Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘PKK Dersim’den Çekilmiyor TİKKO’ya Katılacak’

Haberler

‘PKK Dersim’den Çekilmiyor TİKKO’ya Katılacak’

Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü, PKK militanlarının Dersim’den çekilmeyeceğini ve TİKKO’ya katılacağını iddia etti.
Dersimnews.com – Son dönemde sık sık dile getirilen “PKK Dersim’den çekilmeyecek” söylentilerine  bir yenisi daha eklendi.  Kürt siyasetçi ve yazar İbrahim Güçlü’de bu iddialarla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Çözüm süreci kapsamında Abdullah Öcalan’ın Newrozda yaptığı çağrı üzerine PKK silahlı güçlerini Türkiye topraklarından Irak’taki kamplarına çekmeye başlamıştı. PKK militanlarının gruplar halinde çekilmesi devam ederken, Kürt siyasetçi ve yazar İbrahim Güçlü’den ilginç bir açıklama geldi.

Zaman Gazetesi’ne konuşan Güçlü, PKK’nin silahtan arındığı zaman varlık şartlarının da ortada kalkmış olacağını dile getirdi. Güçlü, “Bu durumda PKK nasıl olur da silahlı yapıdan vazgeçer, silahları bir tarafa bırakarak, siyasi hayata karışır?” diye sordu.

“PKK SİLAHSIZ YAPIDAN VAZGEÇEMEZ”

ali-bogazi-pkkmilitanlari

Bir grup PKK militanı

PKK yöneticilerinin çoğunluğunun silahlı yapısı ile karizma ve statü kazandığını hatırlatan Güçlü, “PKK’nin silahlı yapısının son bulması, onları boşluğa düşürecek, tabir caizse apoletlerinden arındırarak, kıymeti harbiyesi olmayan, kimliksiz kişiler haline getirecektir. Bunu hesap eden ve bilen PKK yöneticileri, silahlı yapıdan vazgeçer mi?” diye konuştu.

“PKK DERSİM’DE TİKKO’YA KATILACAK”

“İleri sürüldüğü gibi PKK silahlı güçlerinin ne tümünü ne de yarısını Güney Kürdistan’a çekmiş değil.” diyen Güçlü açıklamasına şöyle devam etti: “Kürdistan’ın kuzeyinden silahlı güçlerini çeker görünmekte. Oysa silahlı güçleriyle, alanlardaki hegemonyasını korumakta ve genişletmekte ve kendi dışındaki Kürt kesimleri üzerinde de baskı politikalarını silahlı güçleriyle sürdürmektedir. Dersim bölgesinde, PKK’nin tek bir gerillası yerini terk etmediği gibi, Karadeniz’den gelenleri Dersim’e yerleştirmişlerdir. Çoğu yerlerde de TİKKO adıyla kendilerini kamufle etmektedirler.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − sixteen =

More in Haberler

To Top