğraf karesi kaldı…

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. Usaro Newe

  03/11/2012 at 09:06

  Dersim sürekli kanayan yara, Dersim sahipsiz, Dersim hukuksuz bir yer.

  a) Dersim, Türkiye´de en kücük şehir, en otoritesiz sehir, en zayıf ve en güçsüz şehir.
  b) Dersim en çok katliamın, yıkımın, devletin ve devlet yanlısı grupların baskısının oldugu bölge.
  c) Dersim´e bugüne kadar solcu-devrimci görünen ve Kürt olan gruplarin katkısı: öldürme, sürme, bölme, harcama, iftira, harac, hakaretten öteye bir şey var mı?
  Geriye dönüp bakalım: Bu son 30-40 yıl içinde en çok ölenler ve en kolay öldürülenler Dersimlilerin olduğunu görüyoruz. Dersimliyi öldürmek, Dersimliyi unutmak en kolay şeydir Türkiyede! 1938 katliamı ve bunun sonrası buna açık bir örnektir!

  Son otuz yıldır da Dersim´de devrim masalları hüküm sürüyor. Güzel devrim masallari. Özgürlük masalları!
  Görüyoruz ki, Dersim cenetleşmiyor, gelişmiyor. Dersim´de tarım, sanaat, sevgi, saygı artmıyor. Dersim´e hep korku ve göç hakim.

  Sonuç: Bizi kurtarmak isteyenler, aynı bizi tutsak edenler ve ellerinde tutsak tutanlar gibi bize iyi şeyler getirmiyorlar! Bu grupların sayesinde Dersim´de huzur artmıyor, sevgi, saygı ve hürmet artmıyor!
  Gördüğümüz gercek: Dersimde iç barış zayıflıyor, huzur hep tehlikede, Alevilik zayıflıyor, Zazaca bitiyor!

  Dersim´de taksi şöferlerini öldürenler, Ovacıkda genç savcıyı öldürenler, askerleri öldürenler, birini devrimci diye öldürenler, diğer birini ajan diye öldürenler, birini devrimci eden güç, eline silah veren güç, diğerine ajan veya işbirlikçi iftirasını atan güç, bu güçlerin arkasındaki güç, bu gücün tek hedefi öldürmek, öldürmek, öldürmek …. öldürtmek, öldürtmek, öldürtmek …… Dersim, Dersim, Dersim …. Bunların hepsinin arkasında hangi hayın plan var, hangi güçler var, hangi tek güç var, hangi tek el var, hangi tek parmak var, hangi enerji var?
  Büyük maksat nedir?

 2. sezai balcı

  04/11/2012 at 18:40

  BARO ve İHD YİNE SESSİZ KALDI

  Örgütlerin son 2 yıldır Dersim’de sivillere yönelik gerçekleştirdiği eylemlere sessiz kalan sivil toplum örgütleri yine sessiz kaldı.
  Tunceli Barosu ve Tunceli İHD Temsilciliği olayla ilgi açıklama yapmadı. Baro ve İHD gibi sivil toplum kuruluşların sivillere yönelik örgütlerin gerçekleştirdiği eylemlere karşı sessiz kalması düşündürücü.

  İnsan hakları savunucusu olduğunu iddia eden bu kurumlara sormak istiyoruz: DERSİMLİLER İNSAN DEĞİL Mİ? İNSAN HAKLARI DERSİMLİLER İÇİN GEÇERLİ DEĞİL Mİ?

 3. gizli

  08/02/2013 at 20:23

  taner tokmak benim babam bizim cektimiz acıyı hic kim se bilmiyo bir baba özlemi ne demektir siz bilmiyorsunuz ben hergün babam yok diye ne acılar ceki yom sanki bir tarafım bos mus gibi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =

More in Dersim

To Top