Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İzmir’de Zorunlu Din Dersine Karşı Eylem – VİDEO

Haberler

İzmir’de Zorunlu Din Dersine Karşı Eylem – VİDEO

İzmir Narlıdere’de yaşayan öğrenci velileri okullarda uygulanan zorunlu din derslerine karşı sivil itaatsizlik eylemi başlatarak bu derslere çocuklarını göndermeyeceklerini söylediler. 
Dersimnews.com – Okullarda Alevi öğrencilere zorla dayatılan zorunlun din dersine karşı İzmir Narlıdere’de Aleviler eylem yaptı.

İzmir’in Narlıdere İlçesi’nde oturan bir grup veli, insan haklarına aykırı olduğunu ileri sürdükleri zorunlu din dersine çocuklarını sokmama kararı aldı. Tepkilerini bir yürüyüşle gösteren aileler, ‘Zorunlu din dersi istemiyoruz’ sloganı attı.

11 Kasım günü öğlen saatlerinde Demokrasi Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişi, ‘Karanlığa karşı geleceğimize sahip çıkıyoruz. Laik, demokratik, bilimsel ve çağdaş eğitim için zorunlu din dersine girmiyoruz’ yazılı pankart açtı. Islıklı ve zılgıtlı protestoda bulunan, Alevi Bektaşi Derneği Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük’ün de destek verdiği grup, daha sonra Oğuzhan İlköğretim Okulu önüne yürüdü. İlçedeki 17 ailenin çocuklarını din dersine göndermeme kararı aldığını ve sivil itaatsizlik eylemi başlattıklarını dile getiren velilerden Hüseyin Er, şunları söyledi:

“Bugün ülkemiz tarihinin en karanlık ve tehlikeli dönemini geçiriyor. Nasıl yaşayacağımıza, ne giyeceğimize bile karışan bir hükümet tarafından yönetiliyoruz. Laik, bilimsel eğitim kavramı AKP hükümetince yerle bir edildi. Sünni-İslam inancının dışında kalan herkese düşman olan dayatmalarına sessiz kalamadık. Eğer bugün susarsak, çocuklarımızın aydın bir geleceği olmayacak. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği adına Narlıdere’de yaşayan biz öğrenci velileri, sivil itaatsizlik eylemi başlattık. Çocuklarımızı zorunlu din derslerine göndermeyeceğimizi, bu dersleri süresiz boykot edeceğimizi ilan ediyoruz.”

Alevi Bektaşi Derneği Genel Başkan Yardımcısı Gündük de ailelere destek verip, hükümetin bu yöndeki uygulamalarını eleştirdi.  Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı. (dha)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =

More in Haberler

To Top